Rate this post

به گزارش عاشق وب محققان دانشگاه ˮهارواردˮ یک دست رباتیک فوق نرم ساخته اند که می تواند اجسام و موجودات حساس مثل عروس دریایی که ۹۵ درصد از آب تشکیل شده اند را بدون صدمه و فشار در دست بگیرد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، ۹۵ درصد از بدن عروس دریایی را آب تشکیل می دهد. آنها یکی از نحیف ترین موجودات زنده ای هستند که می توانند در دست انسان نگه داشته شوند.
جالب اینجاست بافتی که آن پنج درصد بقیه را تشکیل می دهد دست مایه اکتشافات علمی قابل ملاحظه ای مانند پروتئین فلورسنت سبز(GFP) شده که می تواند به مبارزه با پیری کمک نماید.
همانطور که گفته شد، عروس های دریایی بسیار ظریف و نحیف هستند و تابحال دست های رباتیک نمی توانستند آنها را بدون صدمه در دست بگیرند. حالا محققان هاروارد یک دست رباتیک فوق حساس توسعه داده اند که قادر به انجام این کار است.
این گونه ربات ها با قابلیت کنترل از طریق دور(ROVs) برای برداشت نمونه ها برای زیست شناسان دریایی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین ترتیب برای گرفتن و دستکاری سنگ ها و تجهیزات سنگین زیر دریا هم مناسب هستند.
اما متأسفانه این نوع ابزارها اغلب در کوشش برای گرفتن عروس های دریایی به آنها صدمه می رسانند و آنها را له می کنند.
حالا فناوری جدیدی توسط محققان موسسه مهندسی بیولوژیکی ویس(Wyss) هاروارد و کالج باروش(Baruch) راهی برای جمع آوری عروس دریایی با یک گیربکس بسیار نرم مانند ربات عرضه می دهد. این گیرنده قادر به نگه داشتن عروس دریایی بدون ایجاد آسیب به آن است.

تکنولوژی جدید رباتیک نرم شامل پمپاژ آب به درون انگشت های لوله ای مانند نرم است تا بتواند چسبندگی ملایمی داشته باشد.
“نینا سیناترا” مهندس مکانیک و مواد و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: دست بسیار ملایم ما یک پیشرفت آشکار نسبت به دستگاه های نمونه برداری موجود در اعماق دریا برای موجودات نرم است. این فناوری همینطور می تواند برای بهبود تکنیک های تجزیه و تحلیل در زیر آب گسترش یافته و امکان مطالعه دقیق خصوصیت های اکولوژیکی و ژنتیکی موجودات دریایی را بدون خارج کردن آنها از آب فراهم آورد.
انگشت های این دست شش انگشتی از نوارهای نازک و صاف سیلیکون با یک کانال توخالی شده است که به لایه ای از نانو فیبرهای پلیمری انعطاف پذیر اما سفت وصل می شود.
این انگشتان به یک “کف دست” پلاستیکی چاپ سه بعدی شده به شکل مستطیل وصل شده اند و هنگامی که کانال ها از آب پر می شوند، جهت آنرا تغییر می دهند و باعث خم شدن انگشتان می شوند.
هر انگشت فشار بسیار کمی(۰.۰۴۵۵ کیلوپاسکال) اعمال می کند که کمتر از یک دهم فشار پلک انسان بر روی چشم است.
به جهت اینکه ذهنیت بهتری در این مورد پیدا نماییم، باید بدانیم که بهترین دست های رباتیک نرم فعلی حدود یک کیلو پاسکال فشار اعمال می کنند.
محققان با جمع آوری عروس های دریایی و سایر موجودات نرم تن آبزی در آکواریوم نیو انگلند این دست رباتیک را آزمایش کردند و این دست رباتیک با موفقیت توانست همه آنها را به خوبی حمل و مدیریت کند.
این مطالعه در مجله Science Robotics شرح داده شده است.