Rate this post

عاشق وب: عضو انجمن بلاکچین ایران معتقد می باشد که ناپایداری شبکه و کمبود منابع تولید برق بعنوان دلیل وزارت نیرو پذیرفتنی نیست چونکه حدود ۱۳ هزار مگاوات ظرفیت تولیدی کشور عموما به صورت دستوری و خارج از روند تعمیرات نیروگاهی مورد بهره برداری قرار نمی گیرد تا حاشیه امنی برای ایام پیک سال که حداکثر ۳۰۰ ساعت است به وجود آید.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، ارزهای دیجیتال چند سالی می شود که در ایران شناخته شده اند، اما از سال قبل ورود به عرصه تولید و استخراج این رمزارزها رواج بیشتری یافت و وزارت نیرو تعرفه برق مورد استفاده آنرا نیز اعلام نمود.
امروز عباس آشتیانی – عضو کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران – در نشستی درباره تعرفه در نظر گرفته شده برای استخراج ارزرمزها با تاکید بر این مساله که این مساله باعث شده از ظرفیت محسوس تعداد نیروگاه نیز بهره گیری نشود، اظهار نمود: تمام موارد از عدم مدیریت هوشمند منابع و صنعت برق کشور و بیت المال نشان دارد.
وی با تاکید بر این مساله که ۵۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه در این عرصه بلاتکلیف مانده است، اظهار داشت: کشور در حال محروم ماندن از این فرصت بی بدیل است که انتظار داریم با اقدامات عاجل زمینه تعیین تکلیف تجهیزات موجود و اصلاح تعرفه صورت گیرد.
بگفته او این سازمان علمی مردم نهاد همانطور که تابحال پیگیر منافع ملی کشور در این صنعت بوده آمادگی کامل خودرا برای ارائه راهکارهای مبتنی بر مفروضات واقعی جهت توسعه و استفاده از ظرفیت های موجود اعلام می کند.
وی اشاره کرد: به رغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی، در مصوبه هیات دولت هیچ گونه اشاره ای به جهت تعیین تکلیف فعالان سابق این صنعت نشده بطوریکه در شرایط موجود، تمام این صنعتگران با سرمایه ای بالغ بر ۵۰۰۰ میلیارد تومان بلاتکلیف بوده و با محدودیت مواجه می شوند.
او با بیان این که از مصوبه چنین برمی آید که وزارت نیرو تنظیم کننده و مشوق هیات وزیران در این تصویب نامه بوده است، اظهار نمود: مستندات غیرکارشناسی به کارشناسان وزارت نیرو درباره تعرفه سبب اقناع اذهان عمومی به ویژه فعالان صنعت نبوده و این مصوبه همانند سدی عظیم در راه صنعت و تولید کشور است.
عضو کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران با تاکید بر این مساله که رشد مصرف برق صنعتی نمایانگر رشد اقتصادی هر کشور است، اشاره کرد: تعیین تعرفه خاص برای یک صنعت مثل استخراج رمزارزها بر اساس اختلالات غیرعلمی مانند سوددهی یا میزان درآمد و بدون توجه به شاخصهای متغیر موثر در تولید و ریسک پذیری در این صنعت، برای کل صنعت و اقتصاد کشور خطرناکست که جایگزین روش های معمول و قانونی ستاندن سهم کشور از هر فعالیت اقتصادی توسط ابزار مالیات شده است.
بگفته آشتیانی، امکان فعالیت از عموم بخش خصوصی صنعت استخراج کاملا سلب شده است، به نحوی که اجرای مصوبه و تعرفه های اعلامی نتیجه ای جز ریشه کنی این صنعت یا انحصار برای اقشاری خاص به همراه نخواهد داشت.
چندی قبل سخنگوی صنعت برق از تعیین قیمت برق استخراج رمزارزها آگاهی داد و اظهار داشت: این نرخ در هشت ماه غیرگرم سال معادل ۵۰ درصد متوسط نرخ برق صادراتی یعنی ۴۸۰ تومان خواهد بود و در چهار ماه گرم سال یعنی از خرداد تا شهریور، دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق محاسبه می شود و استفاده این مراکز از برق در ۳۰۰ ساعت سال که ساعات اوج بار است و قبلا توسط وزارت نیرو ابلاغ گردیده، ممنوعست.
بر این اساس، در صورتیکه این متقاضیان به صورت مجتمعی و با ظرفیت بالا فعالیت کنند، تا ۲۰ درصد تخفیف در سطوح انتقال به آنها تعلق می گیرد. همین طور درصورتی که از استخرهای داخلی نیز استفاده کنند تا ۱۵ درصد تخفیف بیشتر شامل حال این مشترکان می شود.

پاداش برای معرفی استخراج غیرقانونی
همین طور برای کسانی که نسبت به شناسایی و اعلام مراکز غیرمجاز رمزارز اقدام نمایند، نیز پاداش هایی در نظر گرفته شده است که معادل ۲۰ درصد خسارت وارده توسط این مراکز به شبکه خواهد بود و با استفاده کنندگان غیرمجاز از برق نیز بر طبق قوانین موجود برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
استخراج رمزارزها همچون بیت کوین در حالی در کشورمان قانونی شده که خرید و فروش و معامله آن کماکان توسط تمامی افراد ممنوع می باشد، هرچند که برخی افراد به صورت غیرگسترده مبادرت به خرید و فروش بیت کوین می کنند.

منبع: