Rate this post

عاشق وب: شرکت خودرو سازی هلندی ˮلایت یرˮ (Lightyear) از اولین خودروی خورشیدی دوربرد جهان رونمایی نمود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شرکت خودرو سازی هلندی “لایت یر” از خودرو خورشیدی دوربرد خود موسوم به “لایت یر وان ” (Lightyear One) رونمایی نمود. سقف و کاپوت جلوی لایت یر وان با پنج متر مکعب سلول خورشیدی و شیشه های ایمنی پوشیده شده اند که این مورد سبب می شود نور خورشید را جذب نماید.
قیمت خودرو سازگار با محیط زیست “لایت یر وان ” ۱۴۹ هزار یورو (۱۳۴ هزار پوند) است. بنا بر گفته این شرکت خودرو مذکور می تواند ۲۰ هزار کیلومتر راه را در یک سال با انرژی دریافتی از خورشید بپیماید.
یکی از نکات جالب درباره این خودرو این است که لایت یر وان با یک مرتبه شارژ کامل باتری می تواند تا شعاع ۷۲۵ کیلومتر را طی نماید. باتری های آنرا علاوه بر روش های معمول، با نور خورشید هم می توان شارژ کرد.
مسئولان این شرکت در همایشی که در منطقه کات ویک هلند برگزار کردند اطلاعاتی از این خودرو را در اختیار افراد قرار دادند. خودرو لایت یر وان بنا بر برنامه ریزی ها در سال ۲۰۲۱ به مشتریان تحویل داده خواهد شد.
به قول این شرکت کاربران قادر خواهند بود شعاع حرکتی ۴۰۰ کیلومتر را با شارژ وسیله نقلیه در شب با جریان معمولی ۲۳۰ ولت دریافت نمایند.
“لکس هوئفسلوت ” (Lex Hoefsloot) مدیر عامل و مؤسس شرکت لایت یر که در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد، اظهار داشت: بعد از دو سال موفق به طراحی و توسعه این ماشین فوق العاده شدیم. بدنه این خودرو به حدی قدرتمند است که اگر یک فرد بالغ بر روی او راه رود، این ماشین هیچ صدمه ای نخواهد دید.
هزینه ثبت نام و رزرو یکی از ۵۰۰ دستگاه های نخست این شرکت برابر با ۱۱۹ هزار یورو تعیین شده است. درحالی که خودرو الکتریکی خورشیدی لایت یر وان هنوز نمونه اولیه است و این شرکت می خواهد مدل تولیدی خویش را در سال ۲۰۲۱ عرضه نماید.

منبع: