Rate this post

به گزارش عاشق وب برخی کلاهبرداران تلاش می کنند با ارسال شماره حساب از راه موبایل یا حساب شبکه های اجتماعی افراد، به سوءاستفاده و کلاهبرداری مالی اقدام نمایند، ازاین رو طی تماس با فردی که به شما پیغام فرستاده می توانید از صحت پیام و هویت ارسال کننده مطمئن شوید.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، طبق اظهارات مشترکان گاهی پیامک هایی با شماره ناشناس که در آن از افراد در خواست واریز وجه به نام و شماره کارتی مشخص شده است، برایشان ارسال می شود. این مورد یکی از شیوه های کلاهبرداری از حساب های بانکی است که سودجویان با انجام مهندسی اجتماعی پیامکی را با مضمون عرضه شماره حساب برای واریز وجه به صورت رندوم و اتفاقی به برخی از شماره تلفن های از پیش تعیین شده ارسال می کنند تا شاید فردی در همان لحظه مترصد دریافت شماره حساب یا واریز پول به حساب فرد دیگری باشد و به دلیل تشابه زمانی و عجله در واریز وجه، پول را به حساب این افراد واریز نماید.
در این باره امیر صفری – کارشناس فناوری اطلاعات – در گفتگو با ایسنا با بیان این که بهترین راهکار هنگام دریافت شماره حساب، تماس تأیید است، اظهار داشت: معمولاً اگر یک غریبه به شما پیغام دهد، احتمال کمی دارد که برای شماره حساب پولی واریز کنید. بنابراین کلاهبرداران در صورتی می توانند به این کار اقدام نمایند که خویش را جای یک آشنا جا بزنند. ازاین رو اگر با شماره ای و حتی شماره ی یکی از آشنایان برایتان پیامی فرستاده شد، حتما مکالمه تلفنی داشته باشید و جویا شوید که خود فرد پیغام را فرستاده باشد.
وی افزود: ما معمولاً اسامی افرادی که می شناسیم را ذخیره می نماییم و اسامی افراد در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی هم مشخص است. اگر کسی با شماره آشنا به شما پیامک داد و درخواست پول کرد و یا یکی از دوستانتان در تلگرام یا اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی به شما پیغام داد که برایش پول واریز کنید، با این احتمال امکان دارد اینستاگرام و تلگرامش هک شده باشد و از راه شماره تلفن یا اکانتش برای شما پیغام بفرستند، با وی تماس گرفته و یک تأیید مکالمه ای بگیرید.
کدهایی که برایتان ارسال می شود را برای کسی نخوانید
این کارشناس هم چنین درباره ی سوءاستفاده ای که برخی افراد از پیامک های ارسالی به فرد می کنند، توضیح داد: خیلی از اکانت ها در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی، برای فعال شدن پیامک می فرستند. گاهی امکان دارد با فردی تماس بگیرند و درخواست کنند پیامک ارسالی را برایشان بخوانید؛ در صورتیکه باید دقت داشته باشید پیامک و کدی که برایتان ارسال می شود را برای فرد دیگری نخوانید.
صفری با اشاره به لینک های مخربی که برای افراد ارسال می شود، بیان کرد: در صورت مواجهه با لینک هایی که برایتان ارسال می شود هم باید محتاط باشید، چونکه امکان دارد بدافزار باشد که با باز کردن آن لینک، بدافزاری دانلود شده و به علت آشنایی نداشتن شما، اجرایی شود. برای مقابله با این موضوع، می توانید از آنتی ویروس معتبری استفاده کنید که برای اینترنت هم ایمن باشد و حفاظت وب (Internet security) داشته باشد که در مرورگر وب، تهدیدات را شناسایی کند.
وی با بیان این که اگر موارد امنیتی را رعایت نکنید، کار برای خلافکار سایبری راحت می شود، اظهار نمود: اگر سیستم شما آپدیت نباشد، می توانند از نقص های امنیتی نرم افزارهایتان برای نفوذ به گوشی یا کامپیوتر سوءاستفاده کنند. در موبایل ها هم می توانید از یک حفاظت مرورگر (secure browser) برای مرور وب استفاده کنید که تهدیدات وب را شناسایی می کند و همینطور لازم است آنتی ویروس به روز داشته باشید که ویروس ها را شناسایی می کند.