Rate this post

عاشق وب: ماجرای استخراج ارز مجازی در ایران از تب و تاب نمی افتد، تا حدود یک ماه پیش بحث مصرف برق ماینرها سر زبان ها بود، بعد از آن، نوبت به قانونی یا غیرقانونی بودن آنها رسید و الان سوژه تعرفه ای که دولت برای این مساله در نظر گرفته روی میز قرار دارد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، استخراج ارز مجازی چند صباحی است که با گرم شدن هوا و افزایش میزان مصرف برق به یکی از بحث های داغ تبدیل گشته است؛ بطوریکه می توان از برخی گفته های مسئولان بخش قابل توجهی از افزایش مصرف برق در کشور را بر گردن فعالان این حوزه انداخت.
موضوعی که استخراج کنندگان ارز مجازی آنرا رد و ادعا کردند در ساعات اوج مصرف برق، دستگاه های خودرا خاموش می کنند. آنها همچنان از شفاف نبودن قانون گلایه داشتند و می گفتند در صورتیکه برخی افراد مانند دبیر شورای عالی فضای مجازی استخراج ارز مجازی را قانونی می دانند، برخی دیگر آنرا غیرقانونی دانسته و حتی وزارت نیرو مبادرت به جمع آوری مزارع ارز مجازی کرده است.
مهم ترین نکات بخشنامه هیات وزیران
در نهایت سیزدهم مردادماه، معاون اول رئیس جمهور بخشنامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در کشور را به منظور ایجاد بستری امن، کم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و بکارگیری با رویکرد تسهیل فضای کسب وکار ابلاغ کرد.
در این بخشنامه ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای ان ها در نظر گرفته شده و شرط و شروطی نیز برایشان گذاشته شده است. یکی از مهم ترین بندهای این بخشنامه ضمن این که استخراج رمز ارز در آن بعنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمزارزها اختصاص دارد که برمبنای آن، تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا راه اندازی نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می گیرد.
تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.
عکس العمل استخراج کنندگان ارز مجازی به بخشنامه دولت
نرخی که فعالان آن حوزه به آن اعتراض دارند و اعتقاد دارند که اگر استخراج ارز مجازی بعنوان یک صنعت شناخته شده است، باید تعرفه برقی که برای آن در نظر گرفته می شود نیز همانند برقی باشد که برای صنعتی ها در نظر گرفته شده است. آنها مصوبه دولت را موجب مرگ بخش خصوصی می دانند و اعلام نمودند پس از این مصوبه ماینرها کوله های خودرا بسته اند و آماده سفر به کشورهای همسایه هستند.
انجمن بلاکچین صراحتا اعلام نمود مصوبه هیات دولت مشکلات عدیده حقوقی دارد و ما حق خودمان می دانیم که به دیوان عدالت اداری مراجعه نموده و تقاضای تعلیق این مصوبه را داشته باشیم.
اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می کند
در این سوی ماجرا اما مسئولان اعتقاد دارند که اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می کند. آنها اعتقاد دارند که در صورتیکه خیلی از مسئولان دولتی در بعضی از کشورها همچون آمریکا، چین، نروژ، کانادا و… از اعمال تعرفه های خاص برای استخراج رمزارزها خبرداده اند، در ایران برخی به دنبال جوسازی برای تداوم دریافت برق ارزان توسط این گروه هستند.

در همین زمینه بررسی های مرکز پژوهش های مجلس نشانگر آن است که چون توان کشور در تأمین برق محدود است و در مواقعی از سال، شبکه تولید کشور پاسخگوی نیازهای کشور نیست، در صورت عدم کنترل و اختصاص برق ارزان به این گروه، احتمال قطعی برق و بروز مشکل برای شهروندان وجود دارد.

بر طبق این گزارش، طبق تخمین مرکز نظام مالی نامتعارف دانشگاه کمبریج، حداکثر انرژی شش رمز ارز پرفروش و پرطرفدار در نیمه نوامبر سال ۲۰۱۸ حداقل ۵۲ و حداکثر ۱۱۱ میلیارد کیلووات ساعت درسال بوده است. این در شرایطی است که در سال پیش از آن حداقل مصرف انرژی ۱۸ و حداکثر ۴۲ میلیارد کیلووات ساعت در سال بود؛ یعنی در یک سال مصرف برق رمزارزها سه برابر شده است. البته بعضی اوقات با کاهش قیمت رمزارزها میزان مصرف برق استخراج نیز کاهش یافته است اما موضوعی که کاملا مشهود و قطعی است، افزایش میزان مصرف برق در اثر استخراج رمزارزهاست.

در بین رمزارزهای بیت کوین بطور متوسط ۷۵ درصد انرژی استخراج را به خود اختصاص داده بود. تولید سالیانه برق در ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۱۱ میلیارد کیلووات ساعت در سال تخمین بود. با عنایت به این که میان مصرف و توان تولید برق در کشور همیشه تعادل برقرار نیست. بررسی نقش رمزارزهای انرژی بر، اهمیت بیش تری می یابد.

در شرایطی که همه عوامل تولید را بخش خصوصی برای استخراج رمزارز فراهم می آورد، بعنوان یک فعالیت اقتصادی تفاوت شایان توجهی میان این صنعت و دیگر صنایع وجود نخواهد داشت. اما در کشور ایران عوامل تولید مهم در استخراج رمزارزها به صورت یارانه ای فراهم می شوند و الگوی تقاضای بار کشور ایران با دیگر کشورها تفاوت هایی دارد. بطور نمونه، برق در ایران به صورت یارانه ای به مشترکان عرضه می شود و به این علت کشور ایران بعد از کشور میانمار ارزان ترین قیمت برق در دنیا را دارد.
ازطرفی توان کشور در تأمین برق محدود است و در مواقعی از سال شبکه تولید کشور پاسخگوی نیازهای کشور نیست و احتمال قطعی برق و مشکل برای شهروندان به وجود می آید. بدین جهت ساماندهی مصرف برق برای استخراج رمزارز به مقررات گذاری وزارت نیرو و نظارت جدی مجلس بر عملکرد این وزارت نیازمند است.

بدین سبب شناسایی دقیق استخراج کنندگان بوسیله بررسی الگوی مصرف برق و تحلیل ترافیک اینترنتی آنها در کنار ساماندهی با ایجاد سازوکار خوداظهاری استخراج کنندگان در کنار اعمال جرائم بازدارنده برای کسانی که خوداظهاری نکنند و اعلام مناطق جغرافیایی که استخراج رمزارزهای انرژی بر در آنها مجاز یا ممنوع می باشد، باید با همکاری مشترک وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی صورت گیرد.

منبع: