Rate this post

عاشق وب: در صورتیکه درباره میزان تشعشعات رادیویی منطقه خود نگران هستید، می توانید بوسیله رگولاتوری آنرا اندازه گیری کرده و اگر با تشعشعاتی بیش از اندازه استاندارد مواجه شدید، این مساله را در سامانه ثبت شکایت اعلام کنید.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، یکی از نگرانی هایی که با ورود ابزار دیجیتالی به زندگی افراد افزایش یافته، بیماری های ناشی از تشعشعات رادیویی است. با افزایش بیماری های جوامع امروزی همچون سرطان های شناخته شده و ناشناخته، این گمان میان عامه مردم تقویت شده و بسیاری تصور می کنند تشعشعات حاصل از دکل های موبایل یکی از مهم ترین دلیلهای ابتلاء به انواع سرطان است، هرچند این مساله تابحال به صورت علمی ثابت نشده است.
بااینکه ضرر تشعشعات رادیویی به اثبات نرسیده، اما برخی همچنان نگران تأثیرات آن بر بیماری ها و خصوصاً سرطان های مختلف هستند. البته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تشعشعات پرتوهای رادیویی را به صورت دوره ای اندازه گیری می کند که غالباً این تشعشعات کمتر از حد استاندارد ملی است که می تواند نگرانی ها را در این مورد کم کند.
انواع اشعه ها چیست؟
امواج و اشعه ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ دسته اول قابلیت یونیزه کردن دارند و دسته دوم فاقد این توانایی محسوب می شوند. دسته ای که یونیزه کننده نام گرفته، دارای فوتون های بسیار قوی است که از مواد رادیواکتیو تشکیل شده و دارای خاصیت تخریب ژنتیک در بدن خواهد بود. اما تشعشعات موبایلی جز امواج رادیویی محسوب می شوند که امواج رادیویی نیز از امواج غیریونیزه به شمار می روند، بر همین مبنا تابحال هیچ گزارش بین المللی در خصوص مضرات تشعشعات غیریونیزه رادیویی وجود نداشته و مشاهده نشده است.
از طرف دیگر با کوشش برای کاهش خطرات امواج الکترومغناطیس همچون امواج پارازیت ها، ایستگاه های ثابت اندازه گیری تشعشعات غیریون ساز تا ۱۸ گیگاهرتز در نقاطی از مناطق حساس تهران شامل بیمارستان ها، مدارس و آسایشگاه های سالمندان نصب و افتتاح شد تا تشعشعات پرتوهای رادیویی و مایکروویو به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی روزهای هفته از طرف رگولاتوری پایش شود. در زمینه تأثیر مثبت یا منفی تشعشعات موبایلی، قبل از این نیز اظهار نظر مختلفی از طرف کارشناسان و متخصصان مطرح شده و گفته شده بود تا کنون هیچ تحقیقی مثبت یا منفی بودن تأثیر این تشعشعات بر سلامت انسان را تأیید نکرده است.
علاوه بر مواردی که به درخواست یا شکایت کاربران اندازه گیری تشعشعی انجام می شود، رگولاتوری به صورت دوره ای در کلان شهرهای کشور میزان تشعشعات پرتوهای رادیویی را بررسی می کند. سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، عضو کمیته حفاظت در مقابل اشعه هستند. در این کمیته رگولاتوری وظیفه اندازه گیری میزان تشعشعات پرتوهای رادیویی را به عهده دارد و نتایج به دست آمده را برای سازمان انرژی اتمی ارسال می کند تا با استانداردهای ملی پرتوگیری تطبیق داده شود.
به سامانه اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس بازگشت کنید
سامانه اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس به منظور پایش تشعشعات تجهیزات رادیویی مطابق حدود استاندارد ملی ایران به شماره ۸۵۶۷ و کمیسیون بین المللی حفاظت در مقابل پرتوهای غیریون ساز (ICNIRP)، با نصب ۷۰ ایستگاه ثابت در شهر تهران و ۱۸ ایستگاه ثابت در شهر شیراز به راه افتاده است. مطابق با استانداردهای اعلام شده، حدود پرتوگیری امواج الکترومغناطیسی ۲۸ ولت بر متر است که در نمودار مربوط به هر ایستگاه، به صورت خط چین قرمز مشخص شده است.
با بازگشت به این بخش در رگولاتوری و انتخاب ناحیه مورد نظر، تاریخ شروع و خاتمه ی بازه مورد نظر جهت بررسی شدت میدان انتخاب شده و داده ها برمبنای بازه ی انتخابی فیلتر می شود. بعد از آن، مقادیر بیشینه، کمینه و متوسط اندازه گیری در بازه انتخابی برای ایستگاه مورد نظر نمایش داده می شود و هم چنین امکان نمایش و عدم نمایش سطح استاندارد روی گراف خروجی با این ابزار وجود دارد.
کاربران می توانند بعد از مشاهده ی میزان اندازه گیری شده، سطح استاندارد مصوب برای شدت میدان الکترومغناطیس برمبنای استاندارد ملی وICNIRP را روی گراف مشاهده کنند و از کمتر بودن این میزان نسبت به حد استاندارد اطمینان حاصل کنند. در غیر این صورت، اگر میزان نمایش داده شده از استانداردی که مشخص شده بیشتر باشد، می توان در سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات، در زمینه تشعشات مبادرت به شکایت نمود.

منبع: