Rate this post

به گزارش عاشق وب گوگل اخیرا اعلام نموده است که امنیت سایبری پسورد بالغ بر ۳۱۶ هزار کاربر بسیار پایین تر از حد مجاز است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، آمارهای انتشار یافته از افزونه بررسی رمز عبور گوگل در طول یک ماه گذشته نشان داده است که بالغ بر ۱.۵ درصد معادل ۳۱۶ هزار کاربر از رمزعبور و پسورد های بسیار ضعیف و نامطمئن استفاده می نمایند و همین امر سبب شده است که امنیت سایبری حساب کاربری آنها به شدت کاهش پیدا کند و از حد مجاز هم پایین تر گزارش شود.
گوگل اوایل سال جاری میلادی بود که افزونه ای تحت عنوان بررسی پسورد (Password Checkup) را برای مرورگر اینترنتی گوگل کروم منتشر نمود تا کاربران بدان وسیله بتوانند از میزان امنیت سایبری رمزعبور مورد استفاده خود در حساب های کاربری گوگل آگاه شوند. این افزونه همینطور یک بانک اطلاعاتی شامل حدود چهار میلیارد نام کاربری و پسورد افشاشده در خود جای داده است.
حالا اخیرا آمارهای انتشار یافته در وب سایت Gizmodo نشان داده است که تعداد بسیار قابل توجهی از کاربران از رمزعبورهای قابل حدس و نامطمئن برای حساب های کاربری اینترنتی و آنلاین خود استفاده می نمایند که همین امر باعث به خطر افتادن حریم خصوصی و امنیت سایبری اطلاعات و حساب های کاربری آنها خواهد شد.
روش کار این افزونه بدین صورت است که کاربران به منظور با خبر شدن از وضعیت امنیتی اکانت خود، نام کاربری و رمزعبور خویش را وارد بانک اطلاعاتی مذکور می کنند و این افزونه با بهره گیری از هوش مصنوعی به صورت خودکار و بدون دخالت هیچ کارشناس و فرد حقیقی، به بررسی رمزعبور انتخابی و مورد کاربرد کاربران و تشخیص امنیت سایبری دستگاههای مربوطه خواهد پرداخت.
کارشناسان گوگل در این گزارش از تمامی کاربران درخواست کرده اند که هرچه زودتر به ارتقای وضعیت امنیتی رمزعبور حساب های کاربری خود اقدام نمایند تا دست هکرها و مجرمان سایبری را از دسترسی و نفوذ به حریم خصوصی کاربران کوتاه کرده و بدین ترتیب امنیت سایبری حساب کاربری خویش را بالا برند.
در سال های اخیر به شدت مساله حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات شخصی و محرمانه افراد حقیقی و حقوقی از اهمیت خاص و بسزایی برخوردار شده است و کارشناسان و محققان امنیتی هم با پژوهش و بررسی های دقیق خود تلاش دارند که علاوه بر اخطار به کاربران و صاحبان سرمایه و کسب و کار، به شرکت های تکنولوژی هم اخطار دهند که در مورد امنیت سرویس های عرضه شده خود نهایت دقت را به خرج داده و در صورت ضرورت به مرتفع ساختن ضعف های امنیتی مربوطه بپردازند.
یکی از مهم ترین اشتباهاتی که کاربران مرتکب می شوند، استفاده از یک پسورد برای حساب های کاربری مختلفشان است چونکه آنها اعتقاد دارند که انتخاب و یادآوری یک پسورد جداگانه برای حساب های کاربری متفاوت برایشان بسیار دشوار و ناممکن است. در این صورت، بهترین راهکار آن است که به جای استفاده از کلمات مشابه به هم از یک نرم افزار مدیریت رمزعبور که امنیت سایبری آن توسط سایت های معتبر تایید شده است، استفاده کنند.