Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود موش هایی را به رانندگی ترغیب کردند و دریافتند که این موش ها، استرس کمتری را تجربه می کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، موش ها در یک آزمایش توانستند از عهده راندن یک خودروی کوچک برآیند و نشان دهند که انعطاف مغز آنها بیش از اندازه تصور است. شاید یافته های این پژوهش بتوانند به درک این مساله کمک نماید که چگونه یادگیری مهارت های جدید می توانند به تسکین استرس کمک کنند و شرایط عصبی و روانی نیز می توانند بر توانایی های ذهنی تاثیر بگذارند.
“کلی لمبرت”(Kelly Lambert)، پژوهشگر “دانشگاه ریچموند”(U of R) آمریکا اظهار داشت: این مساله مشخص است که جوندگان می توانند نحوه تشخیص اشیا را یاد بگیرند و راه خودرا در بین مسیرهای پیچیده پیدا کنند. آزمایش هایی از این دست معمولا جهت بررسی نحوه تاثیر شرایط مغز بر عملکرد شناختی صورت می گیرند اما فقط می توانند روزنه کوچکی در مورد شرایط حیوان مورد نظر در اختیار پژوهشگران بگذارند.
لمبرت و همکارانش به این پرسش برخوردند که آیا موش ها می توانند کارهایی پیچیده مانند راندن یک وسیله نقلیه در حال حرکت را یاد بگیرند یا خیر. آنها یک خودروی کوچک را از ظرف پلاستیکی غذا ساختند که کف آن از جنس آلومینیوم بود، روی چرخ هایی سوار شده بود و میله هایی از جنس مس بعنوان فرمان داشت. هنگامی که موش روی کف آلومینیومی می ایستاد و میله های مسی را با پنجه های خود می گرفت، جریان الکتریکی راه اندازی می شد و خودرو به سمت جلو حرکت می کرد. با چرخیدن فرمان به سمت چپ، مرکز و راست، حرکت آن در جهت های گوناگون تنظیم می شد.
در این آزمایش، رانندگی به شش موش ماده و ۱۱ موش نر آموزش داده شد. هنگامی که موش ها فرمان را لمس می کردند و خودرو را به سمت جلو حرکت می دادند، مقداری غلات بعنوان جایزه به آنها داده می شد؛ در نتیجه موش ها تشویق می شدند تا برای دریافت جایزه بیشتر، مهارت های رانندگی خودرا تقویت نمایند.
لمبرت افزود: موش ها یاد گرفتند خودرو را به مسیرهای منحصر به فرد هدایت کنند و الگوهایی را به کار ببرند که هیچ گاه از آنها استفاده نکرده بودند تا در نهایت به جایزه برسند.
درانتها آزمایش به نظر می رسید که رانندگی به آرامش موش ها کمک کرده است. پژوهشگران نتیجه کار را با بررسی سطح دو هورمون کورتیزول و “دی هیدرواپی آندروسترون”(DHEA) که با استرس مرتبط هستند، مورد ارزیابی قرار دادند.
این ارزیابی نشان داد که سطح استرس موش ها بعد از انجام دادن کارهای دشوار و دریافت جایزه، کاهش پیدا می کند.
لمبرت اظهار داشت: به نظر می رسید نتیجه مثبت کار، حس رضایت را به موش ها هدیه می کند. این احساس در انسان ها، با نام “خودکارآمدی” شناخته می شود.
پژوهشگران با این آزمایش دریافتند موش هایی که رانندگی می کنند، نسبت به موش هایی که بعنوان مسافر در خودرو حضور دارند، استرس کمتری را تجربه می کنند.
پژوهشگران قصد دارند آزمایش های بیشتری را انجام دهند تا درک بهتری از نحوه یادگیری رانندگی توسط موش ها و تاثیر آن در کاهش استرس داشته باشند.
این پژوهش، در مجله “Behavioural Brain Research” به چاپ رسید.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: