Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران آمریکایی دستگاهی ساخته اند که علاوه بر تشخیص مصرف ماریجوانا، میزان مصرف این ماده را نیز شناسایی می کند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، اصولا آزمایش مصرف الکل کار بسیار ساده ای است و با استفاده از تنفس فرد می توان به مصرف و یا عدم مصرف الکل فرد پی برد.
ولی تایید مصرف ماده مخدر ماریجوانا کار پیچیده ای است. بنا بر این دانشمندان دستگاهی ساخته اند که این پیچیدگی را برطرف می کند.
پژوهشگران دانشگاه ” پیتسبرگ “( Pittsburgh) آمریکا دستگاهی تنفسی ساخته اند که می تواند میزان ” تتراهیدروکانابینول”( THC) را اندازه گیری نماید. این ماده شیمیایی ترکیب غالب روانگردان در ماریجوانا است.
هم اکنون، آزمایش مصرف این ماده مخدر با استفاده از تست خون و ادرار انجام می شود. ولی این آزمایش در مورد اینکه فرد بتازگی تحت تاثیر این ماده مخدر بوده یا خیر، چیزی مشخص نمی کند.
ولی دستگاهی که پژوهشگران آمریکایی ساخته اند، از نانولوله های کربنی استفاده می نماید که به مولکول های” تتراهیدروکانابینول” می چسبند.
هدف استفاده از نانولوله های کربنی تعیین ترکیبات این ماده مخدر با دقتی بسیار بالاست.
“سین هوانگ” محقق ارشد پروژه اظهار نمود: نانولوله های کربنی نیمه هادی که ما در این دستکاه استفاده کردیم، تا چند سال پیش در دسترس نبودند.

وی افزود: ما از “یادگیری ماشین” استفاده کردیم تا به دستگاه بیاموزیم که وجود ماده ” تتراهیدروکانابینول” را شناسایی کند.
این تشخیص در حالی انجام می شود که اگر فرد مواد دیگری مانند الکل هم مصرف کرده باشد، باز دستگاه بتواند مصرف ماریجوانا را تعیین کند.
تیم تحقیقاتی پروژه معتقدند که روش آنها بهترین راه برای تشخیص وجود ” تتراهیدروکانابینول” شمرده می شود.
آزمایش نمونه اولیه این دستگاه نشان داده است که می تواند وجود ” تتراهیدروکانابینول” را از موادی چون دی اکسید کربن، آب، اتانول، متانول و استون را متمایز کند.
پژوهشگران پروژه اعلام کردند، شاید این دستگاه هنوز سیستم کاملی نداشته نباشد، ولی گامی رو به جلو است.

منبع: