Rate this post

به گزارش عاشق وب زنگنه شب گذشته در قامت وزیر نفت به برخی حواشی در صنعت نفت و پتروشیمی که صحبت های اخیر احمدی نژاد و بررسی پرونده های اختلاس در پتروشیمی دلیل اصلی آن بوده، پاسخ داد و اعلام نمود پول رفته دیگه رفته است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، اخبار بررسی خبرهای اقتصادی ایسنا در روز جاری نشان از آن دارد که عموم خوانندگان نشست خبری وزیر نفت، پیش بینی بازار مسکن، تسهیلات بازار مسکن، قطع برق در سال آینده، پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه های کشور، سبد کالا، حداقل دستمزد و روند قیمت گذاری ارز بخصوص دلار را پیگیری کرده اند.
شب گذشته بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت به مناسبت افتتاح پالایشگاه دو فاز پارس جنوبی نشست خبری ترتیب داد که همچون نشست های قبلی این وزیر کار کشته و پیر وزارت اخبار و اطلاعات جدید و قابل توجهی عرضه کرد.
نشست خبری شیخ الوزراء تا حدودی تحت تأثیر حواشی تحریم های سابق و نقل و انتقال پول فروش نفت قرار داشت، در ایام گذشته پرونده های اختلاس پتروشیمی و صنعت نفت مورد بررسی گردید و در کنار آن رئیس جمهوری دولت های نهم و دهم اعلام نموده بود که اگر بازار نفت در اختیار آن قرار داده شود قیمت نفت را به بشکه ای ۱۰۰ دلار می رساند.
حال با این شرایط بیژن نامدار زنگنه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و اظهار داشت: آنهایی که پول نفت را خوردند، خوردند رفت. کسی نیست دنبال کند. شرکت های خارجی ورشکست شده اند.
نشست خبری زنگنه مبحث اصلی نشست را اندکی به فراموشی برد که در این رابطه مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به سرمایه گذاری بیشتر از ۷۰ میلیارد دلاری در میدان گازی پارس جنوبی، اظهار نمود: تاکنون ۱.۵ تریلیون مترمکعب گاز طبیعی از میدان پارس جنوبی برداشت شده است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار در چهار فاز ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ اظهار داشت: ظرفیت این فازها ۱۱۲ میلیون مترمکعب در روز گاز غنی است و برای افتتاح آنها ۷۶ حلقه چاه در فاصله ۱۰۰ کیلومتری ساحل حفر شده است همینطور هشت عرشه دریایی با وزن بیشتر از ۶۰ هزار تن ساخت و نصب شده است. ۳۸۰ کیلومتر هم لوله گذاری صورت گرفته است.
مشکین فام در مورد عمده محصولاتی که در فازهای مذکور تولید می شود، توضیح داد: ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین به صورت روزانه، ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی، دو میلیون گاز اتان و تولید سالانه دو میلیون تن ال پی جی جهت صادرات از این فازها تولید خواهد شد.
مسکن گران می شود اما عجیب و غریب نیست
در کنار نشست شبانه وزیر نفت دیگر اخبار هم جایگاه خاصی در میان مردم دارد که بازار مسکن همواره جز اخبار مورد توجه عموم خوانندگان بوده است، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این که قیمت مسکن قرار نیست پس از عید به صورت عجیب و غریبی بالا برود و نهایتاً معادل تورم خواهد بود، اظهار داشت: این تصور که مسائل را به برهه های زمانی قبل و پس از اتفاقات تقسیم نماییم همواره در جامعه ایران وجود داشته و دارد. صحبت های خسروی در حالی مطرح می شود که اقتصاد ایران همواره مسائل را به دوره زمانی قبل و بعد تقسیم می کنند و از این دوره های زمانی می توان به ایام عید، محرم و صفر، شش ماه اول و دوم سال و … اشاره نمود که عموماً هیچ گاه قیمت ها پس از گذر از دوره زمانی مدنظر کاهش قیمت را تجربه نکرده و روند صعودی به خود می گیرد.
قیمت ها در چند ماه اخیر روند صعودی به خود گرفته که یکی از علل این امر از جانب کارشناسان عدم ساخت و ساز ارزان و عدم عرضه تسهیلات بانکی به سازندگان مسکن می باشد که بررسی ها نشان از آن دارد که طبق برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با محوریت ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر که در محدوده هدف بنیاد مسکن قرار دارد، به سازندگان ۷۵ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می شود.
رکوردهای جدید در مصرف برق
در تابستان سال جاری به علت خشکسالی، کاهش باران و افزایش دمای کشور میزان مصرف برق در پیک مصرف به ۵۷ هزار مگاوات رسید که خاموشی های مقطعی و تغییر ساعت کار ادارت را به همراه داشت و حتی برنامه خاموشی تعیین شد، با عنایت به این تجربه در سال ۱۳۹۷ این سوال مطرح می شود که در سال آینده خاموشی داریم یا خیر؟ که معاون توانیر از احتمال افزایش مصرف برق در زمان پیک مصرف به ۶۱ هزار مگاوات اطلاع داده است. حال با این تفاسیر دولت و وزارت نیرو برنامه های مختلفی را در دستور کار خود قرار داده تا از خاموشی احتمالی جلوگیری شود.
برنامه های اعلامی وزارت نیرو برای سال آینده می توان به ورود بیشتر از ۲۰ واحد نیروگاهی به مدار، افزایش هزینه مصرف مشترکان پرمصرف و …اشاره کرد، حال با این شرایط باید منتظر ماند و دید در محدوده زمانی ۱۵ خرداد تا شهریور خاموشی به سراغ کشور می آید یا خیر؟
پرداخت الکترونیکی در آزادهای کشور
از چند سال قبل پرداخت الکترونیکی عوارض راهی به آزادراه های کشور باز کردند که در ابتدا پرداخت الکترونیکی به وسیله برچسبی بود که در بانک مسکن شارژ می شد اما قرار بر آن است تا از ۲۸ اسفندماه عوارض ۴ آزادراه تهران – ساوه تا سلفچگان، قزوین – زنجان، تهران – قزوین، تهران – قم به شیوه جدید پرداخت شود و قرار بر آن است تا در انتهای تیرماه سال آینده ۱۳ آزادراه دیگر به جمع این چهار آزادراه بپیوندند.
ارز نزولی ماند
در حالی که بازار ارز هفته گذشته شرایط پر نوسانی را پشت سر گذاشت در دو روز اخیر روند نزولی را برگزیده است. شعب ارزی بانک ها امروز (۲۶ اسفند) هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۶۱۵ تومان می خرند که نسبت به روز گذشته که ۱۲ هزار و ۷۱۲ تومان بود، حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو هم ۱۴ هزار و ۲۹۰ تومان است که نسبت به روز گذشته کاهش قیمت بیشتر از ۱۰۰ تومانی داشته است. همینطور امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک ها ۱۶ هزار و ۷۷۷ تومان اعلام شده است.