Rate this post

عاشق وب: نمایشگاه های بین المللی همواره یکی از راه های گسترش روابط با سایر کشورها برای توسعه بازار شمرده می شود. در این راستا، این روزها حضور در نمایشگاه باکوتل آذربایجان نیز فرصتی است که در اختیار استارت آپ های ایرانی قرار گرفته تا روابط خودرا توسعه داده و در حوزه فناوری اطلاعات و صنایع های تک، با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، بیست وپنجمین نمایشگاه بین المللی ارتباطات، نوآوری و فناوری های پیشرفته باکو موسوم به «باکوتل» طی روزهای ۱۲ تا ۱۵ آذرماه جاری با حضور ۲۳۸ شرکت از ۲۳ کشور در حال برگزاری است. روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران هم جهت شرکت در این نمایشگاه در رأس هیاتی متشکل از ۱۴ استارت آپ ایرانی وارد باکو شد.
علت حضور استارت آپ های ایرانی در این نمایشگاه، کوشش برای یافتن بازارهای بین المللی است، کما این که آذری جهرمی ابراز امیدواری کرد که استارت آپ های ایرانی حاضر در این نمایشگاه بین المللی بتوانند با برنامه ریزی و مذاکرات صورت گرفته، موفق به پیدا کردن بازارهای جدید منطقه ای و بین المللی شوند.
فضای خوب برای توسعه استارت آپ ها
به سبب نزدیکی فرهنگی که میان جمهوری آذربایجان با مناطق شمال غربی کشور ما وجود دارد این بازار توانسته به رشد خوبی برسد و در عین حال در این منطقه فضای بسیار خوبی هم برای توسعه شرکت های دانش بنیان و استارت آپی ایران وجود دارد. شرکت های ایرانی هم ظاهرا با حضور در نمایشگاه باکوتل بازار خوبی در این منطقه به وجود آورده اند.
حضور در نمایشگاه باکوتل بگفته وزیر ارتباطات سال به سال از جانب شرکت های ایرانی با استقبال بیش تری روبه رو شده است و در نتیجه این حضور و علاقمندی زمینه همکاریهای مشترک میان کشورهای منطقه توسعه می یابد. به نظر این طرح «منطقه قوی تر» در حال جا افتادن است که در نمایشگاه های منطقه ای شرکت های منطقه حضور فعال تری پیدا می کنند، این اتفاق اساسا روی رشد اکو سیستم استارت آپی اثرگذار می باشد و میزان تاثیر آنرا هم باید از زبان خود شرکت های حاضر در نمایشگاه باکوتل شنید.
اما در مسافرت آذری جهرمی به آذربایجان او دیداری با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان و وزیر ارتباطات و حمل و نقل این کشور به منظور توسعه همکاریهای دوجانبه داشته و خاطرنشان کرده که ما دنبال یک پروژه مشترک با آذربایجان در حوزه آی سی تی بعنوان پروژه ای در سطح ملی بین دو کشور هستیم که در دیدار با الهام علی اف کلیات آن به نتیجه رسید و ایشان دستورات خوبی صادر کردند. قرار شد تفاهم نامه نهایی بین دو کشور با سفر ایشان در تهران توسط دو وزیر امضا شود.

فعالیت مشترک با ترکیه در حوزه فناوری اطلاعات
در حاشیه باکوتل هم دیداری بین آذری جهرمی و همتای ترکیه ای او برقرار و عنوان شده که ما موضوعات مشترکی با ترکیه داریم که لازم بود مسائل سریع تر به نتیجه برسد، چه در حوزه ترانزیت بین الملل فی درخلال دو کشور و چه در حوزه پست مسائل مشترکی داریم که نیازمند بررسی دوباره بود. در حوزه فعالیت شرکت های ایرانی در ترکیه هم به خصوص در زمینه فناوری اطلاعات و کسب وکارهای نوپا مسائلی را از قبل مطرح کرده بودیم که این هم جزو موضوعات مذاکراتمان بود.
بر این اساس توافق شده که هفته آینده نماینده ای از ترکیه در سطح معاون وزیر سفری به تهران داشته باشد تا تفاهم نامه های فی درخلال یکبار دیگر مرور شود تا زمینه برای تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور در حوزه آی سی تی با حضور وزرا در اسرع وقت در سال نو میلادی در استانبول فراهم گردد که مقدمات آن از هفته آینده پیگیری خواهد شد.
همین طور بامداد امروز، رئیس جمهوری آذربایجان، با حضور در پاویون ایران در نمایشگاه باکوتل، از غرفه شرکت ها و استارت آپ های ایرانی بازدید کرد و در جریان توانمندی ها و پیشرفت های جوانان ایرانی قرار گرفت. در این بازدید غرفه های پژوهشگاه فضایی و دو شرکت حوزه فضایی بیشتر از سایرین مورد توجه رئیس جمهوری آذربایجان قرار گرفت و دستاوردهای شرکت های ایرانی در حوزه فضایی را ستود و دانش فضایی را برای توسعه پایدار و پیشرفت مهم تلقی نمود.

منبع: