Rate this post

به گزارش عاشق وب کمپانی اتریشی ˮMED-Elˮ به تازگی موفق به توسعه یک پچ ارتعاشی گوش شده است که می تواند به هزاران فرد دارای مشکل شنوایی کمک نماید.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دستگاه مذکور “Adhear” نام دارد و قادر به انتقال امواج صوتی از راه استخوان های جمجمه به گوش داخلی است.
این امواج صوتی از صدمه گوش خارجی و میانی که می تواند سبب ناشنوایی شود، می گذرد و افراد را از دست بعضی از سمعک های معمولی راحت می کند.
شایع ترین نوع ناشنوایی که کاهش شنوایی حسی – عصبی (Sensorineural hearing loss) یا (SNHL) نامیده می شود، در اثر صدمه به گوش داخلی یا عصب شنوایی(که اطلاعات را از گوش داخلی به مغز برای تبدیل به صدا منتقل می کند) ایجاد می شود.
کاهش شنوایی حسی – عصبی یکی از انواع ناشنوایی است که علت آن بروز مشکل در عصب دهلیزی حلزونی (زوج هشتم اعصاب مغزی) است.
دومین شکل شایع ناشنوایی، “کم شنوایی انتقالی” (conductive hearing loss) است و زمانی رخ می دهد که صداها نمی توانند از گوش خارجی و میانی به گوش داخلی برسند.
کم شنوایی انتقالی معمولاً در اثر عفونت، پرده گوش سوراخ شده یا کانال گوش غیرمعمول باریک ایجاد می شود. سمعک های متعارف به بعضی از افراد مبتلا به کم شنوایی انتقالی کمک می نماید، اما اغلب مردم از دستگاه های هدایت استخوانی استفاده می نمایند چونکه دستگاه های مذکور آنها را قادر می سازد تا بدون استفاده از گوش بیرونی یا میانی خود، صداها را بشنوند. اما، تابحال استفاده از خیلی از این دستگاه ها احتیاج به کاشت جراحی داشتند.
برخلاف دیگر دستگاه ها، دستگاه ” Adhear” احتیاج به کاشته شدن ندارد و از پچ مثلثی و یک پردازنده صوتی تشکیل شده است. این پچ مقاوم در مقابل آب در پشت گوش قرار گرفته و پردازنده آن که تقریباً به اندازه یک پاک کن کوچک است، به آن وصل میشود.
امواج صوتی توسط دو میکروفون در پردازنده جمع می شوند و به لرزش تبدیل می شوند. سپس اینها از پچ و در امتداد استخوان های جمجمه تا گوش داخلی عبور می کنند.
با حرکت دادن یک چرخ کوچک در کنار پردازنده، می توان میزان صدا را تنظیم کرد. کاربران می توانند در شب یا هنگام دوش گرفتن دستگاه ها را برداشته و تنها پچ مقاوم در مقابل آب را در پشت گوش خود قرار دهند.
این وسیله را علاوه بر افراد دارای کاهش شنوایی انتقالی و کاهش شنوایی حسی – عصبی افرادی که یک گوش آنها ناشنوا است هم می توانند استفاده کنند. پژوهشگران برای آزمایش، این دستگاه را بر پشت گوش ۱۰ فرد قرار دادند و مشاهده نمودند این پچ به صورت قابل توجهی شنوایی افراد را بهبود بخشیده است.
جزئیات این دستگاه و طرز استفاده از آن در ویدیو زیر قابل مشاهده می باشد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4