Rate this post

به گزارش عاشق وب کاربران هنگام استفاده از درگاه های الکترونیکی بانکی و سایت های داخلی مثل سایت یارانه، کنکور و دانشگاهها که اطلاعات حساسی دارند، باید فیلترشکن خویش را خاموش کنند تا از سایت هایی که به علت فیشینگ فیلتر شده اند، آگاهی پیدا کرده و همینطور از ارسال نام کاربری و رمز خود به سرورهای وی پی ان که رمزگذاری نشده و احتمال سرقت از آنها وجود دارد، پرهیز کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، باآنکه استفاده از فیلترشکن در طول ۱۰ سال قبل به علت مسدود شدن بعضی از وب سایت ها در میان برخی کاربران اینترنت وجود داشت، اما در یک سال گذشته و با فیلتر شدن پیام رسان خارجی تلگرام، افرادی که تا قبل از آن از فیلترشکن استفاده نمی کردند، هم به این گروه پیوستند، تا جایی که این مورد نگرانی ها را از بابت تهدیدات ناشی از استفاده از فیلترشکن افزایش داد.
فیلترشکن ها و وی پی ان ها در حالی سد فیلترینگ را قابل نفوذ می کنند که در مقابل، مسائل امنیتی فراگیر شدن این اپلیکیشن ها مطرح می شود. کاربران جهت استفاده از وب سایت های فیلترشده، بدون آگاهی مبادرت به دانلود و نصب اپلیکیشن هایی می کنند که بیش تر از این که فیلترشکن باشند، با هدف سوءاستفاده و دسترسی به اطلاعات و واردن کردن انواع بدافزار به گوشی افراد طراحی شده اند.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در اینباره تاکید کرده بود «نمی توان اجازه توسعه این بدافزارها و فیلترشکن ها را داد و باآنکه دولت هم با فیلترینگ موافق نیست، اما استفاده و فراگیر شدن فیلترشکن ها هم اثرات مخرب امنیتی زیادی دارد.» البته کارشناسان امنیتی در دنیا معتقدند عمده استفاده وی پی ان در دنیا برای حفظ امنیت است، مثلا اگر یک کاربر یا مسئولی به خارج از کشور رفته باشد و بخواهد از آنجا با حفظ امنیت، به اینترنت بانکش و یا سرویسی داخل ایران وارد شود، اگر به شبکه ی آن کشور اطمینان نداشته باشد، از وی پی ان استفاده می نماید.
از طرفی باید توجه داشت وجود تصاویر لوگو، آرم بانک ها و موسسات دولتی و اپلیکیشن های معتبر در درگاه های جعلی دلیلی بر امن بودن خدمات آن درگاه یا اپلیکیشن نیست، یعنی در واقع از تصاویر برای کلاهبرداری سوءاستفاده شده است. کلاهبرداران برای این که بتوانند اعتماد شهروندان را جلب کنند، در طراحی درگاه های جعلی پرداخت به جهت سرقت اطلاعات بانکی افراد از لوگو، آرم بانک ها و نشان اپلیکیشن هایی معتبر بانکی سوءاستفاده می کنند.
یکی از اقدامات کلاهبرداران این است که با راه اندازی سایت های جعلی که شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های مالی اقدام می کنند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ مشهور است، از راه اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب های بانکی قربانیان خالی می شود.
بنابراین پلیس فتا هم درباره ی استفاده از فیلترشکن ها هنگام استفاده از درگاه های الکترونیکی بانکی اخطار داده است: هنگام استفاده از درگاه های الکترونیکی بانکی در فضای مجازی به هشدارهای پلیس فتا توجه کنید و حتما شاخصه های امنیتی درگاه های الکترونیکی پرداخت را به دقت کنترل کنید؛ همینطور هنگام استفاده از درگاه های الکترونیکی به هیچ وجه از فیلترشکن استفاده نکنید که اگر نشانی درگاه قبلا فیلتر شده باشد، مشخص شود.
در اینباره میلاد نوری – کارشناس فناوری اطلاعات – هم درباره نحوه سوءاستفاده هنگام استفاده از وی پی ان توضیح داده بود: وقتی وی پی ان شما وصل است و وارد یک درگاه پرداخت می شوید و شماره کارت و رمز خویش را وارد می کنید، در واقع اسم کاربری و رمز خویش را به سرور وی پی ان می فرستید و سرور وی پی ان، آنرا به بانک می فرستد. اگر طرف مقابل بخواهد سوء استفاده نماید و وی پی ان رمزنگاری نباشد، می تواند این کار را به راحتی انجام دهد؛ بنابراین سفارش شده حتما اگر احتیاج به استفاده از وی پی ان وجود دارد، زمان پرداختن و رفتن به سایت های داخلی مثل سایت یارانه، کنکور و دانشگاه که اطلاعات حساسی دارند، وی پی ان را قطع کنید.