Rate this post

عاشق وب: گوگل امروز لوگوی خودرا به مناسبت زادروز تولد عمر خیام نیشابوری تغییر داد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، امروز ۲۸ اردیبهشت زادروز تولد حکیم “عُمَر خَیّام نیشابوری” همه چیزدان، فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و رباعی سرای ایرانی است که در دوران سلجوقی می زیست و در سال ۴۲۷ شمسی چشم به جهان گشود.
گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی اوست و لقبش “حجّهالحق” بوده است، ولی آوازه وی بیشتر به سبب نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد.
یکی از برجسته ترین کارهای وی را می توان سر و سامان دادن و سرپرستی محاسبات گاه شماری ایران در دورهٔ پادشاهی ملک شاه سلجوقی دانست.
محاسبات منسوب به خیام در این زمینه، هنوز معتبر است و دقتی به مراتب بالاتر از تقویم میلادی دارد. وی در ریاضیات، نجوم، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود.
گفتنی است تابحال نامگذاری های متعددی به افتخار خیام انجام شده است که از میان آنها می توان به نامگذاری یکی از حفره های ماه و یک سیارک اشاره نمود.
خیام در زمره دانشمندانی است که مجسمه وی در “چهارطاقی دانشمندان ایرانی” در سازمان ملل متحد بنا نهاده شده است.

“چهارطاقی دانشمندان ایرانی” بنایی مجسمه ای، به شکل چهارطاقی است که تلفیقی از سبک های معماری و تزئینات هخامنشی بشمار می رود و در آن مجسمه هایی از چهار فیلسوف ایرانی “عمر خیام”، “ابوریحان بیرونی”، “محمد زکریا رازی” و “ابوعلی سینا” قرار دارد. دولت جمهوری اسلامی ایران در ۵ ژوئن ۲۰۰۹ مصادف با ۱۵ خرداد ۱۳۸۸ بعنوان نشانی از پیشرفت علمی صلح آمیز این بنا را به دفتر سازمان ملل متحد در وین هدیه داد که این بنا الان در محوطهٔ این سازمان در سمت راست ورودی اصلی قرار داده شده است.
این دانشمند نیشابوری آثار برجسته ای در علوم گوناگون از خود به جا گذاشت و در نهایت عمر باارزش وی در ۱۲ آذر ۵۱۰ در نیشابور به سرآمد.
گوگل هم به خاطر این مناسبت لوگوی خودرا تغییر داد.

منبع: