Rate this post

به گزارش عاشق وب پایگاه خبری ˮاسپیسˮ، منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر نمود.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، پایگاه اسپیس منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر نموده است.
گردشگری فضایی با فضاپیمای “نیوشپرد”

شرکت خصوصی “بلو اوریجین” روز ۲۳ ژانویه توانست فضاپیمای “نیوشپرد” را با موفقیت به فضا پرتاب کند. شرکت”بلو اوریجین” که توسط “جف بزوس” ثروتمندترین مرد جهان تأسیس شده است، ۲۳ ژانویه فضاپیمای بدون سرنشین”نیوشپرد” را به فضا پرتاب کرد و با موفقیت به زمین تگزاس فرود آورد. این پرتاب به صورت آزمایشی انجام شد و بلو اوریجین را یک گام به سمت هدف نهایی خود یعنی اعزام انسان به فضا، نزدیک تر کرد. انجام این پرتاب به طرز قابل توجهی حائز اهمیت بود؛ چونکه هدف از این پرتاب انجام ۸ پروژه تحقیقاتی ناسا بود. پرتاب نیوشپرد روز گذشته در ساعت ۱۰: ۰۵ به وقت محلی از پایگاه پرتابی شرکت “بلواوریجین” صورت گرفت. راکت نیوشپرد حامل کپسولی بود که در آن تجهیزات ناسا قرار داشت تا یک پرواز زیرمداری صورت گیرد و راکت به فاصله ۶۶ مایلی برسد.
تولد ۱۵ سالگی “فرصت”

مریخ نورد فرصت در ۲۴ ژانویه سال ۲۰۰۴ در سیاره مریخ فرود آمد. اما این ۱۵ سالگی تا حدودی غم انگیز است، چون که این مأموریت ناسا از تاریخ ۱۰ ژوئن ۲۰۱۸ با تیم کنترل خود در زمین ارتباط برقرار نکرده است. آخرین ارتباطی که ناسا از کاوشگر فرصت دریافت کرد، در ماه ژوئن ۲۰۱۸ و قبل از وقوع یک طوفان گرد و غبار عظیم در سیاره سرخ بود. طوفان گرد و غبار نخستین بار در ماه مه گزارش شد. از چهار تا پنج ژوئن، جو مریخ رو به خراب شدن رفت. هفتم تا ۱۰ ژوئن، طوفان گرد و غبار شدت یافت و در این زمان بود که “فرصت” با پیام کمبود قدرت مواجه گردید.
مهندسان ناسا در تاریخ ۱۳ ژوئیه تأیید کردند که طوفان گرد و غبار، بسیار بزرگ است و تمام تماس ها با “فرصت” از بین رفته و پنل های خورشیدی دیگر قادر به شارژ باتری های کاوشگر نیستند.
دومین پرواز آزمایشی هواپیما” استارتولانچ”

شرکت “استارتولانچ” در ایام اخیر بزرگترین هواپیمای جهان را برای بار دوم مورد آزمایش قرار داد و این هواپیما هم در دومین پرواز آزمایشی خود رکورد جدیدی را ثبت نمود.
شرکت آمریکایی “استراتولانچ”(Stratolaunch) که در سال ۲۰۱۱ توسط “پل آلن”(Paul Allen) پایه گذاری شد، حالا برای بار دوم بزرگترین هواپیمای جهان را مورد آزمایش قرار داد. در آزمایش اولیه استراتولانچ این هواپیما با سرعت ۷۴ کیلومتر بر ساعت روی باند فرودگاه حرکت کرد. روز ۹ ژانویه در دومین پرواز آزمایشی این هواپیما موفق به حرکت با سرعت ۱۲۶ مایل بر ساعت (۲۰۲ کیلومتر بر ساعت) روی باند فرودگاه “پایگاه هوایی و فضایی موهاوی”(Mojave Air & Space Port) شد.
در طول این آزمایش سرعت این هواپیما به ۱۱۰ گره رسید. هر گره برابر ۱۸۵۲ متر در ساعت است. این هواپیما می تواند بارهایی تا وزن ۲۵۰ تن را حمل کند. این هواپیمای غول پیکر ۲۸ چرخ و وزنی معادل ۲۲۶ پوند (۱۰۲ کیلوگرم) دارد و طول بال های آن ۳۸۵ فوت (۱۱۷ متر) است.