Rate this post

به گزارش عاشق وب ماه در سالگرد پرتاب مأموریت ˮآپولو ۱۱ˮ که نخستین گام نهادن انسان روی کره ماه بود صبح امروز گرفتار گرفتگی شد که از ایران و خیلی از مناطق دیگر دنیا قابل مشاهده بود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، ماه در ساعات اولیه صبح در ایران گرفتار گرفتگی جزئی شد که به علت ابری بودن هوا امکان ثبت تصاویر باکیفیت از این رویداد وجود نداشت.
جالب اینکه این ماه گرفتگی درست همزمان با سالروز پرتاب مأموریت “آپولو ۱۱” که منجر به قدم گذاشتن انسان برای اولین بار بر روی کره ماه شد، صورت گرفت.

رصدگران آسمان در سراسر جهان از مردم دهلی گرفته تا دوبلین، ساعاتی پیش، از دیدن این خسوف جهانی لذت بردند.

این ماه گرفتگی جزئی تقریباً در همه مناطق جهان به جز آمریکای شمالی و سرزمین های قطبی گرینلند و شمال روسیه قابل مشاهده بود.

در استرالیا و آسیا، ماه گرفتگی در ساعات اولیه صبح چهارشنبه دیده شد و در اروپا، عصر روز سه شنبه هنگامی که خورشید غروب کرد، قابل مشاهده بود.

یک فیلم بردار محلی در سیدنی استرالیا این ماه گرفتگی جزئی را که بر فراز بندر سیدنی در سپیده دم اتفاق افتاد، به زیبایی شکار کرد.

در دهلی هند ماه گرفتگی اندکی بعد از نیمه شب آغاز شد.

در سراسر اروپا و بریتانیا هم این چشم انداز خیره کننده در آسمان تابستان ظاهر شد.

ماه گرفتگی هنگامی رخ می دهد که زمین از بین خورشید و ماه عبور می کند و سبب ایجاد سایه روی کره ماه می شود و به نظر می آید که بخشی از ماه ناپدید شده است.

ماه گرفتگی یا خسوف هنگامی روی می دهد که کره ماه در حالت بدر و وضعیت مقابله قرار داشته و سایه زمین بر روی آن بیافتد یا به عبارتی ماه وارد مخروط سایه زمین شود و زمین بین ماه و خورشید قرار گیرد.

زمین در حرکت مداری خود به دور خورشید، سایه اش را که در فضا در سمتی مخالف خورشید ممتد است، به دنبال می کشد. سایه زمین به شکل یک مخروط است که قاعده آن مقطع زمین و طول متوسط آن یک میلیون و ۳۸۰ هزار کیلومتر است. طول این سایه بر اثر تغییر فاصله زمین از خورشید تا حدود ۴۰ هزار کیلومتر نسبت به مبدأ متوسط تغییر می کند.