Rate this post

عاشق وب: با تصمیمات اخیر دولت، گوشت قرمز از یارانه پنهان (ارز ۴۲۰۰ تومانی) بی نصیب ماند و این پرسش مطرح است که این یارانه چه زمانی و چگونه به جیب خانوار باز می گردد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، بررسی خبرهای روز جاری اقتصادی نشان از آن دارد که عموم خوانندگان اخباری همچون یارانه ارزی گوشت، حذف صفرهای پول ملی، چرایی رشد بورس تهران، بررسی بازار تلفن همراه، عرضه فروش فوری محصولات سایپا، گران فروشی برخی خودروسازان، واردات ۴ میلیون دلاری رژ لب، نرخ ارز و حواشی بازار ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
از بهار سال قبل بود که با ایجاد نوسان در بازار ارز خیلی از بازارهای اقتصادی نوسان قابل توجهی به خود گرفت. اعمال تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا عاملی شد تا رشد قیمت در عموم بازارهای اقتصادی رخ دهد. در این فعل و انفعالات بازار محصولات خوراکی که در سبد کالای مردمی نقش اساسی ایفا می کنند با کاهش قدرت خرید تأثیر بسیار زیادی را دریافت کرد که بازار گوشت یکی از پرچم داران نوسان و رشد قیمت بشمار می رود.
دولت برای کنترل و مدیریت بازار کالاهای اساسی از سال قبل ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی اختصاص داد اما در ایام اخیر با وجود آنکه مصوبه مجلس برای تأمین کالاهای اساسی به وسیله ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود داشت دولت ارز پرحاشیه ۴۲۰۰ تومانی را برای گوشت حذف نمود و مقرر است از این پس گوشت با ارز سامانه نیما به کشور وارد شود. این مسائل در حالی رخ داده که دولت مدعی شده در جای دیگری مابه التفاوت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای گوشت را به مردم پرداخت می کند اما تا به این لحظه راهکاری برای آن اعلام نکرده و از طرف دیگر هر زمان که دولت قصد آنرا داشته به صورت نقدی یارانه ای به مردم پرداخت کند ایرادات بسیاری گرفته شده است.
اما نکته قابل توجه آن است که اقدامات دولت با وجود تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای گوشت در سال قبل جوابگو نبود و عاملی شد تا قیمت گوشت در بازار به شدت افزایش یابد به هر حال جای سوال دارد که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیمایی به واردات گوشت، قیمت این ماده پروتئینی تا چه اندازه رشد خواهدنمود و در کنار آن دولت چگونه می خواهد این مابه التفاوت را در سبد خانوار جبران کند.
حال بررسی ها حکایت از آن دارد که با آغاز توزیع اینترنتی گوشت با نرخ ارز نیمایی ارزش هر کیلوگرم گوشت تازه ران قیمتی در حدود ۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان دارد که این قیمت در مقابل میانگین قیمت همین محصول در بازار نهایتاً ۵۰۰ تا ۵، ۰۰۰ تومان فاصله دارد.
تکرار ماجرای صفرهای بی محل
در سال های گذشته ارزش پول ملی کاهش قابل توجهی داشته است و سال قبل بود که بانک مرکزی به واسطه رشد قابل توجه ارزش ارز و به تبع آن افت ارزش پول ملی پیشنهاد نمود تا ۴ صفر از پول ملی حذف شود اما این پیشنهاد تا به امروز مسکوت مانده و بررسی ها نشان از آن دارد که این پیشنهاد جهت بررسی های بیشتر در دستور کار کمیسیون اقتصادی هیئت دولت قرار گرفته است.
تجربه دیگر کشورها در سال های گذشته نشان از آن دارد که با حذف صفر از پول ملی ارزش پول ملی رشد می کند اما تا حدودی آثار تورمی به همراه دارد. از این رو خیلی از کارشناسان بر این باورند به سبب آنکه حذف صفر از پول ملی آثار تورمی به همراه دارد باید تورم کشور تک رقمی شود و پس از آن حذف صفر از پول ملی در دستور کار قرار گیرد اما نکته قابل توجه آن است که تنها با حذف صفر از پول ملی نمی توان به رفع مشکلات اقتصاد همچون کاهش تورم دست یافت و برای دستیابی به این مهم باید در کنار حذف صفر از پول ملی باید اقدامات دیگری در دستور کار قرار گیرد و اقتصاد آمادگی این تصمیم و اقدام را داشته باشد.
چرایی رشد شاخص بورس
در دو روز گذشته شاخص بورس تهران رشد قابل توجهی داشت و به ارقام عجیب و غریبی دست پیدا کرد و جای سوال داشت که این اتفاق به چه دلیل رخ داده است. در بررسی دو روز گذشته بازار بورس به این مهم دست پیدا می شود که رشد شاخص بورس تنها به سبب تضعیف ارزش پول ملی به ثبت رسیده و نباید آن چنان از بابت این رشد قابل توجه خوشحال بود.
اما نکته قابل توجه آن است که تمام نمادهای بورس روند صعودی به خود گرفته که در ارتباط با این مساله آقابزرگی-کارشناس بازار سرمایه معتقد می باشد که اشتیاق تبدیل نقدینگی به دارای در کنار جو روانی رکوردشکنی ها را سبب شد. در دو ماه اخیر تمام سهم ها چه آنهایی که از نظر بنیادی قوی بودند و چه ضعیف ها همه با هم رشد کردند.
وی همین طور بر این باور است که در این چند روز اخیر قسمتی از نقدینگی که در گذشته از بازار سهام خارج شده بود به بازار بازگشت و با عنایت به کاهش رشد اقتصادی ایجاد خسارت سیل و رشد ارزش دلار بیشتر مردم منابعشان را در بازار بورس سرمایه گزاری نموده اند.
بازار، خالی از خریدار
یکی از بازارهایی که در سال های اخیر به واسطه ارتقای فناوری رشد و جایگاهی قابل توجهی به خود گرفته بازار تلفن همراه می باشد که بعنوان جزو جدا نشدنی زندگی امروزی بشمار می رود. اما این بازار در چند وقت اخیر با مشکلات متعددی در زمینه واردات و رجیستری دست و پنجه نرم می کند و عاملی شده تا تقاضای خرید در این بازار کاهش یابد. البته با توجه به این مشکلات گزارش های میدانی از بازار تلفن همراه حکایت از آن دارد که پرچم داران برندهای مختلف هم زمان با بازارهای جهانی در کشور تأمین و عرضه می شود. حال با این شرایط میثم دادخواه-کارشناس حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات معتقد می باشد تقاضا در بازار به شدت افت کرده و این مساله به سبب رشد قیمت دلار در ایام اخیر است و در کنار آنکه متقاضی در بازار آن چنان وجود ندارد فروشندگان باز به سبب نوسان بازار دست از عرضه کشیدند برای اینکه چشم اندازی برای تأمین کالا در ایام آینده وجود ندارد.
مشتری مداری شاید زمانی دیگر
روزهای پایانی سال قبل بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنایت به افزایش قیمت خودرو در بازار به این نتیجه رسید که کاهش عرضه دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار است از این رو با وجود آنکه شرکت های خودروسازی نتوانسته بودند بطور کامل به تعهدات گذشته خود عمل کنند آنها را مجبور به طراحی و اجرای طرح فروش و فروش فوری کرد. در ماه های پایانی سال قبل به خصوص اسفند ماه دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا به صورت روزانه بعضی از محصولات خودرا در طرح فروش فوری قرار دادند. حال امسال این طرح فروش برای بار دیگر از چند روز گذشته شروع شده و طرح فروش فوری سایپا قیمت عرضه پراید ۳۷ میلیون و ۳۸۱ هزار تومان تعیین شده است. این طرح فروش فوری در حالی شروع شده که این دو شرکت در طرح های فروش فوری گذشته خود همچنان به مشتریان تعهد دارند و نتوانستند قسمتی از تعهدات خودرا پاسخگو باشند.
در حالی که بازار و وزارت صنعت و معدن و تجارت به این نتیجه رسیدند که قیمت ها در بازار خودرو تا حدودی غیرمنطقی است و باید با افزایش عرضه قیمت ها متعادل شود بعضی از خودروسازان همچون خودروسازی مدیران خودرو که به عرضه محصولات چینی می پردازند بعضی از محصولات خودرا تا حدود ۳۰ میلیون تومان گران تر از بازار به فروش می رساند و این در شرایطی است که در سال های گذشته وزارت صنعت معدن تجارت خودروسازان داخلی را مکلف به آن کرده بود تا به داخلی سازی قطعات تاکید بیشتری داشته باشند و رفته رفته میزان داخلی سازی خودرا بالا برند اما این مساله آن چنان عملی نشد و برخی شرکت های خودروسازی تنها به دنبال آن است تا میزان درآمد خود از بازار خودرو را به هر قیمتی حفظ کنند.
حال با این شرایط بررسی آمار تولید خودرو در اسفندماه سال گذشته نشان از آن دارد با وجود افت در تولید اتوبوس، کامیون، کامیونت، کشنده، ون مینی بوس و میدل باس نسبت به بهمن ماه سال ۱۳۹۷، اما میزان تولیدات خودرویی کشور در یک ماهه اسفند نسبت به مدت مشابه بهمن ماه سال قبل رشد را به ثبت رسانده که این میزان رشد را مدیون افزایش حجم تولید سواری و وانت بوده است.
نکته قابل توجه در این آمار آن است که در این مدت طرح های پیش فروش و فروش فوری شرکت های خودروسازی در دستور کار بوده و بنظر می رسد این مساله عامل رشد بخش سواری بوده است. اما در حالی آمار تولید خودرو انتشار یافته که آمار کیفیت تولید در اسفندماه باز اعلام شده و نکته قابل توجه در این آمار حضور یک خودرو ۵ ستاره در بین ۴۹ مدل خودروی سبک تولیدی بوده است. پژو ۲۰۰۸ در حالی ۵ ستاره کیفی در اسفندماه دریافت کرده است که در بهمن ماه ۴ ستاره بود، در کنار پژو ۲۰۰۸، ۱۳ خودرو توانسته ۴ ستاره را از آن خود کنند. اما بررسی آمار تولید و کیفیت خودرو نشان از آن دارد که انجمن خودروسازان از تولید بیشتر از ۸۲ هزار دستگاه خودرو در اسفندماه آگاهی داده بود اما آمار شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از تولید ۵۰ هزار دستگاهی در این مدت حکایت دارد.
هزینه ۴ میلیونی برای آرایش لب
از سال قبل اقتصاد ایران شرایط خاصی را پشت سر می گذارد از این رو دولت و خیلی از بخش ها در میزان هزینه کرد خود دقت بیشتری را در دستور کار قرار داده اند و کشور به دنبال آن است تا کالاهایی که توان تولید داخلی آن وجود دارد را بوسیله واردات تأمین نکند که برای این مهم بنظر می رسد باید نیاز و توان کشور بطور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد یکی از طریق های بررسی ورودی و خروجی بازار ایران بررسی آمار کمرگ است که بررسی ها نشان از آن دارد که طی ۱۱ ماهه سال قبل به میزان ۹۲ تن انواع فرآورده های آرایش لب به ارزش ۴ میلیون و ۲۲۸ هزار دلار به کشور وارد شده این میزان فرآورده آرایشی لب از ۱۵ کشور به ایران وارد شده که بزرگترین صادرکننده به ایران در این زمینه کشور آلمان بوده است.
رفت و برگشت بازار ارز
دلار و یورو امروز با کاهش قیمت همراه بودند و قیمت خرید یورو در بانک ها به زیر ۱۵ هزار تومان رسید. بانک ها امروز (۲۷ فروردین) هر دلار آمریکا را ۱۳ هزار و ۲۰۸ تومان و هر یورو را ۱۴ هزار و ۹۲۸ تومان خریداری می کردند. قیمت خرید دلار در روز گذشته در بانک ها ۱۳ هزار و ۲۹۵ تومان و یورو ۱۵ هزار و ۳۹ تومان بود. همین طور بانک ها پوند را با افزایش قیمت نسبت به روز گذشته ۱۷ هزار و ۲۹۰ تومان خریداری می کنند. یورو مسافرتی باز امروز در شعب ارزی بانک ها ۱۵ هزار و ۶۷۹ تومان بود که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل به حدود ۱۶ هزار تومان می رسد.
این در حالی است که صرافی های مجاز بانک مرکزی امروز قیمت خرید هر دلار آمریکا را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت فروش آنرا ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام نموده اند که نسبت به روز گذشته کاهش حدود ۱۰۰ تومانی داشته است. قیمت خرید یورو باز در این صرافی ها ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام شده است که نرخ یورو باز نسبت به روز گذشته با کاهش حدود ۱۰۰ تومانی همراه بوده است.