Rate this post

به گزارش عاشق وب محققان موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) ربات نرم و تاشویی ساخته اند که در صورت مواجهه با گرما به حرکت درمی آید.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ربات های نرم کاربردهای بالقوه ای در همه چیز از کاوش در فضا گرفته تا مراقبت های بهداشتی و پزشکی دارند، چونکه بسته به نیاز محیط خود قادر به تغییر شکل هستند.
باآنکه اغلب ربات های نرم برای اتصال به چیزی مثل لوله هوای فشرده نیاز دارند، اما حالا تیمی از دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا(کلتک-Caltech) موفق به توسعه یک ربات نرم شده اند که قادر به تغییر شکل خود در واکنش به گرما است.
این تیم با استفاده از چند چین و خط مثل لولا و مانند آنچه در اریگامی انجام می شود، یک ربات نرم و منعطف ساخت که وقتی در معرض گرما قرار می گیرد تا می شود و این تغییر شکل سبب می شود تا ربات حرکت نماید.
آنها دو نوع چین و خط مختلف ایجاد کردند که در دماهای مختلف تا می شوند، ازاین رو ربات با میزان گرمای مشخص به ترتیبی خاص واکنش نشان داده است.
مزیت این لولاها این است که اجازه می دهد تا ربات در شکل های مختلف اما در پارامترهای تنظیم شده پیکربندی شود. ربات های نرم دیگر دارای بدنه هایی هستند که پیشبینی و کنترل آنها دشوار است، اما در این نوع ربات فقط کافیست تا خط های تا را تغییر داد.
یکی از ربات های که محققان با استفاده از این تکنیک ساخته اند موسوم به “رول بات”(Rollbot) است که به صورت یک ورق مسطح به طول ۸ سانتی متر و عرض ۴ سانتی متر است و هنگامی که روی یک سطح گرم قرار می گیرد، تا می شود و به یک چرخ پنج ضلعی تبدیل می شود.
هنگامی که “رول بات” به شکل چرخ در می آید، طرفین آن با سطح گرم در تماس هستند و باقی قسمت های آن باعث حرکتش می شوند. این ربات می تواند به صورت مستقل حرکت نماید.
“آردا کوتیکیان” فارغ التحصیل دانشکده مهندسی و علوم کاربردی کلتک توضیح داد: این ساختارهای غیر متصل می توانند به صورت انفعالی کنترل شوند. به عبارت دیگر همه کاری که ما باید انجام دهیم این است که سازه ها را در محیط های خاص دمایی قرار دهیم و آنها مطابق نحوه برنامه ریزی لولاها واکنش نشان می دهند.
در حالیکه این ربات ها با گرما کنترل می شوند، نسخه های آینده توسط شاخص های دیگری مانند نور، pH یا رطوبت قابل کنترل خواهند بود.
به قول “جنیفر لوئیس” استاد مهندسی بیولوژیکی کلتک، قادر بودن به دستکاری مواد فعال از این طریق، طراحی و ساخت کلاس های کاملا جدیدی از ربات های نرم را امکان پذیر می سازد.
این کار در مقاله جدیدی در مجله Science Robotics انتشار یافته است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4