Rate this post

به گزارش عاشق وب سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور درباره ممنوعیت عرضه خدمات سایت های دانلود فیلم توضیحاتی ارائه نمود.
به گزارش عاشق وب به نقل از دادستانی کل کشور، جواد جاویدنیا در مورد اعلام ممنوعیت عرضه خدمات از ناحیه عرضه دهندگان خدمات میزبانی به سایت ها و خدمات فیلترشده که اخیراً از سوی معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور طی نامه ای به شرکت های مذکور ابلاغ گردیده است جهت روشن شدن افکار عمومی، اظهار داشت: عدم اعمال پالایش نسبت به ترافیک داخلی و اعمال نشدن نظارت بر شرکت های میزبانی باعث گردیده سایت های متخلّف زیادی همچون سایت های قمار، سایت های منتشرکننده فیلم های مبتذل و مستهجن خارجی و هم سایت های منتشرکننده غیرمجاز فیلم ها و آلبوم های آهنگ داخلی بدون دریافت مجوز از تهیه کننده و خواننده که تضییع کننده حقوق معنوی و مادّی هنرمندان هستند و همینطور سرورهای میزبان سایت های خارجی فیلتر شده که هر کدام از آنها بارها فیلتر شده بودند، با تغییر میزبان باز هم به راحتی در دسترس قرار گیرند.
وی اضافه کرد: بعد از شناسایی میزبان های داخلی به آنها ابلاغ گردید از این پس در زمان دریافت درخواست میزبانی می بایست نام سایت را در سامانه دبیرخانه بررسی نمایند و از عرضه خدمات به سایت های پالایش شده خودداری نمایند. متأسفانه شرایط بگونه ای فراهم بود که سایت های غیرمجاز به راحتی ضمن دور زدن فیلترینگ و عدم التزام به حداقل های پالایش، از مزیّت قیمت نیم بهای پهنای باند سرورهای داخل کشور هم استفاده می کردند و بنابراین با این اقدام زمینه برای محتواهای سالم و منطبق با وضعیت فرهنگی کشور بیشتر از پیش فراهم گردید.
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور افزود: بدیهی است فعالان داخلی این عرصه در صورتی که نسبت به دریافت مجوز از مبادی ذیربط مانند سازمان صوت و تصویر فراگیر و وزارت ارشاد اسلامی حسب مورد اقدام نمایند، می توانند فعالیت خویش را آغاز کنند.
وی اضافه کرد: اعلام ممنوعیت عرضه خدمات از ناحیه عرضه دهندگان خدمات میزبانی به سایت ها و خدمات فیلترشده به استناد ماده ۲۳ قانون جرایم کامپیوتری صورت گرفته و قبلاً از وزارت محترم ارتباطات خواسته شده بود که لیست شرکت های خدمات میزبانی ثبت شده را اعلام تا مفاد ماده مذکور اجرائی شود، لکن متأسفانه این امر انجام نشد.
جاویدنیا بیان داشت: قابل توجه اینکه وزارت ارتباطات همانگونه که وزیر محترم اعلام داشته اقدامی در جهت ساماندهی شرکت های میزبانی داخلی انجام نداده است؛ اما هرگونه فعالیت سالم و مطابق قانون این شرکت ها از حمایت دادستانی کل کشور برخوردار خواهد بود و صرف برخورد با میزبانی محتوای مغایر قانون و اخلاق سبب مهاجرت کسانی که بخواهند در قالب مقررات قانونی فعالیت کنند نخواهد شد.
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور خاطرنشان کرد: نکته دیگر اینکه بنا به مستندات قانونی متقن، اعمال پالایش دقیقاً بر عهده وزارت ارتباطات و به طور ویژه شرکت زیرمجموعه آن وزارت یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت است و خواست و نظر شخصی یک مسئول تأثیری بر الزامات قانونی ندارد؛ بنابراین سفارش میشود همه مسؤلان شامل مقامات دولتی و قضایی و همینطور وزیر محترم ارتباطات وظایف قانونی خویش را به نحو احسن انجام دهند.
وی یادآورشد: البته در مورد پالایش محتواهای سایت ها و نرم افزارهای مجاز داخلی هم اقدامات جدّی داریم و تحت رصد مداوم قرار دارند تا ان شاءالله به وضعیت مطلوب نزدیک تر شویم.