Rate this post

عاشق وب: مطالعه جدید دانشگاه استنفورد نشان داده است طعم دهنده های استفاده شده در سیگارهای الکترونیکی به خصوص طعم دارچین، لطمه جدی به سلول های رگ های خونی وارد می کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یک مطالعه جدید به رهبری پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد دریافته است سیگارهای الکترونیکی می توانند به سلول های عروق خونی بدن انسان لطمه برسانند و بطور بالقوه خطر بیماری های قلبی و عروقی را بالا برند.
این مطالعه نشان داد که بعضی از طعم دهنده های مایع سیگارهای الکترونیکی فارغ از ضرر نیکوتین، بیشتر از طعم دهنده های دیگر مضر هستند.
این تحقیق بر روی شش مایع طعم دهنده با سطوح مختلف نیکوتین تمرکز داشت. هدف این مطالعه بررسی تأثیر این مایعات بر روی سلول های اندوتلیال انسانی تولید شده از سلول های بنیادی بود. سلول های اندوتلیال (لایه درون رگی) داخل عروق خونی ما قرار دارند و نقش مهمی در حفظ سلامتی قلب و عروق ما دارند.
“جوزف وو” نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: تابحال اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه این مایعات بر سلول های اندوتلیال انسان تأثیر می گذارند، نداشتیم. هنگامی که ما این سلول ها را در معرض شش طعم دهنده متفاوت با سطوح مختلف نیکوتین قرار دادیم، لطمه قابل توجهی مشاهده کردیم. این سلول ها کمتر زنده ماندند و آغاز به نشان دادن علایم گوناگون اختلال کردند.
این شش طعم دهنده با سه غلظت مختلف نیکوتین مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت مشخص شد که مسمومیت سلولی طعم دارچین بطور قابل ملاحظه ای از باقی طعم ها بیشتر است.
نابودی سلولی و کاهش زنده ماندن سلول ها هنگامی که سلول های اندوتلیال از بین رفتند در آزمایش تمام طعم دهنده ها اتفاق افتاد، هرچند که لطمه طعم دارچین از همه بیشتر بود و لطمه آن حتی در نمونه های بدون نیکوتین نیز شناسایی شد.
البته این آزمایش ها در شرایط آزمایشگاهی انجام شده است. با این وجود پژوهشگران تصریح می کنند که ارتباط بین اختلال عملکرد سلول های اندوتلیال و قرار گرفتن در معرض این مایعات طعم دهنده سیگارهای الکترونیکی منطقی است و به احتمال فراوان استعمال این سیگارها منجر به بیماری های قلبی و عروقی می شود.
یکی دیگر از شاخه های مطالعه، آزمایش میزان نیکوتین در خون مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی نسبت به مصرف کنندگان سیگارهای سنتی بود. سطح نیکوتین بعد از گذشت ۱۰ دقیقه از استعمال سیگار اندازه گیری شد و پژوهشگران دریافتند هر دو گروه سطح مشابهی از نیکوتین دارند.
“وو” می گوید نگرانی در حال افزایش ما این است که مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی می توانند به راحتی بیشتر از مصرف کنندگان سیگارهای سنتی نیکوتین وارد بدن خود کنند.
وی می گوید: هنگامی که شما یک سیگار معمولی می کشید، همواره در حال شمردن تعداد نخ هایی هستید که می کشید، اما سیگارهای الکترونیکی شما را فریب می دهند چون معین نمی باشد دقیقاً چقدر نیکوتین وارد بدن خود می کنید.
پژوهشگران و مسئولان می گویند با عنایت به نتایج این تحقیق، استعمال سیگارهای الکترونیکی بعنوان جایگزینی برای سیگارهای سنتی نباید تبلیغ شود.
“توبیاس ولته” رئیس انجمن تنفس اروپا می گوید: هرچند قرار گرفتن در معرض مواد مضر سیگارهای الکترونیکی امکان دارد کمتر از سیگار سنتی باشد، اما بدان معنا نیست که آنها بی ضرر هستند.
وی ادامه داد: تا زمانی که ما بیشتر در مورد اثرات طولانی مدت استفاده از سیگارهای الکترونیکی در سلامت انسان ها اطلاعات کسب نکنیم، تبلیغ آنها سفارش نمی گردد.
این مطالعه جدید در مجله American College of Cardiology انتشار یافته است.

منبع: