Rate this post

به گزارش عاشق وب سیلاب بهاره میهمان ناخوانده تعطیلات نوروزی بود که علاوه بر خسارات جبران ناپذیر جانی، سبب بروز خسارات سهمگینی بر پیکره اقتصاد کشور شده است. صدمه دیدن زیرساخت های ارتباطاتی، ریلی، جاده ای و مسکونی تنها بخشی از خسارات سیل در نوروز ۹۸ است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، نوروز ۹۸ یکی از خسارت بارترین و شاید ناخوشایندترین تعطیلات ایرانی ها در سال های گذشته بوده است. تنها ۲۴ ساعت مانده به تعطیلات نوروز شهرهای آق قلا و گمیشان در استان گلستان به زیر آب رفت تا ایران با چهره ای سیلابی به استقبال سال جدید برود. این قضیه سرآغاز ایجاد خساراتی جانی و مالی برای هم وطنانمان در بعضی نقاط مختلف کشور شد.
بر اساس برآوردهای اولیه صورت گرفته از سیل در استان گلستان میزان خسارات وارده به این استان ۴، ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شد که البته میزان کلی و دقیق خسارات در صورت فروکش کردن آب امکان دارد.

تکلیف خودروهای بدون بیمه در سیل اخیر چیست؟
چند روز پس از بروز حادثه سیل در گلستان، این دفعه شیراز هم دستخوش حادثه شد. خیلی از شهروندان در خودروهایشان در دروازه ورودی شهر گرفتار شدند. این حادثه که به خاطر بستن مسیل ورودی شهر به وقوع پیوست متأسفانه موجب کشته شدن ۱۴ تن از هم وطنانمان شد. در این حادثه همین طور خودروهای زیادی لطمه دیدند که بیمه موظف به پرداخت آنها است. در این باره رئیس کل بیمه مرکزی در گفتگو با ایسنا از ا تخاذ راهکارهایی برای جبران خسارت آن دسته از خودروهایی که بیمه نبوده اند آگاهی داد.

غلامرضا سلیمانی –رئیس کل بیمه مرکزی- همین طور با اشاره به اینکه بررسی ها از ابعاد خسارت سیل شروع شده است اظهار داشت: بیشتر شرکت های بیمه ای خصوصاً در استان گلستان و شرق استان مازندران بررسی های خودرا از ابعاد خسارات وارد شده آغاز نموده اند؛ با این وجود ارزیابی دقیق خسارات در واحدهای تجاری، مسکن، اثاثیه منزل، واحدهای صنعتی و خودروها زمانی به صورت قطعی می تواند صورت گیرد که آب فروکش کند.
او با اشاره به اینکه اکیپ های شرکت های بیمه و شورای هماهنگی بیمه ای در مراکز استان ها مستقر شده اند افزود: واحدهای مسکونی شهرستان های آق قلا و گنبد و روستاهای اطراف که تحت پوشش کمیته امداد و بنیاد مسکن بوده اند، همگی بیمه هستند که از این نظر قسمتی از لطمه هایی که وارد شده است توسط شرکت های بیمه مشمول پرداخت خواهد شد.

تعمیرات بدنه بلاعوض خودورهای لطمه دیده
همچنین مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اظهار داشت: تعمیرات بدنه محصولات لطمه دیده گروه خودروسازی سایپا در سیل اخیر به صورت بلاعوض صورت خواهد گرفت.
سید جواد سلیمانی با اشاره به اینکه سپس اختتام بلایای طبیعی، مهمترین سوژه کوشش برای جبران خسارت ها و بازگشت به جریان عادی زندگی است، اضافه کرد: متأسفانه تعداد قابل توجهی از خودروهای هموطنان در سیل اخیر لطمه دیده که سایپا تعمیرات بدنه محصولات لطمه دیده خود در این سیل ها را بدون دریافت اجرت و دستمزد در نمایندگی های مجاز منتخب در سراسر کشور انجام خواهد داد.

۵۰ هزار خانه لطمه دیدند
سیل در ایام بعد مناطق بیشتری از کشور را به خود درگیر کرد. شهرهای پلدختر، معمولان، کوهدشت، نورآباد، درود، الیگودرز و خرم آباد همچون شهرهایی بودند که در استان لرستان گرفتار لطمه هایی جدی از سیلاب نوروزی شدند.
علاوه بر استان های لرستان، گلستان، شیراز و شرق استان مازندران سیل همین طور موجب تخریب منازل خیلی از هم وطنانمان در استان های سمنان و خراسان شمال شد که در این باره مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن اظهار داشت که برمبنای برآوردهای اولیه، سیل تابحال به ۵۰ هزار خانه خسارت وارد کرده که حدود ۳۵ هزار واحد گرفتار خسارت و ۱۵ هزار واحد تخریب شده است.
مجید جودی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: تابحال برای ۵۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور که از سیل اخیر گرفتار خسارت شده اند ارزیابی صورت گرفته که ۱۲ هزار واحد در استان گلستان، ۶۰۰۰ واحد در مازندران، ۳۰۰۰ واحد در لرستان (به علت شدت باران، ارزیابی متوقف شده است)، ۷۰۰۰ واحد در فارس، ۱۰۰۰ واحد در سمنان و ۲۷۰۰ واحد در خراسان شمالی به سبب سیل گرفتار خسارت شده اند.
او افزود: برمبنای مصوبه دولت، برای واحدهای احداثی شهری ۵۰ میلیون تومان وام و ۱۲ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود. به واحدهای روستایی باز ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض اختصاص می یابد. واحدهای تعمیری شهری و روستایی باز ۱۵ میلیون تومان وام و ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت خواهند کرد.

۷۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی لطمه دیدند
در حوزه محصولات کشاورزی هم سیل موجب بروز خساراتی جدی شد. در این باره سید محمد موسوی _ مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی _ با بیان این خبر اظهار نمود: سیل اخیر ۷۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و ۹۰ هزار هکتار اراضی باغی را مورد تهدید جدی قرار داده است.
وی اظهار داشت: این خسارت در استان گلستان ۳۶ درصد، خوزستان ۱۴ درصد، مازندران ۱۳ درصد، لرستان ۱۲ درصد و فارس ۷ درصد بوده و ۱۸ درصد باقیمانده به ۸ استان کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان و سیستان و بلوچستان وارد شده است

۱۶۰۰ میلیارد خسارت در بخش راهسازی
در حوزه راه سازی هم وزیر راه و شهرسازی از بروز خسارات جدی در حوزه زیرساختی آگاهی داده و گفته است که مجموعه خسارات برآورد شده ناشی از سیل در سطح زیرساخت ها بیشتر از ۱، ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است که این رقم غیر از هزینه ترمیم های اساسی و جایگزین است که باید صورت گیرد و این هزینه ها باید برآورد شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم که بعنوان نماینده دولت در استان لرستان حضور دارد گفته است: زیرساخت های ارتباطی در کشور ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده که در استان لرستان بیشترین حجم خسارت را داشته ایم.

۵میلیون تومان کمک بلاعوض از ۱۷ فروردین
اما رئیس بنیاد مسکن کشور درباره جبران خسارت لطمه دیدگان از سیل گفته است که پرداخت پنج میلیون تومان کمک بلاعوض به سیل زدگان لرستان از شنبه ۱۷ فروردین آغاز می شود.
علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن کشور اظهار نمود: در استان ها و شهرستان های مختلف ستادهای معینی را برای برآورد خسارت مستقر کرده ایم و قول هم دادیم که ما جبران خسارت را الان از منابع خودمان انجام می دهیم تا تأمین اعتبار شود، خصوصاً خسارت معیشتی را مانند لوازم زندگی مردم را که پنج میلیون تومان بلاعوض سریع می پردازیم.
حاتم شاکرمی – معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی – هم از پرداخت بیمه بیکاری برای تمام کارگران بیمه شده لطمه دیده در سیلاب لرستان آگاهی داد.

گذشته از مسائل و خسارات گوناگون جانی و مالی که بروز سیل بر کشورمان تحمیل کرده است اما جبران این خسارات مالی در این شرایط اقتصادی خود مسأله ای است که دولت باید چاره ای اساسی برای آن بیاندیشد. تأمین مالی این حجم عظیم از خسارات وارد شده آن هم در شرایطی که به عقیده خیلی از کارشناسان دولت خود کسری بودجه سنگینی را در سال ۹۸ تجربه خواهدنمود خود مسأله ای بغرنج است.
کارشناسان اقتصادی امیدوارند دولت بتواند از طریق کارهایی غیر از چاپ پول برای تأمین مالی جبران این خسارات استفاده نماید چونکه در غیر این صورت تورم در کمین اقتصاد خواهد بود.

موانع چهارگانه رونق تولید از زبان یک اقتصاددان
از اخبار مربوط به سیل و خسارات سنگین آنکه بگذریم، رهبر معظم انقلاب سال ۹۸ را سال “رونق تولید” نامگذاری کردند. این تاکید بر تولید در شرایطی است که خیلی از اقتصاددانان باز معتقدند ریشه بروز مسائل گوناگون در اقتصاد به بی توجهی به حوزه تولید برمی گردد.
در این باره یک اقتصاددان با بررسی راهکارهای پشتیبانی از تولید ملی، موانع اصلی اقتصاد ایران در بحث تولید را در چهار محور اصلی مسائل بانکی، ارزی، مالیاتی و خصوصی سازی توصیف کرد.
علی صادقی همدانی در گفت و گو با ایسنا، با بررسی راهکارهای پشتیبانی از تولید در شرایط اقتصادی حال حاضر کشور، اظهار نمود: طبق آمار بانک جهانی، ایران به لحاظ شرایط مساعد کسب و کار در میان ۱۹۰ کشور در جایگاه ۱۲۸ ام قرار دارد. این مساله حکایت از لزوم بهبود شرایط کسب و کار در کشور برای پشتیبانی از تولید دارد.
این اقتصاددان با اشاره به اینکه اقتصاد ایران در چهار محور اصلی بانکی، ارزی، مالیاتی و خصوصی سازی نیازمند اصلاحات اساسی است، افزود: واقعیت این است که تولید در اقتصاد کشور با هزینه تأمین مالی بالایی مواجه می باشد که ناشی از عدم کارآمدی نظام بانکی است و از این جهت نظام بانکی باید در امتداد پشتیبانی از تولید اصلاح گردد.

دلبری پیاز از بازار آشفته صیفی جات
مساله مهم اقتصادی دیگر در ایانم تعطیلات نوروز گرانی بیش از اندازه بعضی از اقلام صیفی جات مانند پیاز بود. پیاز در تهران تا ۱۵ هزار تومان و در شهرستان ها تا بیشتر از ۱۰ هزار تومان کشف قیمت کرد.
در همین باره همین طور حسن صابری هرندی – رئیس اتحادیه بارفروشان – اظهار داشت که کاهش تولید به سبب افزایش هزینه های آن و افزایش صادرات ناشی از نوسانات نرخ ارز عامل اصلی گرانی سبزی و صیفی است که باید در وهله نخست برای مردم کشورمان تأمین شود و سپس آن به فکر صادرات شان باشیم که در این زمینه دستگاه های متولی باید پاسخگو باشند.
نهادی که مسئول تنظیم بازار داخلی و تصمیم گیری برای صادرات یا واردات اقلام مختلف است وزارت صنعت، معدن و تجارت است. در شرایطی که خیلی از شهروندان به سبب مسائل و مشکلات ناشی از تورم در تأمین مایحتاج خود با مشکل رو به رو هستند کمبود اقلامی اساسی مانند صیفی جات که اغلب قوت غالب طبقات ضعیف تر را تأمین می کند موجب به سختی افتادن معیشت این اقشار خواهد شد.