Rate this post

عاشق وب: در حالیکه این روزها بیش تر استفاده کاربران اینترنتی به ارتباطات سیار محدود می شود، اما کارشناسان بر این عقیده اند که ارتباطات ثابت هم در حوزه های پهن باند خصوصاً خدمات ویدیویی و ابری، لازم است و بدون آن، تحول در کسب وکارها و صنایع و درنتیجه تحول دیجیتالی امکان پذیر نخواهد بود و لازمه ی توسعه ی ارتباطات ثابت هم، سرمایه گذاری با مدل اقتصادی می باشد.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، شواهد نشان داده است این روزها شرکت های نمایش دهنده اینترنت ثابت گرفتار مشکلات مالی شدند و بعضی از آنها بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار کردند، برای اینکه پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، باعث شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه شرکت هایFCP در حال از دست دادن مشترکانشان هستند و این مساله به قول کارشناسان، نه تنها سبب حذف تدریجی ارتباطات ثابت شده بلکه به مرور این صنف و سایر خدماتی که به ارتباطات ثابت وابسته هستند را به مشکل گرفتار خواهدنمود.

اقتصادی کردن سرمایه گذاری لازم است
در این راستا، رسول سراییان – دبیر کل سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور- در گفت گو با ایسنا، سرمایه گذاری مناسب را چاره ای برای رفع مشکل نمایش دهندگان اینترنت ثابت دانست و اظهار داشت: آن عددی که در حوزه موبایل سرمایه گذاری شد که نسل سه و چهار اینترنت راه بیفتد، یعنی ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار میلیارد تومانی که اپراتورهای همراه سرمایه گذاری کردند، باید در حوزه ثابت هم سرمایه گذاری شود تا یک اتفاق بزرگ در شبکه ثابت بیفتد. بقیه راه کارها بدون سرمایه گذاری، تنها مانند مُسکن است.
وی هم چنین اشاره کرد: علاوه بر سرمایه گذاری، اقتصادی کردن این سرمایه گذاری هم اهمیت دارد؛ سرمایه گذار باید اطمینان داشته باشد که اگر سرمایه گذاری کرد، سرمایه اش برمی گردد. بدین سبب از یک طرف سرمایه گذاری لازم است و از جانب دیگر شرایط و قانون گذاری باید به نحوی باشد که سرمایه گذار اطمینان کند پولی که می گذارد، با یک سود منطقی برمی گردد.

هم چنین رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور معتقد است که اپراتورهای موبایل، به سبب نرخ پایین با ریزش مشتری روبه رو هستند. از طرفی در ۱۰ سال گذشته، اپراتور ثابت تابحال رشد کمی داشته و الان رشدش منفی شده است و درنتیجه مردم هم ترجیح می دهند با عنایت به تعرفه پایین موبایل، ADSL خودرا تمدید نکرده و از موبایل استفاده کنند اما این مساله در طولانی مدت برای ایران خوب نیست.

به گفته محمدباقر اثنی عشری، اینترنت موبایل سرویسی است که محدودیت هایی دارد و اگر بخواهید پهنای باند، اینترنت اشیاء و تلویزیون های اینترنتی را داشته باشید، مجبورید اینترنت ثابت را توسعه دهید اما عدم سرمایه گذاری روی اینترنت ثابت و شبکه فیبر نوری در طولانی مدت یک تهدید برای مملکت خواهد بود.

بر این اساس، به اعتقاد کارشناسان، باید اینترنت را در شبکه های ثابت توزیع نماییم. شبکه ثابت و موبایل باید هم افزایی احداث کنند؛ به این معنا که وقتی در حال حرکت هستید، اپراتور موبایل سرویس می دهد اما وقتی به یک محل ثابت می رسید، از شبکه ثابت استفاده کنید و فشاری برروی شبکه موبایل نباشد. برای اینکه پهنای باند موبایلی که در حال سکون هم از آن استفاده شود، در حال حرکت گرفتار مشکل میگردد.

اما از طرف دیگر، بهزاد اکبری – عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت کشور – با رد این نظر که به سبب توسعه خوب شبکه ارتباطات سیار، بی نیاز از شبکه ارتباطات ثابت هستیم، می گوید: ایران کشور پهناور و پرجمعیتی است، بدون شک دسترسی پهن باند سیار به هیچ وجه نمی تواند جایگزین دسترسی پهن باند ثابت شود. تجربه کشورهای اروپایی و سایر کشورهای با شرایط مشابه ما این مساله را نشان داده است. رسیدن به سرانه مصرف دیتای دنیا تنها با دسترسی پهن باند سیار سرمایه گذاری بسیار عظیمی نیاز دارد که از عهده اپراتورهای سیار ما خارج است.

در مجموع، اپراتورها، شرکت های خصوصی هستند و فاکتورهای اقتصادی برای آنها خیلی مهم می باشد و به اعتقاد کارشناسان، برای توسعه شبکه نیاز به افزایش درآمد دارند که این مساله یکی از چالش های وضعیت فعلی آن هاست. طبق اعلام مسئولان، متوسط درآمد اپراتورهای ثابت در اروپا ۵۰ یورو به ازای هر کاربر است اما در ایران متوسط درآمد اپراتورهای ثابت زیر ۴۰ هزار تومان در ماه به ازای هر مشترک است که کمتر از چهار یورو میگردد. با عنایت به این موضوع، توسعه شبکه و حرکت به سمت فناوری های پیشرفته دسترسی پهن باند ثابت واقعا چالش بزرگی است.

خبرنگار: فائزه طاهری

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد