Rate this post

عاشق وب: در صورتیکه عوارض دستگاه سیم کارت خور خودرا پرداخت کرده اید اما هنوز دستگاهتان قانونی نشده و یا اطلاعات دستگاهتان از گمرک برای همتا ارسال نشده، باید نسبت به ثبت درخواست پیگیری در میز خدمات الکترونیک گمرک اقدام کنید.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیم کارت خور که در طول سال های گذشته، چندین بار اجرای ناموفقی داشت، بالاخره به صورت کامل برای گوشیها اجرایی شد و بگفته مسؤولان، سهم قاچاق این کالا را به عدد تقریبی صفر رساند.
رجیستری گوشیهای تلفن همراه، با هدف شناسنامه دار شدن یکی از پرمصرف ترین کالاهای وارداتی و مبارزه سیستمی با قاچاق تلفن همراه، پیاده سازی و اجرا شد. در واقع مهم ترین هدف اجرای رجیستری از همان ابتدا پیشگیری از قاچاق گوشی عنوان شده بود. به این صورت که با اجرای ثبت شماره سریال گوشی در رگولاتوری، در صورت واردات غیرقانونی موبایل، سیم کارت روی آن فعال نشده و توسط اپراتورهای تلفن همراه، خدماتی به این دستگاه های تلفن نمایش نمی گردد.
البته در ماه های اخیر سوژه واردات گوشیهای مسافری و بسته شدن سامانه همتا، موجب افزایش قیمت گوشی شده بود؛ بطوریکه کارشناسان این بازار اعلام کردند در حالیکه سایت همتا، امکان گوشی مسافری را باز کرده بود و با پرداخت عوارض و گمرکی، به گوشیها کد رجیستری می داد، این امکان توسط سامانه ی همتا برداشته شده و باعث شده بود بازار گوشی بااینکه کمبودی نداشت، اما با افزایش قیمت روبه رو شود.

سامانه رجیستری قطع نشده
البته سپس آن ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قطع شدن سامانه رجیستری تلفن همراه را تکذیب و عنوان کرده بود «به دلیل بالا بودن درخواست ها، سپس اقدام متقاضی برای رجیستر کردن تلفن همراه، درخواست وی در صف انتظار قرار می گیرد و این تصور به وجود می آید که سامانه رجیستری قطع شده است.»
بنا بر این در ابلاغیه ای از کانال رجیستری عنوان شد که متقاضیان ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری اگر در زمان ثبت شناسه (IMEI) دستگاه در سامانه گمرک خطایی در خصوص تعریف نشدن کد متناظر گمرکی دریافت نمودند، در صورتیکه شناسه قبل از برقراری ارتباط برخط گمرک و همتا، در گمرک ثبت شده باشد، سپس بررسی های لازم، کد فعال سازی از جانب سامانه همتا برای متقاضی ارسال می شود.
در اطلاعیه ی دیگری باز آمده بود که نظر به اطلاعیه ی گمرک جمهوری اسلامی ایران در زمینه ثبت دستگاه مسافری، اگر در زمان ثبت دستگاه خود در سامانه گمرک، خطای «کد متناظر گمرکی برای این شناسه (IMEI) تعریف نشده است» را دریافت می کنید، استحضار داشته باشید این خطا به سبب آن است که شناسه IMEI دستگاه شما قبل از برقراری ارتباط برخط گمرک و همتا، در گمرک ثبت و شناسه پرداخت برای آن تولید شده ولی پس از برقراری ارتباط برخط، برای پرداخت عوارض آن اقدام شده است.
در این راستا در آخرین اطلاع رسانی درباره ی وضعیت رجیستری گوشیهای مسافری، در کانال آموزش و اطلاع رسانی ثبت تلفن همراه (رجیستری) آمده است: با عنایت به تغییرات اخیر در زمینه ثبت دستگاه مسافری و برقراری ارتباط برخط بین سامانه های گمرک و همتا، در صورتیکه عوارض دستگاه خودرا به صورت اینترنتی، پستی یا حضوری در گمرک پرداخت کرده اید اما هنوز دستگاهتان قانونی نشده و با پیگیری، متوجه می شوید که اطلاعات دستگاهتان از گمرک برای همتا ارسال نشده، نسبت به ثبت درخواست پیگیری در میز خدمات الکترونیک گمرک اقدام کنید.