Rate this post

عاشق وب تراشه تسلا، بهترین تراشه جهان برای خودروهای خودران است!
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از تک کرانچ، “ایلان ماسک”(Elon Musk)، مدیر عامل شرکت “تسلا”(Tesla) در بیانیه جدید خود، جزئیاتی در مورد تراشه جدیدی نمایش داد که مقرر است جهت راه اندازی نرم افزار وسایل نقلیه خودران نمایش شود. ماسک، این تراشه را “بهترین تراشه در جهان” می داند.
می توان اظهار داشت که این تراشه، یک “رایانه تمام خودکار”(FSD Computer) است که عملکرد ویژه و ایمنی بالایی دارد. در بیانیه تسلا، به نحوه کارکرد این تراشه و تفاوت آن با تراشه های شرکت های بزرگی مانند سامسونگ اشاره نشده و هنوز باید منتظر بود تا جزئیات بیشتر و دقیق تری در این مورد منتشر شود.
تسلا برای طراحی تراشه جدید خود، گروهی از مهندسان ماهر را به کار گرفته که سرپرستی آنها را “پیت بانون”(Pete Bannon)، مهندس پیشین شرکت اپل بر عهده دارد.

آنچه برای چنین پلت فرم هایی اهمیت دارد، توانایی آنها در تکمیل وظایف گوناگون و برآوردن نیازهای متفاوت مربوط به فناوری خودران در سطح بالاتر است. مهندسان تسلا، راهبردهایی را در طراحی تراشه جدید خود به کار گرفته اند که شاید بتوان آنها را بهترین راهبردها در زمینه بهبود توانمندی های فناوری هدایت خودران با کمک تراشه های هوش مصنوعی دانست.
این کامپیوتر تمام خودکار، از دو سیستم تشکیل شده که درست کنار یکدیگر روی برد قرار گرفته اند. این ویژگی، یک تصمیم قابل توجه به حساب می آید برای اینکه تقسیم کردن سیستم به دو بخش، سبب تقسیم نیرو در آن می شود و به عملکرد متعادل سیستم می انجامد.
مجهز بودن به حافظه تصادفی سریع و قدرت ذخیره بالا سبب می شود که عملکرد سیستم، بسیار مؤثر باشد. ایلان ماسک در این باره اظهار داشت: شرکت تسلا که قبل از این هیچ گاه تراشه ای طراحی نکرده بود، بهترین تراشه در جهان را طراحی خواهدنمود.
طبیعی است که شرکت های بزرگ دیگر همچون “انویدیا” (Nvidia) و “موبایل آی” (Mobileye) که در حوزه فناوری خودران فعالیت دارند باز برای طراحی و ساخت تراشه اقدام نمایند و حتی اگر تراشه تسلا، بهترین تراشه جهان باشد، بزودی نمونه بهتری به بازار وارد شود.

گفتنی است که این شرکت ها، انتقادهایی را به تراشه تسلا وارد کرده اند. انویدیا باور دارد که این تراشه از دقت کافی برخوردار نیست و برای خودروهای خودران مناسب نخواهد بود.
ایلان ماسک پیش تر گفته بود که امیدوار است این تراشه جدید، مزایای گسترده ای برای خودروهای خودران تسلا به ارمغان بیاورد. این تراشه در صورت موفقیت، یک پیشرفت بزرگ و مهم برای شرکت تسلا به حساب می آید و می تواند قدرت پردازش خودروهای خودران را با روشی جدید تقویت کند.