Rate this post

به گزارش عاشق وب معاون علمی وفناوری رئیس جمهور غیر قابل شناسایی بودن پهپادها را از چالش های این حوزه نام برد و اظهار داشت: ما به منظور استفاده وسیع از پهپادها از چهار سال قبل کارگروهی در معاونت علمی تشکیل دادیم که در آن چالش صدور مجوزها بوسیله ارگان های نظامی رفع شده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری در حاشیه بازدید از رویداد فناورانه صنایع، شرکت ها و استارتاپ های حوزه محصولات و خدمات پهپادها در جمع خبرنگاران با بیان این که حوزه پهپادها جزو حوزه هایی است که ما در آن مزیت های جدی داریم، اظهار نمود: چونکه خیلی از بخش ها و شرکت ها محصولاتی با مزیت رقابتی تولید کرده اند و حتی در بعضی موارد بهتر از محصولات عرضه شده در دنیا است.
وی سوژه جدی در زمینه طراحی و ساخت پهپادها را سرریز فناوری های به وجود آمده در این زمینه عنوان نمود و تصریح کرد: در بخش های غیر نظامی پهپادهای با کاربرد در حوزه های نقشه برداری و پایش های مختلف که همه ارگان ها به آن نیاز دارند همچون وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان نقشه برداری تولید شده است.
ستاری اشاره کرد: این محصولات با هزینه های بسیار کمتر نسبت به نمونه های خارجی عرضه شده است که همچون آن می توان به پهپادهای سم پاشی اراضی اشاره نمود و شرکت های دانش بنیان فعال در این عرصه به دانش فنی طراحی ساخت این نوع پهپادها رسیدند و همین طور توانستند سفارش هایی دریافت نمایند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر این که شرکت های دانش بنیان فعال در این عرصه توانستند فرهنگ استفاده وسیع از پهپادها را نهادینه کنند، اشاره کرد: به شکلی که به جرئت می توان گفت ۹۶ درصد از شرکت های حاضر در این رویداد شرکت های خصوصی هستند که موفق شدند محصولات خودرا خصوصاً در بخش های طراحی بومی سازی کنند.
ستاری اشاره کرد: این شرکت ها همین طور قادر هستند پهپادهای با تناژهای مختلف و با مداومت پروازی مختلف عرضه کنند و در این زمینه توانمندی خوبی در کشور ایجاد کنند.
معاون علمی رئیس جمهور حوزه پهپادها را جزو حوزه های دارای نوآوری دانست و اشاره کرد: این بخش به واسطه نوآوری است که توسعه یافته است.
ستاری همین طور با اشاره به چالش شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه طراحی و ساخت پهپادها اظهار داشت: صدور مجوز برای این شرکت ها در سه سال قبل به صورت جدی مطرح بود، ولی با راه اندازی کارگروهی در معاونت علمی این چالش مرتفع شده و امروزه بطور وسیع با صدور مجوزها، از پهپادها استفاده می شود.
وی در عین حال با تاکید براین که استفاده از پهپادها مسائل امنیتی خاصی دارند، توضیح داد: یکی از اشکالات پهپادها غیر قابل شناسایی بودن آنها است که این امر می تواند برای هر سیستم نظامی تهدید به شمار برود.
وی افزود: بر این اساس در کارگروهی که در معاونت علمی از چهار سال قبل تشکیل شده، این مسائل حل شده و توانستیم مجوزهای مربوط به پهپادها را از ارگان های نظامی دریافت نماییم.
ستاری با تاکید بر این که پهپادهایی که امروز در این رویداد عرضه شده، از طرف شرکت هایی است که بیشتر از ۹۵ درصد آن های خصوصی است و افزود: این پهپادها از نوع پهپادهای غیر نظامی هستند، ولی پهپادهای نظامی از فناوری های بالایی برخوار هستند.
وی اشاره کرد: سوژه جدی ما در این رویداد آن است که چگونه از این فنآوری ها که به خوبی توسعه یافته اند، در بخش سیویل استفاده نمائیم.

منبع: