Rate this post

عاشق وب: رئیس پژوهشگاه فضایی با بیان این که امکان انجام تست سازگاری ماهواره ها در این پژوهشگاه فراهم گردید، اظهار داشت: علاوه بر این محققان این پژوهشگاه موفق به ساخت رادیو تلسکوپ که یک نوع آنتن رادیویی است، در حوزه نجوم رادیویی شدند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، دکتر حسین صمیمی در مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی ماموریت این پژوهشگاه را مدیریت تحقیقات در بخش فضایی کشور نام برد و اضافه کرد: داشتن آزمایشگاه های مجهز و تخصصی یکی از ملزومات اساسی ایفای این نقش است و راه اندازی آزمایشگاه AIT یکی از ملزومات آن است.
وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه EMC یکی از بخش های آزمایشگاه AIT است، اظهار نمود: امروز با آغاز به کار EMC گام بزرگی در جهت رفع نیازهای ضروری فعالیت های فضایی برداشته شد.
صمیمی با تاکید بر این که ایجاد چنین آزمایشگاهی موفقیت بزرگی برای ما به حساب می آید، در این باره تصریح کرد: راه اندازی این آزمایشگاه در شرایطی صورت گرفت که ما تحریم ها مقابل کشور و مشکلات ناشی از تلاطمات ارزی و تامین تجهیزات را پیش رو داشتیم، ولی با پیگیری های صورت گرفته و با همکاری بانک مرکزی و محققان این پژوهشگاه توانستیم این پروژه را در شرایط تحریم به اختتام برسانیم.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران تصریح کرد: امروز علاوه بر افتتاح آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی ( EMC) از دو دستاورد محققان این پژوهشگاه که شامل سامانه رادیوتلسکوپ و پروژه سامانه شبیه ساز نرم افزار مداری است، رونمایی گردید.
صمیمی با تاکید بر اینکه سامانه رادیو تلسکوپ به سفارش کارفرما و به مجری گری پژوهشگاه فضایی به اختتام رسید، تصریح کرد: این سامانه ابزاری در حوزه نجوم رادیویی است و اطمینان داریم که شیرینی خدمات این ابزار به کام دانشجویان و اساتید حوزه اخترشناسی و کیهان شناسی می نشیند، ضمن این که آنها را ترغیب به اجرای پروژه های بزرگتر در این زمینه خواهد نمود. این سامانه امکان کشف و جمع آوری اطلاعات از منابع رادیویی را فراهم می آورد.
رئیس پژوهشگاه فضایی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به جزئیات سامانه شبیه ساز نرم افزار ماهواره، بیان کرد: این سامانه یک ابزار کارآمد در حوزه طراحی ماهواره است و خدمات آن باز مشمول همه بازیگران بخش فضایی خواهد شد.
صمیمی، رویکرد این پژوهشگاه را جوانگرایی دانست و خاطرنشان کرد: این رویکرد به صورت جدی در پژوهشگاه فضایی پیاده سازی شده است و به شدت در حال پیشرفت است و اگر موفقیتی در این پژوهشگاه حاصل می شود، ناشی از زحمات جوانان متخصصی است که با انگیزه فعالیت های علمی را اجرایی می کنند.