Rate this post

به گزارش عاشق وب برنامه هایی که اعلام می کنند توانایی افزایش سرعت اینترنت را دارند، ادعاهایی دروغین دارند چونکه در اغلب موارد کار مفیدی انجام نمی دهند و تنها با هدف نمایش تبلیغات و کنترل گوشی کاربر انتشار یافته اند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، برنامه نویسی با سیستم های عاملی مانند اندروید، این توانایی را برای توسعه دهندگان بوجود آورده که بتوانند با داشتن دانش کافی، به نوشتن برنامه های متعددی اقدام نموده و این برنامه ها را در مارکت های آن لاین قرار دهند. کاربران هم می توانند با رجوع به این مارکت ها، به دانلود مجانی اقدام نموده و یا برای اپلیکیشن های پولی، با پرداخت هزینه ی مورد نظر، از امکانات برنامه استفاده کنند.
با وجود این به نظر می آید در کنار توسعه دهندگان، خلافکاران سایبری هم دست روی دست نگذاشته و برنامه های مخرب و یا تبلیغاتی مورد نظر خویش را از طریق های مختلف، در معرض تماشای کاربران قرار می دهند و در صورتیکه کاربر هنگام مواجهه با این اپلیکیشن ها هوشیاری کافی را نداشته باشد، در دام آنها گرفتار می شود؛ یکی از انواع این برنامه ها، با هدف افزایش سرعت اینترنت است.
برنامک های متعددی تحت عنوان «افزایش سرعت اینترنت» در فروشگاه های برنامک های اندروید وجود دارند. در حالیکه بنا به گزارش مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) این برنامک ها با ظاهرسازی و ادعاهای دروغین تلاش در ترغیب کاربران به نصب برنامک را دارند اما هیچ کدام نمی توانند منجر به افزایش سرعت اینترنت شوند، چونکه چنین کاری در دنیای واقعی عملی نیست.
این برنامک ها به محض شروع اعلام می کنند که سرعت اینترنت پایین است، سپس با نمایش اعلان هایی و پس از چند ثانیه، ادعا می کنند که سرعت اینترنت افزایش یافته است. در حالیکه این برنامک ها در پس زمینه هیچ کار مفیدی انجام نمی دهند و تنها با هدف نمایش تبلیغات و کنترل گوشی کاربر انتشار یافته اند.
برخی از این برنامه ها سرعت آپلود و دانلود را به صورت لحظه ای در چارچوب یک نمودار نشان می دهند و بعد از کلیک روی دکمه فعال سازی، برنامک با نمایش یک دیالوگ ادعا می کند که در حال انجام عملیات افزایش سرعت اینترنت است.

برخی برنامه ها هم با استفاده از سرویس های فایربیس و پوشه به کارهای مختلفی مانند نمایش دیالوگ تبلیغاتی، باز کردن صفحه نظردهی به برنامک در فروشگاه های مختلف، باز کردن لینک تلگرامی، دانلود برنامک های دیگر، نمایش ویدئو تبلیغاتی و مخفی کردن آیکون برنامک اقدام می کنند.

ترغیب کاربران با هر روش
در این باره، امیر صفری فروشانی -کارشناس نرم افزارهای امنیتی حوزه فناوری اطلاعات- در گفتگو با ایسنا، درباره ی این که ادعاهایی مانند افزایش سرعت اینترنت تا چه اندازه می تواند درست باشد، اظهار نمود: خلافکاران سایبری از هر روشی برای ترغیب کاربران به اینکه رفتار مد نظر آنها را داشته باشند، استفاده می نمایند، در حالیکه باید نصب چنین اپلیکیشن هایی جدا خودداری کرد.
وی افزود: وقتی ادعایی مطرح می شود، برای مثال تبلیغی به کاربران نشان می دهند و یا ترغیبشان می کنند که اپلیکیشنی را مانند اپلیکیشن تعیین جنس بچه، تعیین سن کاربر از روی عکس و یا افزایش سرعت اینترنت نصب کنند، خود کاربر باید این موارد را با شک و تردید نگاه کند و هنگام مواجهه با تبلیغات این اپلیکیشن ها، احتیاط لازم را به خرج دهد.