Rate this post

عاشق وب: هر روز فصل جدیدی به ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی در کشور اضافه می شود؛ ماجرایی که یک روز قانونی و روز دیگر غیرقانونی خوانده می شود و در نتیجه فعالان این حوزه گاهی بعنوان متهمان اصلی افزایش مصرف برق معرفی و گاهی هم اعلام می شود اگر تعرفه ای برای آنها تعیین شود، می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، با ورود کشور به بازه پیک مصرف برق، اخبار استخراج ارز دیجیتال و بیت کوین بیشتر از پیش داغ و تأثیر این پروسه بر میزان مصرف برق از اهمیت خاصی برخوردار شد. در صورتیکه وزارت نیرو مدام از تأثیر استخراج ارز مجازی بر شبکه سراسری برقی و سوءاستفاده فعالان این حوزه از قیمت ارزان برق در ایران شکایت دارد، فعالان این حوزه اعتقاد دارند که در اعلام سهم استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال در بالا بردن مصرف برق کشور و احتمال قطع برق به سبب فعالیت آنها اغراق شده است.
آن ها همچنین اعلام کردند با هدف جلوگیری از وارد آمدن کمترین فشار به هموطنان گرامی در فصل تابستان و در جهت همراهی با دولت و وزارت نیرو در ساعات اوج مصرف (از ساعت ۱۰ تا ۱۷) دستگاه های استخراج ارز دیجیتال خاموش می شود که این روند تا اختتام روزهای گرم فصل تابستان ادامه می یابد. فعالیت کنندگان این حوزه از دوگانگی برخورد مسؤولان نیز انتقاد کرده و تقاضا کرده اند قانونی شفاف در این عرصه تعریف شود.
در یک سوی ماجرا وزارت نیرو از آمار و ارقام نجومی مصرف برق توسط استخراج کنندگان ارز مجازی حکایت می کند و می گوید برآوردها حاکی می باشد که استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می کند و استخراج هر بیت کوین معادل مصرف ۲۴ واحد مسکونی در سال است و در سوی دیگر فعالان این حوزه عنوان کرده اند که اگر آماری که ارائه می شود صحت داشته باشد، یعنی در ایران ۵۰ درصد بیت کوین دنیا تولید می شود.
آخرین اظهار نظر بانک مرکزی درباره بیت کوین
با این حال بانک مرکزی که تابحال رفتار ضد و نقیضی با فعالان حوزه مذکور داشت، در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرد “فعالیت در این بخش غیرمجاز می باشد و با متعاملان آن برخورد می شود. طبق اعلام بانک مرکزی انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گران بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.
همچنین تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز شمرده می شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می کنند را برای خود محفوظ می داند. هرگونه ضرر و زیان ناشی از فعالیت برمبنای شبکه های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره ای بلوک و کسب و کارهای در رابطه با آن، متوجه ناشران، پذیرندگان و متعاملان آن است. سوژه استخراج رمز ارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و بعد از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می شود.”
تعرفه استخراج ارز مجازی در حال بررسی
در این راستا، مصطفی رجبی مشهدی – سخنگوی صنعت برق- در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که وزارت نیرو تخمین می زند استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می کند، اظهار نمود: به عبارت دیگر یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی باید به این بخش اختصاص داده شود. هم اکنون برخی فعالان این حوزه از انشعابات غیرمجاز مانند انشعاب کشاورزی یا صنعتی استفاده می نمایند.
وی با تاکید بر این که هنوز تعرفه استخراج ارز مجازی مشخص نشده است، اظهار داشت: این مساله در حال رسیدگی بوده و بزودی تعرفه آنها مشخص می شود. تا زمانی هم که تعرفه مشخص شود، در انحصار بانک مرکزی است. البته تعرفه آن در کمیته اقتصادی هیأت دولت که هم بانک مرکزی و هم وزارت نیرو عضو آن هستند، در حال بررسی است و هنوز هیچ چیز به صورت رسمی ابلاغ و جلسات هم هنوز تمام نشده است. هر خبری هم منتشر می شود گمانه زنی است.
به گفته سخنگوی صنعت برق تعرفه هفت سنتی که برای استخراج ارز مجازی اعلام شده نیز نه قطعی است و نه رسمی.
رجبی مشهدی در ادامه درباره تأثیر جمع آوری مزرعه های بیت کوین در نقاط مختلف کشور روی میزان مصرف برق توضیح داد: تابحال هر مقداری که مزرعه جمع آوری شده از مصرف کم شده است. اما پیک مصرف در کشور حدود ۵۸ هزار مگاوات و ۵۰۰ مگاوات نیز جزئی از ۵۸ هزار مگاوات است.
موضع وزارت نیرو در قبال استخراج کنندگان ارز مجازی
وی با اشاره به اینکه منظور وزارت نیرو این نیست که بیت کوین ها ۱۰ هزار مگاوات مصرف می کنند اظهار نمود: پس از این که تعرفه برای آنها مشخص شود، شرایط اتصال به شبکه نیز مشخص می شود و مدیریت پذیر خواهند شد. یعنی در ساعات اوج مصرف، باید مصرف خودرا کاهش دهند یا قطع کنند. در این شرایط آسیبی هم به سیستم های پردازشی آنها وارد نمی گردد و فقط در آن ساعات از منافع اقتصادی بهره مند نمی شوند. مانند کارخانه های تولید فولاد.
حرف وزارت نیرو این است که از آنجائیکه در ساعت اوج مصرف، محدودیت ها سنگین تر است، فعالان این حوزه باید به صورت مدیریت شده و شناخته شده به شبکه متصل باشند و نه به صورت مخفیانه و در نقاطی که امکان رصد آنها وجود ندارد.
سخنگوی صنعت برق در ادامه به این سوال که آیا وزارت نیرو به صورت رسمی درخواستی از چینی ها برای حضور در ایران با هدف استخراج ارز مجازی داشته است یا خیر پاسخ داد: تابحال هیچ درخواست رسمی از جانب چینی ها نداشتیم. متقاضیان به تدریج درخواست خودرا اعلام کنند و هر جا امکان اتصال وجود داشت و چالشی برای سایر مصرف کنندگان ایجاد نکرد درخواست آنها بررسی می شود.
رجبی مشهدی با تاکید بر این که بررسی سوژه استخراج ارز مجازی فعلاً در اختیار کمیسیون اقتصادی هیأت دولت می باشد تا تعرفه آن مشخص شود، درباره شناسایی افرادی که به صورت غیرقانونی مبادرت به استخراج ارز مجازی می کنند، توضیح داد: روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. در بازدیدهای دوره ای که برای قرائت کنتورها صورت می گیرد، اگر افزایش مصرف داشته باشیم، شناسایی می شوند. هم چنین گزارش های مردمی نیز ارائه می شود. اگر فعالیت استخراج کنندگان تأثیری روی مصرف برق داشته باشد، سایر مشترکین اعتراض می کنند و این افراد شناسایی می شوند.

منبع: