Rate this post

به گزارش عاشق وب شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس متعلق به ˮایلان ماسکˮ مردی که این روزها در بسیاری از حوزه های فناوری از وی نام برده می شود، می خواهد گیاه ماریجوانا را در بیستمین مأموریت فضایی خود به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همه ما از رابطه تنگاتنگ بین “ایلان ماسک” و ماریجوانا باخبریم، چون که وی در سپتامبر ۲۰۱۸ حین یک مصاحبه در یک پادکست اینترنتی مبادرت به مصرف “گل” کرد که حاشیه های فراوانی برای خودش و شرکت های متبوعش به همراه داشت.
همچون اینکه ناسا به این علت که طرف قرارداد مستقیم با اسپیس ایکس بود، درخواست نمود تا قوانین اجرایی در کارخانه های “ایلان ماسک” بازبینی و بررسی شوند و هرگونه استعمال این ماده در محیط کار ممنوع شود.
حالا به نظر می آید که مأموریت مورد علاقه “ایلان ماسک” بزودی فرا خواهد رسید.
یک شرکت علوم زیست شناسی معروف به “Front Range Biosciences” که بهترین شاهدانه، قهوه و سایر دانه های با ارزش را رشد می دهد، با یک استارتاپ معروف به “Space Cells” و دانشگاه کلرادو بولدر برای ارسال حدود ۴۸۰ محیط آزمایشگاهی رشد قهوه و شاهدانه به ایستگاه فضایی بین المللی شریک شده است.
آنها قصد دارند با کمک موشک شرکت اسپیس ایکس این گیاه تجاری را در ماه مارس طی ماموریتی به نام “SpaceX CRS-۲۰” به ایستگاه فضایی (ISS) بفرستند.
البته دلیل این کار بطور قطع فراهم کردن مقدمات نشئه کردن فضانوردان نیست و در واقع هدف دیگری از ارسال ماریجوانا به فضا در نظر است.
ظرف کشت شاهدانه در ماه مارس سال ۲۰۲۰ به مدت ۳۰ روز در فضا باقی خواهد ماند. بعد از ۳۰ روز به زمین باز می گردند و تحقیقات محققان “Front Range Biosciences” روی نمونه ها آغاز خواهد شد تا شاهد هرگونه تغییر در ژن های گیاه متاثر از شرایط ریزگرانش(تقریبا بی وزنی) و قرار گرفتن تحت تابش اشعه های کیهانی باشد.
دکتر “جاناتان وات” بنیانگذار و مدیرعامل شرکت “Front Range Biosciences” اظهار داشت: این نخستین بار است که کسی در حال تحقیق در مورد تاثیر ریزگرانش و سفر فضایی بر روی شاهدانه و قهوه است. نظریه هایی وجود دارد که می گوید گیاهان در فضا گرفتار جهش می شوند و این مأموریت حالا یک فرصت برای آزمودن این نظریه ها است و دیدن اینکه آیا این جهش ها بر روی زمین آورده می شوند و آیا برنامه های کاربردی جدید تجاری به وجود می آیند یا نه.
این پروژه همینطور نشان داده است که گیاهان چگونه فشار سفر به فضا را کنترل می کنند و واکنش آنها را نسبت به آن نشان داده است. این می تواند یک حوزه تحقیقاتی کاملاً جدید برای این صنعت ایجاد کند.