Rate this post

به گزارش عاشق وب پژوهشگران آمریکایی، یک روش غیرتهاجمی برای تشخیص بیماری های کبد ابداع نموده اند که می تواند شناسایی بیماری ها را به شکل کارآمدتری انجام دهد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران “دانشگاه ایالتی جورجیا”(GSU)، روشی ایمن و غیرتهاجمی برای تشخیص بیماری های کبدی همچون فیبروز کبد ابداع نموده اند که می تواند بیماری را به صورت کارآمد در مراحل ابتدایی آن شناسایی کند.
“جنی یانگ”(Jenny Yang)، استاد شیمی دانشگاه ایالتی جورجیا اظهار داشت: این روش، یک تغییر بزرگ برای تشخیص بیماری های کبدی در مراحل ابتدایی است و می تواند به پزشکان کمک نماید تا درمان را بموقع و قبل از آن که برگشت ناپذیر شود، آغاز کنند. شرکت های دارویی هم با کمک این روش می توانند بیمارانی که واکنش مثبتی به درمان های بالینی دارند، شناسایی کنند و بهتر از عهده عرضه دارو برآیند.
رنگ هایی که در آزمایش های ام.آر.آی به کار می روند، معمولا عامل کنتراست هستند و می توانند امکان بررسی واضح ساختارهای داخلی بدن را طی روند تصویربرداری فراهم نمایند. پژوهشگران رشته های زیست شناسی و شیمی دانشگاه ایالتی جورجیا موفق شدند یک عامل کنتراست موسوم به”ProCA۳۲.collagen۱” ابداع کنند که بیان غیرطبیعی کلاژن زیست نشانگر را طی مراحل بیماری هدف قرار می دهد و به عنصری معروف به “گادولینیم”(Gadolinium) متصل می شود.
آزمایش هایی که روی حیوانات انجام شده اند، نشان می دهند که ProCA۳۲.collagen۱ مبتنی بر پروتئین می تواند فیبروز کبد ناشی از مصرف الکل و بیماری کبد چرب غیرالکلی را که از وخیم ترین بیماری های کبدی هستند، در مراحل ابتدایی شناسایی کند.
این پژوهش نشان داد که تشخیص بیماری با کمک این روش، دو برابر دقیق تر از تشخیص با عوامل کنتراست معمولی است و می تواند تومورهایی به اندازه ۰.۱ تا ۰.۲ میلی متر را که ۱۰۰ برابر کوچکتر از تومورهای شناسایی شده با روش های معمولی هستند، تشخیص دهد. از آنجائیکه این روش برای تشخیص تومورها به میزان بسیار کمی از عوامل کنتراست نیاز دارد، خطر مسمومیت را هم می کاهد.
یانگ افزود: بیشتر مردم باور نمی کنند که به فیبروز کبد مبتلا هستند و نمی خواهند سبک زندگی خویش را تغییر دهند؛ بنابراین پزشکان هم نمی توانند بیماری را در مراحل ابتدایی آن شناسایی کنند. این افراد زندگی خویش را به همان شکل ادامه می دهند و در مراحل بعد، به شکل حادتر بیماری و در نهایت سرطان مبتلا می شوند.
از آنجائیکه ProCA۳۲.collagen۱ می تواند با برقراری کنتراست در تصویربرداری، بافت های مبتلا به فیبروز که قابل دیدن نیستند مشخص نماید، پزشکان قادر خواهند بود تا بافت های بیمار را از بافت های سالم تشخیص دهند و بر محدودیت های روش بافت برداری تهاجمی غلبه کنند.
این پژوهش، در مجله “Nature Communications” به چاپ رسید.