Rate this post

عاشق وب: دانشمندان ˮموسسه بهداشت جهانی بارسلوناˮ بتازگی اظهار کرده اند احتمال ابتلای به ˮاختلال کم توجهی – بیش فعالیˮ در کودک مادرانی که در طول دوره حاملگی هر روز غذاهای دریایی مصرف می کنند، پایین است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان بتازگی اعلام نموده اند مادران حامله با خوردن روزانه غذاهای دریایی می توانند تاحدودی از ابتلای فرزندشان به اختلال کم توجهی – بیش فعالی جلوگیری نمایند.
اختلال کم توجهی – بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رفتاری رشدی است. معمولا فرد توانایی دقت و تمرکز بر روی یک سوژه را نداشته، یادگیری در او کند است و فرد از فعالیت بدنی غیرمعمول و بسیار بالا برخوردار می باشد. این اختلال با فقدان توجه، فعالیت بیش ازحد، رفتارهای تکانشی یا تلفیقی از این موارد همراه می باشد.
طی این مطالعه پژوهشگران موسسه بهداشت جهانی بارسلونا رژیم غذایی صدها مادر در دوران حاملگی و رفتار فرزندانشان را مورد بررسی قرار دادند. تحقیقات برخلاف سفارش های موسسه سلامت همگانی است برای اینکه بگفته موسسه سلامت همگانی مادران نباید در هفته بیشتر از دو وعده ماهی روغنی بخورند برای اینکه می تواند سمی باشد اما طی این مطالعه پژوهشگران به نتیجه دیگری رسیدند.
طی این مطالعه پژوهشگران دریافتند کودکان هشت ساله مادرانی که در هفته چهار وعده غذاهای دریایی مصرف می کردند، ۱۶ درصد نمرات بهتری نسبت به دیگر کودکان در تست های اختلال توجه کسب کردند و این در حالی بود که فرزندان مادرانی که هر روز هفته غذاهای دریایی مصرف می کردند عملکردی ۲۴ درصد بهتر از دیگر کودکانی که مادرانشان تنها یکبار در هفته غذاهای دریایی مصرف میکردند، نشان دادند.
پژوهشگران بعد از بررسی ها اعلام کردند مادرانی که روزانه غذاهای دریایی مصرف می کردند احتمال مبتلاشدن فرزندانشان به اختلال کم توجهی – بیش فعالی بسیار پایین بود. پژوهشگران گفتند، ماهی های روغنی مانند ماهی قزل آلا و ماهی خال خالی مفید هستند برای اینکه این ماهی ها سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که به ساختار مغز در رحم کمک می کنند.
دکتر “جوردی ژولز” (Jordi Júlvez) پژوهشگر ارشد این مطالعه اظهار داشت: مصرف غذاهای دریایی در سه ماهه اول حاملگی تأثیر به سزایی بر عملکرد مغز دارد. ماهی های روغنی حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده امگا ۳ (PUFAs) هستند که در تشکیل ساختار مغز نقش مهمی دارند. دوکوساهگزائنوئیک اسید (Docosahexaenoic acid) و ایکوساپنتانوییک اسید (Eicosapentaenoic acid) مهمترین اسیدهای چرب اشباع نشده امگا ۳ هستند که در تشکیل ساختار عصبی مغز نقش مهمی دارند و غذاهای دریایی منبع غنی از هر دو اسید مهم هستند.

منبع: