Rate this post

عاشق وب: پژوهشگران فرانسوی، نوعی اپلیکیشن نمایش داده اند که می تواند میزان کالری غذا را تنها از روی عکس آن محاسبه کند!
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، شاید بزودی بتوان با کمک یک اپلیکیشن جدید، میزان کالری و مواد مغذی غذاها را تنها با عکس گرفتن مشخص کرد. این اپلیکیشن موسوم به “فودوایزر”(Foodvisor) می تواند ترکیبات غذا را بررسی و کالری های آنرا محاسبه کند.
“اورور ترن”(Aurore Tran)، بنیانگذار و مدیر تجاری فودوایزر اظهار داشت: با استفاده از این اپلیکیشن، تنها کافیست از غذای خود عکس بگیرید تا ترکیبات متفاوت غذا و مواد مغذی آن بررسی شود.
فودوایزر در سال ۲۰۱۸ در فرانسه ابداع شد و هم اکنون یک میلیون کاربر دارد. این اپلیکیشن در انگلستان، آلمان، اسپانیا و ایتالیا در حال گسترش است و برنامه ریزی شده که تا آخر سال در آمریکا باز کار خودرا شروع کند.
اپلیکیشن فودوایزر، با نرم افزارهای اندروید و iOS کار می کند و کاملا بلاعوض است. این اپلیکیشن می تواند سپس ثبت تصویر غذا، آنرا تحلیل کند و اطلاعاتی شامل میزان کلی کالری، چربی، پروتئین ها، کربوهیدرات ها و فیبرهای موجود در آن نمایش دهد؛ در نتیجه امکان کاهش وزن و محاسبه ترکیبات مورد نیاز امکان پذیر می شود. کاربر باید وزن، قد، جنسیت و سن خودرا در اپلیکیشن ثبت کند تا برنامه مورد نیاز او نمایش شود.
محاسبه کالری غذا، روش موثری در مدیریت وزن است. اگر بدانید که برای رسیدن به وزن مورد نظر خود، باید چقدر کالری مصرف کنید، این کار را راحت تر انجام خواهید داد. به گزارش “سازمان جهانی بهداشت”(WHO)، تعداد ۱.۹ میلیارد بزرگسال در سال ۲۰۱۶ اضافه وزن داشتند و این رقم هم اکنون بالاتر رفته است.
“ترن” اشاره کرد: روزانه میلیون ها نفر، از اپلیکیشن هایی مانند “مای فیتنس پل”(MyFitnessPal) استفاده می کنند؛ اما کار با این گونه اپلیکیشن ها معمولا به زمان زیادی نیاز دارد و بیشتر افراد بنا بر این استفاده از آنرا ادامه نمی دهند. هدف از ساخت فودوایزر، نمایش روشی ساده تر برای رسیدن به تناسب اندام است.

وی ادامه داد: فودوایزر در آغاز تنها می توانست پنج یا شش عنصر را در غذا تشخیص دهد، اما حالا از عهده تشخیص بیشتر از ۱۰۰۰ نوع ماده غذایی برمی آید. این اپلیکیشن، مبتنی بر یک الگوریتم یادگیری عمیق است؛ در نتیجه ما برای آموزش دقیق تر آن، از تصاویری که کاربران نمایش می دهند، استفاده می نماییم.
فودوایزر علاوه بر تحلیل غذا می تواند بارکد محصولات غذایی را اسکن کند و هم اکنون، بیشتر از ۷۰۰ هزار بارکد را در مجموعه داده های خود دارد و روزانه به این تعداد افزوده می شود. اگر بارکد اسکن شده، در مجموعه داده ها موجود نباشد، به آن اضافه می شود تا هنگام اسکن های بعدی بتواند قابل تشخیص باشد.
این اپلیکیشن در انگلستان آزمایش شد و نتایج آن با اپلیکیشن هایی مانند “مای فیتنس پل” مورد مقایسه قرار گرفت. در این آزمایش مشخص شد که فودوایزر می تواند همه نوع ماده غذایی را با دقت بالا تحلیل کند، اما هنوز برای ثبت دقیق تر باید روی آن کار کرد.
“ترن” اظهار داشت: کاربران می توانند با کمک فودوایزر، دستورالعمل های مورد علاقه خودرا برای غذا تنظیم کنند. الگوریتم هوشمند این اپلیکیشن می تواند بفهمد که کیک شکلاتی مقابل آن، دستپخت خود کاربر است، به شرکت خاصی متعلق می باشد و یا از شیرینی فروشی تهیه شده است.