Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران آمریکایی، نوعی دستکش الکترونیکی ابداع نموده اند که می تواند به دست مصنوعی کمک نماید تا خاصیت های یک دست واقعی را داشته باشد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه پردو، افرادی که بهر دلیلی از داشتن دست محروم هستند، با چالش های دشوار بسیاری در زندگی روبرو می شوند. این مشکلات، آنها را وادار می کند از فناوری هایی مانند دست مصنوعی استفاده کنند.
پژوهشگران “دانشگاه پردو”(Purdue University)، یک دستکش الکترونیکی ابداع نموده اند که روی دست مصنوعی را می پوشاند تا انعطاف پذیری، گرما، ظاهر و احساس دست طبیعی را پیدا کند. این دستکش می تواند فشار، دما و رطوبت را احساس کند.
بااینکه یک دست مصنوعی معمولی هم می تواند به بازیابی حرکت کمک نماید اما این دستکش الکترونیکی با تقلید خاصیت های واقعی دست انسان در فعالیت های روزانه، نقش این فناوری را در زندگی بهبود می بخشد. این دستکش می تواند با کمک کردن به کاربر برای حضور در جامعه، به بهبود سطح سلامت روحی او نیز کمک نماید.
پژوهشگران در ساخت دستکش الکترونیکی، از سنسورهای انعطاف پذیر و تراشه های سیلیکونی کوچک بهره برده اند و آنها را روی دستکشی از جنس نیتریل قرار داده اند. این دستکش، به یک ساعت مچی مخصوص متصل می شود که امکان نمایش داده های حسی و انتقال از طریق دور را در زمان واقعی فراهم می آورد.
“چی هوآن لی”(Chi Hwan Lee)، استادیار مهندسی دانشگاه پردو و سرپرست این پروژه اظهار داشت: ما مفهوم جدیدی از دستکش الکترونیکی انعطاف پذیر را بر اساس دستکشی از جنس نیتریل عرضه کرده ایم تا با شکل واقعی دست متناسب باشد. دستکش الکترونیکی، با حسگرهایی قابل انعطاف ساخته شده تا بتواند اطلاعات گوناگونی مانند فشار، دما، رطوبت و سیگنال های الکتروفیزیولوژیک را جمع آوری کند و بطور همزمان، انعطاف، ظاهر و حتی گرمای دست واقعی را داشته باشد.
لی و گروهش امیدوارند که ظاهر و قابلیت های دستکش الکترونیکی بتواند به سلامت دست مصنوعی کاربران کمک نماید و امکان حضور راحت تر آنها را در جامعه فراهم سازد. این دستکش، برای رنگ های متفاوت پوست در دسترس می باشد و خاصیت های طبیعی دست مانند اثر انگشت و ناخن را نیز دارد.
لی اضافه کرد: کاربرانی که با استفاده از دست مصنوعی، احساس ناخوشایندی پیدا می کنند، می توانند این دستکش را در موقعیت های گوناگون همچون بافت های اجتماعی به کار ببرند.
پروسه ساخت دستکش الکترونیکی، مقرون به صرفه است و قابلیت تولید انبوه را دارد. این خاصیت دستکش، آنرا در مقایسه با فناوری های مشابه، به گزینه خوبی برای کاربران تبدیل می کند. فناوری هایی که مشابه این دستکش هستند، هزینه بالایی به همراه دارند و نمی توانند خاصیت های مشابه دست واقعی را عرضه کنند.
پژوهشگران هم اکنون در جستجوی یافتن شرکایی برای همکاری در آزمایش های بالینی و یا متخصصانی در حوزه اعضای مصنوعی هستند.
لی افزود: ما اهتمام داریم ابزار پوشیدنی گوناگونی در حوزه زیست پزشکی ابداع نماییم و هدف نهایی ما این است تا این ابزار را از آزمایشگاه بیرون ببریم و با آنها به مردم کمک نماییم.
این فناوری، در مجله “NPG Asia Materials” به چاپ رسید.

منبع: