Rate this post

عاشق وب: رئیس سازمان ملی کارآفرینی معتقد می باشد به سورپرایز پستی آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سه ایراد وارد است که باید در ارتباط با آن تصمیم گیری شود و در صورتیکه قصد اجرایی شدن این طرح وجود داشته باشد باید برای آنها فکری جدی کرد.
حسین سلاح ورزی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در شرایطی که فعالان اقتصادی در هفته های گذشته نگران ارتباط میان تکنولوژی های جدید و فضای اقتصادی ایران بودند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طرح سرویس پست پلاس را بعنوان یک سورپرایز مطرح کرده و این مساله بعنوان یک دستاورد مهم در این حوزه معرفی شده است.
بگفته وی در این ادعا که این فناوری صرفا در اختیار تعداد معدودی از کشورها قرار دارد، بنظر می رسد صحبتی بسیار غیردقیق انجام شده است، برای اینکه فناوری آن در اختیار خیلی از کشورها و افراد قرار دارد.
رئیس سازمان ملی کارآفرینی با اشاره به اینکه آنچه که در کشورهای توسعه یافته رخ داده ایجاد یک اکوسیستم پست پهپادی است، توضیح داد: راه اندازی این فناوری در ایران نیازمند یک زنجیره تامین نیرومند برای تضمین ایمنی و کارآیی و یک بازار کارآمد برای سودآور کردن این خدمات و البته زیرساخت های کافی برای اجرای چنین طرحی است؛ بدین جهت بنظر می رسد شرکت پست که در سال های گذشته در اجرای کامل خدمات خود نیز با محدودیت هایی مواجه بوده، ورود انحصاری اش به این بحث چندان به مصلحت کشور نباشد.
سلاح ورزی با تاکید بر این که در صورت نهایی شدن اجرای چنین برنامه ای سه ایراد اساسی به طرح وزیر وجود دارد، توضیح داد: از صحبت های مطرح شده باید این طور استنباط نماییم که مقررات گذار، آسمان تهران را به روی پرواز تجاری پهپادها گشوده است که این تصمیم عمیقا بر فضای کسب وکار کوریری (خدمات حمل بار و بسته) ایران تاثیر می گذارد؛ بدین جهت انجام این کار باید با اطلاع رسانی در زمان قبلی و مهم تر از آن با ستاندن نظر مشورتی بخش خصوصی در قالب اعطای این امتیاز صورت می گرفت.
وی افزود: دومین ایراد این طرح، ارائه ی این امتیاز به صورت انحصاری به شرکت پست است که مصداق امتیازات ناعادلانه در تجارت و کسب وکار به حساب می آید.
رئیس سازمان ملی کارآفرینی درباره سومین ایراد این طرح نیز اظهار داشت: اگر قرار بود چنین امتیاز مهمی در تهران به فعالان کوریری و پستی داده شود، طبق قانون بهبود فضای کسب وکار وقتی باید به یک شرکت دولتی ارائه می شد که شرکت های خصوصی قادر به انجام این کار نباشند یا علاقه ای به انجامش نداشته باشند؛ در صورتیکه هیچ اطلاع رسانی دراین زمینه برای دریافت نظر بخش خصوصی صورت نگرفت.
سلاح ورزی اشاره کرد: امروز بازار خدمات پستی در ایران گرفتاری های زیادی دارد که کارهای غیررسمی و زیرزمینی جزئی از آن محسوب می شود. انتظار ما این است که اگر قصد تغییر این شرایط وجود دارد، رویکرد در مدیریت هوایی تغییر کرده و زمینه برای شفاف سازی و اصلاح این بازار غیررسمی فراهم گردد تا در نتیجه آن این صنعت و محیط کسب وکار نسبت به گذشته بهبود یابد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، پنج شنبه هفته گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خبری که از چند روز قبل وعده آنرا داده بود اعلام نمود که انتقال بسته های پستی با پهپاد در ایران فراهم گشته است و شرکت ملی پست محوریت اجرای این برنامه را در اختیار خواهد داشت.

منبع: