Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران ˮدانشگاه نوی سادˮ (University of Novi Sad) صربستان در مطالعه اخیر خود دریافته اند مواد شیمیایی نظیر ˮفتالاتˮ موجود در شامپو، اسباب بازی ها و کفپوش ها امکان دارد خطر مبتلاشدن به چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماریهای قلبی را در افراد بالا برند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، برمبنای یافته های این مطالعه، افرادی که سطوح بالاتری از استر شیمیایی “فتالات”(phthalates) را در ادرار خود دارند احتمال چاق شدن و ابتلاء به دیابت در آنها بیشتر است.
پژوهشگران دریافتند علاوه بر وجود فتالات در ادار این افراد، همین طور مقادیر خطرناکی از چربی در خونشان مشاهده شده که این نشان دهنده اختلالات متابولیک است. با این وجود کارشناسان با انتقاد از این تحقیق میگویند شواهد و مدارک کافی برای پشتیبانی از این نتیجه گیری ها وجود ندارد.
اختلال متابولیک(Metabolic disorder) زمانی رخ می دهد که واکنش های شیمیایی غیرطبیعی، پروسه متابولیک طبیعی بدن را به هم بزند. یکی از دلیلهای اختلال متابولیک، اختلالات متابولیک ژنتیکی هستند و زمانی رخ می دهند که یک ژن معیوب موجب بروز نقص آنزیمی شود. این بیماری ها که انواع گوناگونی دارند، با نام خطاهای مادرزادی متابولیسم هم شناخته می شوند. بیماری های متابولیک همین طور امکان دارد زمانی بروز کنند که کبد یا لوزالمعده قادر نیستند عملکرد طبیعی و درست خودرا داشته باشند.
فتالات مواد افزودنی مورد استفاده در تولید پلاستیک است. استفاده از آنها در خیلی از محصولات مانند آب بسته بندی شده و عطر نیز رایج است.
این مواد شیمیایی (فتالات) با ناباروری، چاقی و اختلال رشد مرتبط هستند. طی این مطالعه پژوهشگران تأثیر این مواد شیمیایی را بر روی جوندگان آزمایش کردند. پژوهشگران به منظور درک بهتر چگونگی تأثیر این مواد بر سلامت انسان، سطوح فتالات موجود در ادرار ۳۰۵ نفر را نیز اندازه گیری کردند.
سپس در گام بعدی، سطوح فتالات موجود در ادرار آنها را با وزن، تشخیص دیابت نوع ۲ و نشانگرهای اختلال عملکرد کبدی و یا عملکرد ضعیف متابولیسم مقایسه کردند.
نتایج وجود ماده شیمیایی”مونواتیل فتالات”(MEP) را در ادرار ۶۶ فرد نشان داد در ادامه آنها دریافتند ماده شیمیایی “مون و-۲- اتیل هگزیل فتالات”(MEHP) نیز در ادرار ۷۲ فرد دیگر وجود دارد.
افراد چاقی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند دارای سطوح بالاتری از مونواتیل فتالات، آنزیم “آسپارتات ترانس آمیناز”(AST) و آنزیم آلانین آمینوترانسفراز (ALT) بودند.
آنزیم “آسپارتات ترانس آمیناز”(AST) و آنزیم آلانین آمینوترانسفراز (ALT) آنزیم هایی هستند که زمانی که کبد لطمه می بیند، آزاد می شوند.
شرکت کنندگان چاق علاوه بر مقادیر بالای مونواتیل فتالات در ادرارشان، دارای سطوح بالاتری از “تری گلریسیدها”(Triglyercide) در خون نیز بودند.
“تری گلریسید ها”(Triglyercide) شایع ترین شکل از چربی در بدن هستند و از کالری اضافی در غذا تشکیل می شوند لازم به ذکر است سطح بالای آنها با بیماری قلبی مرتبط می باشد.
سطح بالای مونواتیل فتالات و آنزیم “گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز”(GST) نیز در ادرار افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ پیدا شد.
همانند آنزیم “آسپارتات ترانس آمیناز”(AST) و آنزیم آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، آنزیم “گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز”(GST) نیز زمانی که کبد لطمه می بیند، افزایش می یابد.
یافته های بیشتر نشان داد که شرکت کنندگان که وزن متعادلی دارند دارای سطوح پایینی از “مونواتیل فتالات”(MEP) و “مون و-۲- اتیل هگزیل فتالات”(MEHP) هستند.
“میلیکا مدی”(Milica Medi) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: نتایج نشان داده است که فتالات موجب لطمه های جدی به کبد و همین طور تغییر متابولیسم و افزایش ریسک ابتلاء به چاقی و دیابت می شود. ما باید به مردم در مورد اثرات بالقوه خطرناک ناشی از اختلال های غدد درون ریز بر سلامت آنها اطلاع رسانی نماییم و در اختتام از دیگر دانشمندان خواست تا راهکارهایی را برای به حداقل رساندن تماس انسان با مواد شیمیایی مضر ارائه نمایند.

منبع: