Rate this post

به گزارش عاشق وب یک پزشک هندی برای نخستین بار در دنیا عمل جراحی قلب را از فاصله ۳۲ کیلومتری با بیمار و با کمک یک ربات به انجام رساند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از زد. دی نت، یک جراح در هند مجموعه ای از ۵ روش مداخله کرونری از طریق پوست(PCI) را بر روی بیمارانی انجام داد که ۳۲ کیلومتر از او دور بودند. این رویداد نخستین جراحی قلب از طریق دور در دنیا است.
این جراحی روی بیمارانی انجام شد مبتلا به تصلب شرایین(آترواسکلروزیس) بودند، شرایطی که رسوب چربی در رگ های خونی، جریان خون را محدود می کند.
تصلب شرایین یا سختاک سرخرگ ها یا آترواسکلروزیس(atherosclerosis) نام یک بیماری در رگ ها و نوعی آرتریواسکلروزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول کم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ مشخص می گردد. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک های فیبری-چربی(آتروما) بوده که با افزایش سن رفته رفته ازدیاد می یابد و باعث تنگی رگ(استنوزیس) یا دیگر عواقب می گردد. تصلب شرایین یکی از علل عمده مرگ و میر در بزرگسالان در جوامع پیشرفته و هم کشورهای با میزان بالای استرس است.
در این جراحی منحصر به فرد از طریق دور از یک ربات به نام “CorPath GRX” استفاده شد که تحت کنترل جراح، یک ابزار کوچک به نام استنت(یا اصطلاحا فنر) را برای باز کردن رگ های خونی به کار گرفت.
این ربات توسط شرکتی به نام “کوریندوس”(Corindus) ساخته شده است و مقاله ای در مورد این روش در مجله EClinicalMedicine انتشار یافته است. این عمل جراحی بخشی از جنبش جدیدی به نام “تله مدیسن” یا طب از طریق دور است.
تله مدیسن پتانسیل پزشکی، رباتیک و ارتباطات را در هم می آمیزد تا متخصصان پزشکی بتوانند عمل های جراحی را از طریق دور و برای مردم مناطق دور افتاده انجام دهند. این زمینه بزودی می تواند خدمات درمانی را متمرکز کند و به حل معضل کمبود پرستار و پزشک کمک نماید.
این جراحی رکورد شکن توسط دکتر “تجاس پاتل”(Tejas Patel) رئیس و مدیرعامل موسسه قلب و عروق مداخله ای Apex در احمدآباد گجرات هند و از یک ایستگاه مخصوص در محل کار وی انجام شد.
این ایستگاه از راه اینترنت پر سرعت به ربات متصل می شود. همینطور در اتاق عمل دوربین هایی وجود دارد که به پاتل زوایه دید جامعی برای پیگیری جراحی می دهد.

“مارک تولند” رئیس و مدیر اجرایی شرکت رباتیک کوریندوس در اطلاعیه ای اظهار داشت: جراحی های از طریق دور این امکان را دارند که نحوه درمان را در حساس ترین زمان ها مانند حمله قلبی و سکته مغزی تغییر دهند. موفقیت در این کار راه را برای انجام جراحی های از طریق دور در سراسر جهان هموار می کند و ترویج آن نشانگر ماهیت متحول کننده ارتباطات از طریق دور است.
او در آخر اظهار داشت: در حالیکه جراحی رباتیک از طریق دور هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارد، ما در راه پیشرفت دسترسی بیماران به مراقبت و درمان در عین کاهش زمان درمان آنها هستیم.
حوزه تله مدیسن یا طب از طریق دور چیز جدیدی نیست. مرکز تحقیقات ایمز ناسا یکی از نخستین کلینیک های مجازی را در سال ۱۹۹۹ راه انداخت که مراقبت های پزشکی از فضانوردان مقیم ایستگاه فضایی بین المللی را انجام می داد. ارتش آمریکا هم به منظور مراقبت و درمان سربازان زخمی شده در جبهه های نبرد دور افتاده، از طریق دور مبادرت به درمان آنها می کند.
در عین حال به تازگی بیماران در فرانسه نیازهای پزشکی خویش را در کابین های موسوم به تله هلث(Telehealth) برآورده می کنند و بحران ابولا هم سبب شده است که دانشگاه ویرجینیا از طب راه دور استفاده نماید.
ازاین رو روشن است که این حوزه ای است که برای ماندن و رشد هر چه بیشتر پدید آمده است.