Rate this post

به گزارش عاشق وب اینجا نه بازار کهنه فروش ها است و نه انبار استودیوی فیلمسازی، اینجا در حقیقت انبار لباس شهرک ستاره ای، محل آموزش فضانوردان روسیه است و این آقا هم ایوان کورچکف و لباسی هم که می بینید همان لباس فضایی ˮسوکولˮ است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا؛ به طور معمول فضانوردان از لباس فضایی “سوکول” در زمان پرتاب، رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی، همینطور در وقت بازگشت به زمین استفاده می شود. این لباس تقریباً ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و گرچه تا حدودی قابلیت تنظیم هم دارد اما برای هر فضانورد به طور اختصاصی ایجاد می شود.
سوکول در هر شرایطی می تواند بعنوان یک سامانه مستقل، هوای مورد نیاز فضانورد را تأمین و با عنایت به کیپ بودن آن، چنانچه در هوای داخل ناو اختلالی پیش آید، از جان فضانورد محافظت کند. سوکول توانایی سرویس دهی تا ۳۰ ساعت در محیط با فشار هوای عادی یا دو ساعت در خلاء را دارد.
این لباس را کارخانه “زوزدا” پس از حادثه کشته شدن فضانوردان سایوز -۱۱ ساخت و شامل یک لایه فشار داخلی از جنس ترکیبی لاستیکی و یک لایه بیرونی از پارچه نایلونی سفید بسیار فشرده است. چکمه ها با لباس یکپارچه هستند، اما دستکش ها قابلیت جابجایی دارند و با استفاده از دستبندهای آلیاژ آلومینیوم به لباس متصل می شوند. “کلاه ایمنی” هم می تواند باز و بسته شود اما در زمان بسته بودن کلاه و پوشیدن دستکش ها، داخل لباس کاملاً کیپ است.
سوکول دارای چهار جیب و تسمه هایی برای تنظیم لباس در دست ها، پاها، قفسه سینه و شکم است.
یک فشار سنج در مچ دست چپ وجود دارد. یک آینه با بند لاستیکی به مچ دست راست بسته است که کمک می نماید فضانورد چیزهایی را مشاهده کند که خارج از دید او هستند. وجود یک محافظ لاستیکی که به دور گردن چفت می شود این امکان را می دهد در صورت فرود سفینه در آب، حتی با باز کردن کلاه محافظ، آب به داخل لباس نفوذ نکند.
فضانوردان غیر از مراحل سفر، در موارد دیگری مانند آموزش در شبیه ساز سایوز و یا فرود در آب از این لباس استفاده کنند.
لباس سوکول طی مراحل خاصی در کارخانه زوزدا بر مبنای فرم و اندازه بدن فضانوردان ساخته و آزماش می شود و فضانورد در مراحل مختلف آموزش چنانچه به این لباس نیاز باشد باید آنرا از آقای کورچکف تحویل بگیرد و پس از اتمام کار تحویل دهد. در هر مرحله این لباس مجدداً به زوزدا بر می گردد و بعد از بررسی کامل چنانچه مشکلی برای آن پیش نیامده باشد، طی امضای اسناد رسمی به او برگردانده می شود و چنانچه اشکالی هم داشته باشد، زوزدا مسئول است ضمن ثبت و ضبط صورتجلسه، اشکال را برطرف کرده و لباس را به وی تحویل دهد.
در هر حال آقای کورچکف انباردار لباس های فضانوردان است و باید آنرا به موقع تحویل آنها بدهد. او چند دهه این مسئولیت را داشته و بنا به قول فضانوردان به رغم داشتن احساس مسئولیت بالا و منضبط بودن، انسانی خوش اخلاق و با نشاط و پرکار است.