Rate this post

عاشق وب پرتاب اولین ماهواره دیدبانی زمین با هوش مصنوعی طی چند ماه آینده
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بنابر گزارش ها سیستم ماهواره “فی ست” در یکی از دو “کیوب ست یا تاسواره” مأموریت “اف. اس. اس. کت”(FSSCat) نصب خواهد شد و تصاویری را که می بایست برای تجزیه و تحلیل بیشتر به زمین ارسال شوند انتخاب خواهد نمود.
مأموریت “اف. اس. اس. کت” ماموریتی برای رصد بهتر زمین و فراهم کردن داده ها و اطلاعات برای درک دقیق تر تغییرات آب و هوایی است.
امروزه با گسترش روز افزون تاسواره ها و توسعه دوربین های فراطیفی پیچیده احتیاج به تولید سیستم هایی که می توانند از پهنای باند بالا برای نظارت زمین استفاده کنند، بسیار زیاد است. پژوهشگران “دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا” اسپانیا هم در سال ۲۰۱۷ با طرح مأموریت اف. اس. اس. کت خود برنده رقابت “Copernicus Masters” شدند.
“اف. اس. اس. کت” متشکل از دو ماهواره به اندازه جاکفشی است که مجهز به ابزارهای نوری دوگانه مایکروویو و فراطیفی و همینطور آزمایشات فناوری ارتباطات بین ماهواره ای هستند. این ماهواره ها بگونه ای طراحی شده اند که اطلاعات مربوط به میزان یخ و رطوبت خاک در زمین را عرضه کنند.
طبق گفته آژانس فضایی اروپا، یکی از تاسواره های مأموریت اف. اس. اس. کت مجهز به یک دوربین فراطیفی است. از آنجائیکه این مأموریت تصاویر بسیاری را ثبت می کند تراشه هوش مصنوعی فی ست آنها را مرتب کرده و تنها نمونه هایی را که معیارهای مناسب را برآورده می کنند به زمین ارسال خواهد نمود.
تاسواره معادل فارسی کیوبست است و به شکلی از ماهواره های کوچک گفته می شود که به صورت ماهواره ای متشکل از واحدهای مکعب شکل تعریف شده اند. به بیان دیگر، تاسواره ها ماهواره هایی هستند متشکل از واحدهای ساختاری مکعبی(Uها) که بتوان آنها را درون یک خشاب با قابلیت یکپارچه سازی با سامانهٔ پرتابگر جانمایی کرد و به آسانی در مدار قرار داد. تاسواره ها معمولاً با ابزاری در ایستگاه فضایی بین المللی در مدار قرار داده می شوند یا به صورت محموله ثانویه در کنار محموله اصلی در پرتاب ماهواره های بزرگتر در مدار قرار می گیرند. در دههٔ اخیر، تاسواره ها زمینه ساز پیشرفت های مهمی در زمینه علوم مختلف مانند فیزیک فضایی و خورشیدی، شاخه های زمین شناسی و سنجش از دور و زیست شناسی بوده اند.
“مارکو اسپاسیتو”(Marco Esposito) از کمپانی Remote Sensing که الگوریتم فی ست را توسعه داد اظهار داشت: این ابزار جمع و جور که امواج قابل رویت نزدیک به مادون قرمز را با قابلیت فراطیفی پوشش می دهد و با باندهایی در مادون قرمز حرارتی تقویت شده، بسیار قدرتمند است و چند ترابایت داده را که مثلا می تواند برای نظارت بر تغییرات پوشش گیاهی و ارزیابی کیفیت آب استفاده شود، بدست می آورد.