Rate this post

عاشق وب: در حالیکه در ایام گذشته مشکلات مربوط به واردات مسافری گوشی سبب افزایش قیمت آن شده، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد می باشد مشکل صنف عرضه کنندگان تلفن همراه، طرح ثبت تلفن همراه نیست که هزاران میلیارد تومان از قاچاق جلوگیری کرده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، تلفن همراه که از یک کالای صرفاً لوکس به یکی از ملزومات زندگی افراد تبدیل گشته، با افزایش قیمتی که طی چند ماه گذشته تجربه کرده، سروصداهای بسیاری را باز به پا کرد و البته با عنایت به افزایش دو و بعضاً سه برابری این کالا در مدت زمانی کوتاه، اعتراضات وارده تا حدی منطقی بود. هرچند این افزایش قیمت در چند مرحله صورت گرفت و مهم ترین دلیلهای آن افزایش نرخ ارز و سودجویی بعضی از فروشندگان سپس اجرای طرح رجیستری بود.
اما سپس ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز، باز هم بنظر می رسد گوشی افزایش قیمتی را مشاهده کرده که کارشناسان معتقدند به دلیل مشکلات مربوط به رجیستری گوشیهای مسافری رخ داده است. بنا بر این در حالیکه برخلاف گذشته که عدم عرضه ی گوشی و کمبود این کالا به افزایش قیمت آن دامن زده بود، حالا با وجود این که در بازار گوشی کمبودی نیست، به سبب بسته شدن بخش مسافری سامانه ی همتا (مربوط به رجیستری)، با وجود تعداد بسیار زیادی گوشی در بازار، هیچ کدام رجیستر نشده و افزایش قیمت را باعث شده اند.
در این راستا، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در توئیتر خود نوشت: «مرگ بر رجیستری!»؛ شعاری که روی دیگر سکه «زنده باد قاچاق!» است. مشکل صنف عرضه کنندگان تلفن همراه جای دیگری است -که باید حل شود- نه طرح ثبت تلفن همراه که هزاران میلیارد تومان از قاچاق جلوگیری کرده است. شفافیت و مبارزه با فساد هزینه ای دارد که با پرداخت آن مشکلی ندارم.
او هم چنین به یکی از توئیت های قبلی خود که چند ماه پیش منتشر نموده، اشاره نمود که در آن نوشته بود: در بازار چارسو جوانی با صدای بلند به من می اظهار داشت: در بعضی ادارات به ما می گویند از ما مجوز برای مواد مخدر بخواه اما برای گوشی تلفن همراه نه، کاری می نماییم که این «بچه» نتیجه ی شفاف سازی را بفهمد. با خود فکر کردم چرا مدتهاست گوشیهای منتظر عرضه به بازار تعیین تکلیف نمی شوند؟
با این وجود، ایجاد نوسان در بازار گوشی را نمی توان نادیده گرفت. این که هر بار این کالا به دلایلی همچون رجیستری و افزایش نرخ ارز با افزایش قیمت روبه رو شود و در موارد دیگر، ایجاد محدودیت برای واردات گوشیهای مسافری که قبل از این شرایط احراز کارت ملی را برای آن قرار داده بودند و الان برای پیشگیری از قاچاق این شرایط را به یک باره تغییر دادند، نه تنها به ثبات بازار کمک نمی کند، بلکه به افزایش قیمت آن هم دامن می زند.