Rate this post

به گزارش عاشق وب با بررسی لایحه پیشنهادی بودجه بار دیگر پای کوپن به اقتصاد ایران باز شد که توانست برای ماندگاری در بودجه رای بگیرد اما تا به امروز به صورت اجرایی کارایی از آن دیده نشده و بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند که کوپن تنها برای کارگران طراحی و اجرا شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی روز جاری از آن حکایت دارد که عموم خوانندگان اخباری در زمینه احیای کوپن، قیمت مسکن و حواشی آن، اهداف سامانه ارزی نیما، حذف صفر از پول ملی، قیمت کالاهای اساسی و نرخ ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
در زمان بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال جاری بود که بار دیگر پای کوپن اما این دفعه از نوع الکترونیکی آن به اقتصاد ایران باز شد و پیشنهاد شد برای افزایش قدرت خرید مردم و پشتیبانی از اقتصاد خانوار بار دیگر کوپن به اقتصاد ایران وارد شود؛ کوپن الکترونیکی در بودجه سال جاری جایی برای خود پیدا کرده اما هنوز به صورت عملی به اجرا در نیامده و این مورد موافقان و مخالفانی دارد که بار دیگر مخالفان نیم نگاهی به تأثیر کوپن بر تورم اقتصاد کشور دارند. حال در این زمینه علیرضا حیدری- کارشناس حوزه کار – با اشاره به هزینه سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی سبد ماهانه معیشت کارگران، از دولت خواست سیستم کوپن الکترونیکی را برای پشتیبانی از خانوارهای کارگری و اقشار ضعیف و صدمه پذیر احیا کند.
قیمت های پرت، مانع خرید و فروش در بازار مسکن
در روزهای گذشته به دستور مقامات قضائی، قیمت های غیرمنطقی که عموماً از جانب دلالان برای ایجاد نوسان و افزایش قیمت کالا در بازارهای مختلف به خصوص خودرو و مسکن عرضه می شد، از خروجی سایت های پذیرنده آگهی حذف شد که در ابتدای امر این اتفاق خوب فضای دلالی را در بازار تا حدودی کم کرد. در ماه های قبل بود که اعلام گردید این قیمت های کذایی جو بازار را متشنج می کند و عاملی می شود که حتی اگر معامله ای انجام نشود، درنهایت قیمت در بازارها افزایش یابد، در این زمینه اما رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است قیمت های پرتی که هم اکنون برای واحدها تعیین می شود، مبنای منطقی ندارد و مردم خرید نمی کنند. این گفته شاید تا حدودی درست باشد اما در نهایت اعلام این قیمت ها، جو روانی بازار را تغییر می دهد.
اهداف محقق نشده نیما
با آغاز روند صعودی قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی از آغاز سال گذشته، دولت برای کنترل و مدیریت بازار تصمیمات قابل توجهی همچون عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی، راه اندازی سامانه نیما، طراحی بازار باز ارزی و … را در دستور کار خود قرار داد که در این میان انتقادات بسیاری به سامانه نیما وارد بود چونکه صادرکنندگان تمایلی به عرضه ارز خود در این سامانه نداشتند و از جانب دیگر صف های طولانی برای دریافت ارز این سامانه در مقطعی از زمان بوجود آمده بود. با این شرایط اعلام شده که ۷۵ درصد ارز صادراتی به نیما بر نمی گردد و جای سوال دارد که آیا نیما به اهدافش رسیده است؟
ماجرای صفرهای بی اثر بر اقتصاد
یکی از مسائلی که هر چند وقت یک مرتبه در اقتصاد ایران پای آن به میان می آید، مبحث حذف صفر از پول ملی است که این مورد هم به علت آنکه امکان افزایش تورم در جامعه را داشته باشد و از جانب دیگر تحقق اهداف حذف صفر از پول ملی نیاز به پیش شرط هایی دارد که در شرایط فعلی این مورد آنچنان عملی نیست که در این زمینه محمدعلی دهقان- معاون وزیر اقتصاد – اعتقاد دارد حذف چهار صفر از پول ملی در جهت امور ثبتی و حسابداری است و نگهداری حساب ها را راحت تر خواهد کرد وگرنه اثر ملموس بر اقتصاد نخواهد گذاشت.
داستان ادامه دار مرغ
ماه مبارک رمضان از فردا شروع می شود و دولت همچون سال های گذشته با کمک اصناف برنامه هایی برای این ماه دارد؛ از این برنامه ها می توان به عرضه و مدیریت کالاهای اساسی در سطح بازار و فروش فوق العاده محصولات در سطح خرده فروشی اشاره نمود. یکی از محصولاتی که در این ماه مورد استفاده قرار دارد، مرغ است که در ماه های گذشته، قیمت هر کیلو مرغ به نرخ مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده اما بررسی ها حکایت از آن دارد اقلام مرغ همچون سینه و فیله متناسب با نرخ مرغ کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین نشده است.
ارز مسافرتی چند؟
امروز (۱۵ اردیبهشت) بانک ها هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۴ هزار و ۳۲۵ تومان می خرند و قیمت خرید یورو هم در شعب ارزی بانک ها ۱۵ هزار و ۹۵۴ تومان است. بعد از کاهش قیمت ارز در روز گذشته، نرخ خرید دلار در بانک ها امروز نسبت به هفته گذشته که ۱۳ هزار و ۹۳۶ تومان اعلام شده بود، افزایش داشته است. امروز بانک ها هر پوند انگلیس را هم ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می کنند.
از سوی دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانک ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک ها ۱۶ هزار و ۶۷۱ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۷ هزار تومان می رسد. این در شرایطی است که نرخ خرید یورو در صرافی های مجاز بانک مرکزی ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان است که نسبت به چهارشنبه گذشته ۸۰۰ تومان افزایش داشته است. این صرافی ها همینطور امروز هر دلار آمریکا را ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان می فروشند که قیمت دلار هم افزایش ۵۵۰ تومانی داشته است.

منبع: