Rate this post

به گزارش عاشق وب رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به تصویب پروانه ماهواره های مخابراتی با همکاری سازمان تنظیم مقررات اظهار داشت: بر طبق این مصوبه بخش خصوصی می تواند با سرمایه گذاری های بین المللی در این حوزه ورود کند، ضمن آنکه صندوق توسعه ملی هم ۸۰ درصد سرمایه گذاری را به صورت وام هشت ساله تامین خواهد نمود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، دکتر براری امروز در سمینار “ماهواره های مخابراتی و نقش توسعه ای و اقتصادی آن “، با تاکید بر این که این سازمان دارای دو جایگاه توسعه فناوری و توسعه بازار است، اظهار داشت: در جهت توسعه فناوری یکی از دغدغه های ما ایجاد زیرساخت های فضایی است که این اقدام از یک دهه گذشته شروع شده است.
وی طراحی و تکمیل سه ماهواره پارسال را همچون این اقدامات نام برد و افزود: سری ماهواره های ناهید را در دستور کار است تا بتوانیم تا انتهای سند چشم انداز، ماهواره های مخابراتی خویش را در مدار قرار دهیم.
براری، ایجاد سه دستگاه فضایی در بوشهر، قشم و ماهدشت را از دیگر اقدامات سازمان فضایی برای توسعه فناوری فضایی نام برد و خاطرنشان کرد: علاوه بر آن عملیات اجرایی ساخت ایستگاه فضایی سلماس و چناران هم تا یک ماه آینده شروع می شود.
رئیس سازمان فضایی ایران ایجاد پایگاه پرتاب را از دیگر برنامه های زیرساختی این سازمان نام برد و تصریح کرد: علاوه بر آن سازمان فضایی جایگاه اپراتوری را پیگیری خواهد نمود که در این راستا با همکاری سازمان تنظیم مقررات، زیرساخت های لازم را برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه ماهواره های مخابراتی فراهم نموده ایم.
وی صنعت ماهواره های مخابراتی را یک صنعت پرشتاب توصیف کرد و خاطرنشان کرد: بیشتر از یک سوم اقتصاد صنعت فضایی مربوط به ماهواره های مخابراتی می شود که ما هم در این عرصه اقداماتی را انجام داده ایم.
براری، سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی در ایجاد مخابرات ثابت و سیار را همچون این اقدامات ذکر کرد و اظهار داشت: در این بخش در دولت یازدهم و دوازدهم، ۵۰۰۰ میلیارد تومان از جانب بخش دولتی و ۲۵ هزار میلیارد تومان از راه بخش خصوصی در مخابرات سیار و ثابت سرمایه گذاری شده است و شاهد توسعه باند پهن هستیم که متعاقب آن هم حضور استارتاپ ها در این شبکه را شاهد می باشیم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به حضور ۴۵۰ ماهواره مخابراتی اپراتور در دنیا تصریح کرد: علاوه بر آن ۴۵ کشور هم صاحب ماهواره های مخابراتی هستند و حدودا ۱۵۰ میلیارد دلار اقتصاد این بخش را شامل می شود.
وی با اشاره به اختصاص یک درصد مساحت دنیا و یک درصد جمعیت دنیا به ایران، اظهار نمود: علاوه بر آن ایران با ۱۵ کشور دنیا هم مرز است که این فرصت خوبی برای ما در صنعت ماهواره مخابرات ایران است.
به قول رئیس سازمان فضایی ایران، در صورت جذب یک درصد از اقتصاد ماهواره مخابراتی ۱.۵ میلیارد دلار سهم ایران از اقتصاد ماهواره های مخابراتی خواهد شد.
براری با تاکید بر این که شرکت های مخابراتی در سال های اخیر با تلاش خود توانسته اند چراغ این صنعت را روشن نگه دارند، تصریح کرد: در سیل امسال هم این شرکت ها ۷۰ سایت ثابت و سیار را در استان های سیل زده ایجاد کردند.
وی عدم تصدی گری را از برنامه های سازمان فضایی نام برد و اظهار داشت: ما برای این منظور بسترسازی هایی برای ورود بخش خصوصی بوجود آورده ایم که از آن جمله می توان به تصویب پروانه ماهواره مخابراتی با همکاری سازمان تنظیم مقررات اشاره نمود.
رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که این پروانه مصوب، بسترسازی های لازم را برای حضور بخش خصوصی فراهم نموده است، افزود: بر طبق این پروانه بخش خصوصی می تواند با سرمایه گذاران بین المللی به این عرصه ورود کند، ضمن آنکه صندوق توسعه ملی هم ۸۰ درصد سرمایه گذاری حوزه ماهواره های مخابراتی را به صورت وام هشت ساله و با سود سه درصد تامین خواهد نمود.
براری با تاکید بر این که بر مبنای مصوبات، سرمایه های خارجی تا ۴۹ درصد می تواند در توسعه این صنعت مشارکت داشته باشد، اظهار داشت: در این راستا ۱۰ تا از شرکت های بزرگ تعاملات جدی را با ما شروع کرده اند و در تلاش هستیم که طی چند ماه آینده کنسرسیوم های مورد نیاز این حوزه شکل بگیرد.