Rate this post

عاشق وب: نسخه های فارسی تلگرام در حالی سپس فیلترینگ این پیام رسان مشغول فعالیت بودند که ظاهرا حالا گوگل پلی به دلیلهای امنیتی این برنامه ها را از فروشگاه خود حذف کرده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، سپس فیلترینگ مقطعی تلگرام در دی ماه سال ۱۳۹۶ و سپس فیلتر باردیگر ی آن در ۱۰ اردیبهشت سال قبل که تا امروز ادامه یافته، در کنار پیام رسان های داخلی که مجال حضور بیش تری یافتند، نسخه های داخلی تلگرام که فیلتر نشده بودند، توانستند بعضی از کاربران تلگرام را در این پیام رسان حفظ کنند؛ با این تفاوت که صرفاً در تلگرام طلایی و هاتگرام، بعضی از کانال هایی که در تلگرام اصلی وجود داشت، فیلتر می شدند.

از طرفی به دلیل متن باز بودن تلگرام، این اپلیکیشن قابلیتی دارد که می توان به راحتی برنامه ای جدید روی آن نوشت و بنظر می رسد در این نسخه های فارسی که با استفاده از APIهای تلگرام نوشته شده اند، چنین قابلیتی وجود دارد و این اپلیکیشن ها، ابتدا کپی پیام های شما را نگه می دارند و با انجام پردازش، آنرا به تلگرام می فرستند و دلیل اعمال مسدودیت بعضی از کانال ها در این پیام رسان ها هم همین است.

در حالیکه تا قبل از فیلتر شدن تلگرام، این پیام رسان حدود ۴۰ میلیون کاربر داشت، با گذشت چند ماه از فیلتر آن، کاربران بین تلگرام با فیلترشکن، پیام رسان های داخلی و نسخه های فارسی شده تلگرام تقسیم شدند. هاتگرام و تلگرام طلایی بااینکه تفاوت هایی با نسخه اصلی تلگرام داشتند و در بعضی موارد، مطالبشان از برخی فیلترها عبور می کرد، اما شاید مهم ترین تفاوتی که با پیام رسان های کاملاً بومی داشتند، حفظ ارتباط با تلگرام اصلی بود.

البته این مساله سبب واکنش بعضی از مسؤولان شد؛ تا جایی که عبدالصمد خرم آبادی – معاون سابق دادستان کل کشور در امور فضای مجازی- نسخه های فارسی تلگرام را به جای پیام رسان، فیلترشکن هایی دانست که مانع از مهاجرت کامل کاربران به پیام رسان های بومی شده اند.
سپس آن سیدابوالحسن فیروزآبادی -رییس مرکز ملی فضای مجازی- مرداد سال قبل از بومی شدن این نسخه ها آگاهی داد و درباره پشتیبانی از هاتگرام و طلاگرام اظهار داشت: از همان ابتدا که سیاست خروج از انحصار تلگرام را داشتیم، برای دوران گذار، پذیرفتیم که تلگرام های نسخه فارسی چند ماهی فعال باشد. با آخرین مهلتی که به آنها دادیم، تا ۱۵ شهریور باید به یک پیام رسان ۱۰۰ درصد بومی تبدیل شوند.

اما در حالیکه با گذشت چند ماه، خبری از استقلال این پیام رسان ها یا مسدود شدن آنها نشد، فیروزآبادی با بیان این که به دلیلهای زیادی امروز شاهدیم پیام رسان های داخلی نتوانسته اند به خوبی عمل کنند، اظهار داشت: به سبب شرایط تحریم و استدلال هایی که نسخه های فارسی مطرح نمودند، مهلت آنها را تا اختتام آذرماه تمدید کرده و امیدواریم تا آن زمان بتوانند مستقل از شبکه فعالیت کنند.

با این وجود، در ماه های گذشته خبر جدیدی از تصمیم گیری درباره وضعیت این نسخه های فارسی نشد؛ تا جایی که در ایام گذشته خبر از حذف این پیام رسان ها از مارکت آنلاین گوگل پلی منتشر گردید و به نظر می رسید گوگل تصمیم گرفته به دلیلهای امنیتی نسخه های فارسی تلگرام را حذف کند و این مساله سبب شده این اپلیکیشن ها در گوشیهایی که آنتی ویروس دارند، از کار بیفتند.
با این وجود محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات -در توئیتر خود درباره این مساله نوشت: برای حق الناس⁩ در دی ۹۶ گفتیم «همه» پوسته های فارسی تلگرام فاقد امنیت اند و البته برمبنای جمع بندی مرکز ملی فضای مجازی عمل کردیم. حالا ۱۲۷ پوسته غیررسمی در کشور هست. باحذف دو تا از آنها، باید دید مدعیان داخلی و خارجی از بقیه و محل تأمین بودجه آنها خواهند گفت یا روزه سکوت خواهند گرفت؟
بدین سبب با مهلت های چندباره که به پیام رسان های فارسی شده تلگرام داده شده بود، بااینکه این نسخه ها تا کنون در حال فعالیت بودند و خبری از مسدود شدن آنها نبود، اما با تصمیم گیری برای حذف این اپلیکیشن ها از گوگل پلی، باید دید تصمیم بعدی برای ادامه فعالیت آنها چیست.
البته بعد از اینکه نسخه های فارسی تلگرام از گوگل پلی حذف شده، بعضی از کانال های تلگرامی به کاربران سفارش کردند که برای ادامه ی فعالیت اپلیکیشن هایی مانند هاتگرام و تلگرام، آنتی ویروس خودرا غیرفعال کنند؛ در حالیکه به اعتقاد برخی کارشناسان، به نظر نمی رسد غیرفعال کردن سپرهای محافظتی در مقابل ویروس ها و باج افزارها چاره منطقی و مناسبی باشد.

منبع: