Rate this post

عاشق وب: سرویس اینترنت VDSL با سرعت های حداقل دو تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه، همچون سرویس های ارتباطی است که از طرف شرکت مخابرات به مشتریان خانگی و تجاری ارائه می شود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، اینترنت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و روی بسترهای کابل های شبکه و یکی از استانداردهای رایج جهانی XDSL و عملکرد آن در اغلب موارد مشابه ADSL است. البته با وجود شباهت های موجود در این زمینه، اختلافات متعددی باز وجود دارد؛ همچون این که برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند و نیاز به کابل کشی دارد.
فناوری VDSL از نزدیک ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس می دهد، بدین سبب فاصله ی کاربران از مرکز مخابراتی تفاوتی ایجاد نمی کند و تمامی مشترکان یک سرعت اینترنت را دریافت می کنند اما نکته ای که می تواند روی سرعت اینترنت تأثیرگذار باشد، کیفیت کابل های مسی و تداخل است.
البته سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن باز ۱۰ برابر ADSL است. درواقع سرعت دانلود آن از حداقل دو تا حداکثر ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود آن از ۱۶ تا ۲۲ مگابیت بر ثانیه را هم پوشش می دهد.

متقاضیان VDSL چه کسانی هستند؟
متقاضیان این سرویس، کلیه مشتریان خانگی و تجاری هستند و حداکثر میزان مجاز استفاده از ترافیک با سرعت سرویس خریداری شده، توسط اپراتورها تعیین می شود و در صورت عبور میزان مصرف مشتری از این سقف سرویس به سرعت پایه (۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه) کاهش خواهد یافت.
نحوه ی کسر از سطح مصرف منصفانه هنگام استفاده از سایت های داخلی و خارجی بدین نحو است که ترافیک تعیین شده تحت عنوان سطح مصرف بر اساس ترافیک داخلی تعریف شده است. بر همین مبنا به ازای مصرف هر گیگابایت ترافیک داخلی یک گیگابایت از سطح مصرف منصفانه کم می شود اما با عنایت به هزینه بیش تری که تأمین اینترنت خارجی دارد، به ازای مصرف هر ۲۰ گیگابایت، مشتری می تواند حداکثر ۲۰ گیگابایت ترافیک داخلی یا پنج گیگابایت فقط خارجی و یا تلفیقی از این دو را استفاده کند؛ به نحوی که حاصل جمع کل مصرف ترافیک خارجی با ضریب چهار و ترافیک داخلی با ضریب یک برابر ۲۰ می شود.
کلیه بسته ها برمبنای مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی تدوین شده که طبق آن میزان مصرف ترافیک مشتریان نامحدود و سقف مصرف برمبنای مصرف منصفانه (FUP) محاسبه می شود. منظور از ترافیک داخلی هر ترافیک با میزبانی سرور در داخل کشور شامل سایت های داخل کشور (برای مثال دسترسی به همه سایت ها حاوی ویدئو و فیلم) است. ترافیک خارجی باز هر ترافیک با میزبانی سرور در خارج از کشور و سایت های خارج کشور (به عنوان مثال مصارف تلگرام، اینستاگرام، توئیتر، گوگل و یاهو) خارجی حساب می شود.

در صورت اختتام حجمFUP چه می شود؟
در صورت اختتام حجم سطح مصرف منصفانه، سرعت مشتری به سرعت پایه معادل ۱۲۸ کیلوبیت می رسد، در این حالت دسترسی مشتری به محتوای داخلی و خارجی برقرار است. سرعت سرویس مشتریانی که در زمان درخواست تمایل خودرا به عدم کاهش سرعت سپس اختتام مصرف FUP ماهیانه اعلام نموده باشند، کاهش نمی یابد اما مشتری موظف به پرداخت هزینه مازاد مصرف FUP قرارداد می شود. بدین سبب سپس اتمام سطح مصرف منصفانه مشتری می تواند به منظور پیشگیری از تنزل به سرعت پایه نسبت به خرید ترافیک اضافی اقدام نماید.
بر اساس اطلاعات شرکت مخابرات ایران، آستانه ی مصرف منصفانه تعیین شده برای هر ماه در محصولات قابل انتقال به ماه های دیگر نیست. در سبد محصولات جدید در حالت پیش پرداخت و پس پرداخت، میزان حجم دانلود برای یک ماه بوده و به ماه بعد منتقل نمی گردد و هم چنین امکان استفاده از حجم آینده باز وجود ندارد؛ اما در صورتیکه مشتری بخواهد نسبت به خرید ترافیک اضافه کند، می تواند به وب سایت این شرکت بازگشت کند.
قراردادها به صورت پس پرداخت و پیش پرداخت نمایش می شوند و سپس اختتام مدت قرارداد، برمبنای درخواست مشتری و شرایط جدید قابل تمدید است. نحوه پرداخت هزینه ها هم بدین صورت است که پرداخت هزینه ها در قراردادهای پس پرداخت بوسیله قبوض تلفن ثابت و برای قراردادهای پیش پرداخت بوسیله سایت مخابرات مقدور است. هم چنین درباره ی درگاه های فروش و ثبت نام این سرویس و مناطق تحت پوشش آن می توان بوسیله تماس تلفنی ۲۰۲۰، بازگشت به امور مشتریان مراکز و بوسیله پورتال آگاهی پیدا کرد.
جدول تعرفه های سرویس VDSL مخابرات در شکل زیر آمده است: