Rate this post

عاشق وب: سودی که در واردات گوشی مسافری وجود دارد و گردنگیر به وجود مدارک سفر برای دریافت معافیت گمرکی، سبب شده سودجویان این دفعه با استفاده از مدارک حجاج، مبادرت به ثبت گوشی کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، در این راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه توییتر خود آورده است ” عده ای کلاهبردار به حاجیان امسال سیمکارت بلاعوض داده اند، سپس از مدارک آنها سوءاستفاده کرده و گوشی قاچاق ثبت کرده اند. ولی انگار ما را نشناخته اند. خواهند دید که حق الناس گفتن های ما الکی نیست. با دزدی مبارزه می نماییم چه بزرگ باشد و چه کوچک”.
بعد از اجرای طرح رجیستری، بعضی از فروشندگان سودجو در بازار مبادرت به افزایش قیمت گوشی با این بهانه کردند، در صورتیکه مسئولان بارها اعلام کردند رجیستری هزینه ای ندارد و نباید موجب افزایش قیمت شود. از طرفی در یک سال گذشته، سوژه افزایش نرخ ارز نیز با عنایت به ماهیت وارداتی بودن گوشیها، سبب افزایش دو تا سه برابری قیمت گوشیها شد.
البته گوشیهایی که در بازار وجود داشتند هم در مقایسه با همان گوشیها در خارج از کشور، گران تر بودند و این مساله موجب شد برخی به دنبال واردات گوشی مسافری باشند، برای اینکه به قول جهرمی، هر مسافر می تواند ۸۰ دلار بار مسافرتی با خود به همراه داشته باشد و مسافران می توانند از این معافیت گمرکی برای واردات گوشی استفاده کنند.
واردات گوشیهای مسافری با هزینه ی پایین تر، سبب شد سودجویان که مسافر نبودند هم از این امکان فراهم شده که با استفاده از کارت ملی، امکان واردات یک گوشی وجود داشت، استفاده کنند. در مقطعی شرایط این طور بود که قاچاقچی بارش را بدون ثبت سفارش به صورت قاچاق وارد کشور می کرد و با عنوان گوشی مسافری می توانست کد رجیستری بگیرد.
بنا بر این بعد از مدتی، این روند شکل صحیح تری به خود گرفت؛ همانطور که جهرمی اظهار نمود که سوژه وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرک مطرح است که باید اتفاق می افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی بوسیله مسافر صورت بگیرد، نه این که به اسم بار مسافر، بتوان خارج از روال های مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد کرد.
اما بنظر می رسد سوژه واردات گوشی مسافری توسط کسانی که واقعا مسافر نبودند و از اطلاعات مسافران سوءاستفاده کردند، به اینجا ختم نشده است. بااینکه با اتصال سامانه های نیروی انتظامی و گمرک، دیگر فقط کارت ملی برای واردات گوشی مسافری کافی نیست و مسافر واقعی می تواند از این امکان استفاده نماید، برخی با گرفتن اطلاعات مسافران، مبادرت به واردات گوشی به اسم آنها کرده اند.
چونکه در این بین آذری جهرمی بتازگی در صفحه توییتر خود از کلاهبرداری عده ای که به حاجیان امسال سیمکارت بلاعوض داده اند و از مدارک آنها سوءاستفاده و گوشی قاچاق ثبت کرده اند خبرداده است.
رضا باقری اصل – دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات – نیز با اشاره به این اظهارات وزیر در توییتر نوشته است: دفاتری که به اطلاعات حاجیان دست درازی کردند را ضمن تعلیق یا انحلال طبق ماده ۲۵ قانون جرایم کامپیوتری ۷۵۳ مجازات و مواد ۱۹ و ۲۰ مسئولیت اشخاص حقوقی به مراجع قضایی معرفی کنید.

منبع: