Rate this post

به گزارش عاشق وب مدیرعامل یکی از استارتاپهای کشور اظهار داشت:  برای پیشرفت بیشتر هوش مصنوعی در ایران باید به سمت تولید پایگاه داده های بومی و استفاده از آنها در الگوریتم های هوش مصنوعی حرکت نماییم.
سعید ابراهیمیان، مدیرعامل یکی از ۵۰ استارتاپ برتر دنیا و سه استارتاپ برتر کشور در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در دنیای امروز زمانی می توانیم در هوش مصنوعی جایگاه مان را پیدا نماییم که با داده های عظیم سر و کار داشته باشیم. نکته مهم این است که ارزش پایگاه داده در هوش مصنوعی را بدانیم؛ بدین سبب باید بکوشیم تا پایگاه داده های مناسبی برای آموزش دادن به شبکه های عصبی هوش مصنوعی داشته باشیم.
ابراهیمیان اشاره کرد: در خیلی از زمینه هایی نظیر پردازش تصویر نیز پایگاه داده های جهانی خوبی وجود دارد؛ برای مثال به سبب تفاوت اتومبیل های ایران با کشورهای دیگر نیاز است تا پایگاه داده های مخصوص تولید شود، بدین سبب اگر قرار باشد در ایران به سمتی حرکت نماییم، باید به سمت تولید پایگاه داده های بومی و استفاده از آنها در الگوریتم های هوش مصنوعی و بهبود آن حرکت نماییم.
وی درباره بازار هوش مصنوعی در ایران اظهار داشت: همه چیز بستگی به محصول تولیدشده دارد، هوش مصنوعی جزئی از تسهیل گری برای بالا بردن کیفیت یک محصول است؛ بدین سبب بستگی دارد هوش مصنوعی در چه محصولی و به چه نحوه ای به کار گرفته شود، ولی تجربه می گوید چون هوش مصنوعی موجب کاهش نیروی انسانی و به صورتی هزینه ها می شود و کار کردن با حجم زیادی داده را میسر می کند، معمولا کارهای نا ممکن را ممکن می کند که برای خیلی از سازمان ها، افراد و مجموعه ها جذاب است، بدین سبب من فکر می کنم هوش مصنوعی در ایران نیز همانند همه دنیا بازار خوبی برای کارکردن فراهم می آورد.
ابراهیمیان با اشاره به اینکه مسائل هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به صورت منبع باز (open source) در اختیار همه است و هر جای دنیا باشید، می توانید از آن استفاده کنید، اظهار داشت: با استفاده از خلاقیت در هوش مصنوعی کارهای مختلفی می توان انجام داد. ایران هنوز در این زمینه فعالیت لازم را انجام نمی دهد، ما به صورتی مصرف کننده الگوریتم های کشورهای پیشرفته هستیم و به سبب به روز نبودن امکانات، در زمینه تولید خیلی توانمند نیستیم و باید وقت و انرژی بیشتری بگذاریم.
وی افزود: ما صرفا مصرف کننده نیستیم؛ ولی در بهره گیری از سخت افزارهای تخصصی و مواردی که آموزش ها در حوزه یادگیری عمیق که بجای cpu (واحد پردازش مرکزی) در gpu (واحد پردازش گرافیکی) کار می کنند، هنوز ضعف هایی داریم. وقتی امکان تولید سخت افزارهای حوزه هوش مصنوعی را نداریم؛ این ضعف ها طبیعی است، در واقع فقط کشورهای محدودی مثل آمریکا این امکانات را دارند.
وی در پاسخ به سوال “آیا هوش مصنوعی جای انسان را می گیرد” که این روزها ذهن خیلی از مردم را درگیر کرده است، به صحبت های “ری کرزویل” (Ray Kurzweil) متخصص کامپیوتر، نویسنده و مدیر مهندسی گوگل در کتابی با عنوان “تکینگی نزدیک است” اشاره نمود و اضافه کرد: در این کتاب کرزویل معتقد می باشد هوش مصنوعی در سال ۲۰۴۸ از هوش انسانی پیشی می گیرد. در همایش های جهانی که در زمینه تکینگی در دنیا برگزار می شود، عده ای زمانی که انسان ها از بیولوژی فراتر می روند را در سال ۲۰۳۰ و برخی در سال ۲۰۴۰ پیش بینی کرده اند.
بگفته ابراهیمیان اینکه این اتفاق مثبت است یا منفی، بستگی به نگاه افراد دارد، “ری” این اتفاق را بسیار مثبت می داند، در صورتیکه بسیاری از دانشمندان دیگر دل خوشی از “تکینگی” ندارند. همه چیز به نحوه نگاه و استفاده بر می گردد؛ ولی چیزی که اهمیت دارد، این است که تحولی عظیم در دنیا اتفاق خواهد افتاد و این تصور که انسان ها از کار برکنار می شوند، غلط است؛ در واقع شغل ها و فرصت های جدیدی ایجاد می شوند و مشاغل و مهارت های جدید جایگزین خواهند شد.
وی اشاره کرد: من معتقد نیستم که هوش مصنوعی جای انسان را می گیرد، به نظرم هوش مصنوعی بجای ضرر به او کمک خواهدنمود. مساله این است که خرد جمعی برای هوش مصنوعی محقق می شود، ما به هوشی می رسیم که در آن تجربه های بسیاری قابل الگوریتم کردن و استفاده کردن باشد. این همان ابزاری است که از خرد انسانی استفاده خواهدنمود و سپس از آن خواهد آموخت. بجای یک مغز، توان میلیاردها مغز در آن وجود دارد و توانمندتر از انسان خواهد شد، ولی باز هم چیزی که می آموزد، به مواردی که انسان آموخته است، بر می گردد.

منبع: