Rate this post

به گزارش عاشق وب یک مطالعه جدید از محققان مرکز مونل(Monell) در فیلادلفیا نشان داد که انسان می تواند بوها را با استفاده از زبان خود و به علت دارا بودن گیرنده های خاص تشخیص دهد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از تک تایمز، از هلو گرفته تا خیارشور، انسان از خوردن آنها به علت وجود گیرنده های خاص روی زبان که طعم غذا را تشخیص می دهند لذت می برد.
حالا یک مطالعه جدید نشان داده است که زبان نه تنها طعم مواد غذایی را درمی یابد، بلکه می تواند بوی آنها را هم درک کند.
گروهی از محققان مرکز شیمی مونل در فیلادلفیا موش های اصلاح شده ژنتیکی را برای تعیین محل استقرار گیرنده های بویایی روی زبان مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که این گیرنده ها بر روی سلول های تشخیص طعم ظاهر می شوند.
سپس تیم تحقیقاتی به سلول های تشخیص طعم روی زبان انسان رجوع کرد و دریافت که این سلول ها شامل پروتئین هایی هستند که در سلول های بویایی نقش حیاتی دارند.
در واقع سلول های تشخیص طعم در انسان به رایحه های رایج مانند بوی گل میخک موجود در یک ماده به نام یوجنول(Eugenol) واکنش می دهند، حتی اگر غلظت این مواد کمتر از میزان لازم برای ایجاد یک واکنش طعمی باشد.
شواهدی وجود دارد که نشان داده است که سلول های تشخیص طعم حاوی هر دو گیرنده طعم و بو هستند که با مولکول های مشابه ارتباط برقرار می کنند که نهایتاً نشان داده است که سیگنال های گیرنده های طعم و بو با یکدیگر در ارتباط هستند.
یافته های این مطالعه این ایده را مطرح می کند که مغز طعم غذا و بوی آنرا جداگانه در دهان و بینی تشخیص می دهد.
این مطالعه نشان داده است که مولکول های بو امکان دارد واکنشی در دهان ایجاد کنند. با این وجود محققان تاکید کردند که نتایج این مطالعه چیزی از اهمیت یا نقش بینی در احساس بوها کم نمی کند.
دکتر “مهمت هاکان ازدنر” پژوهشگر ارشد این مطالعه اظهار داشت: من نمی گویم که اگر شما دهان خویش را باز کنید می توانید بو بکشید.
وی توضیح داد که این یافته ها امکان استفاده از بو را برای تشویق مردم به خوردن غذای سالم تر فراهم می آورد.
بعنوان مثال غلظت کمی از بو می تواند به غذایی اضافه شود تا مردم فکر کنند که شیرین تر از حد واقعی خود است. این کار در واقع می تواند نیاز و استفاده از شکر را کم کند و به کاهش چاقی کمک نماید.
پروفسور “چارلز اسپنس” از دانشگاه آکسفورد که در این مطالعه شرکت نداشته است از یافته های این مطالعه استقبال کرد. هر چند که می گوید برای بحث در مورد کمک این یافته ها به مبارزه با چاقی هنوز خیلی زود است.
وی اظهار داشت که این مطالعه می تواند بعضی از پدیده های ناشناخته در مورد احساس طعم را روشن کند.
محققان می گویند مردم می توانند حتی اگر بینی شان را بگیرند غذاها را با زبانشان تمیز دهند و گیرنده های بویایی به بینی محدود نمی شوند.
پروفسور “فرنسلی” از دانشگاه کبک(Quebec) می گوید گیرنده های بویایی را می توان در خیلی از بافت های دیگر همچون سلول های اسپرم یافت که به نظر می آید در هدایت سلول های اسپرم به سمت تخمک نقش داشته باشد.
یافته های این مطالعه در نشریه Chemical Senses انتشار یافته است.