Rate this post

به گزارش عاشق وب پژوهش جدید دانشمندان اسکاتلندی نشان داده است که سلول های ایمنی بدن می توانند به مقابله با فشار خون بالا کمک کنند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان در پژوهش جدیدی نشان داده اند که سلول های سیستم ایمنی، نقش مهمی در مقابله با فشار بالای خون بر عهده دارند. این پژوهش توانست نقش گلبول های سفید خاصی موسوم به “درشت خوار” (macrophage) را در سیستم ایمنی بدن مشخص نماید.
فشار خون بالا، یکی از دلایل پیش آمدن شرایط خطرناکی مانند سکته قلبی، بیماری های کلیوی و سکته است. این پژوهش که در “دانشگاه ادینبرو” (University of Edinburgh) اسکاتلند صورت گرفت، نشان داد که درشت خوارها، مولکول های یک هورمون قوی موسوم به “اندوتلین” (endothelin) را از بین می برند. آنها با بررسی و تنظیم سطح اندوتلین خون، به استراحت رگ های خونی کمک می کنند و فشار خون را به صورت قابل توجهی کم می کنند.
دانشمندان در بررسی خود دریافتند که کاهش سطح درشت خوارها، فشار خون موش ها را زیاد می کند و با رسیدن درشت خوارها به سطح عادی، فشار خون به حالت طبیعی بازمی گردد.
پژوهشگران در مرجله بعد، گلبول های سفید بیمارانی که اختلال در سیستم ایمنی، رگ های خونی آنها را تحت تاثیر قرار داده بود، مورد بررسی قرار دادند. افرادی که درمان آنها، سطح درشت خوارها را کاهش می داد، نسبت به افرادی که تحت درمان های دیگر بودند، فشار خون بالاتری داشتند.

به قول دانشمندان، امکان دارد یافته های این پژوهش بتوانند به شناسایی افرادی که در خطر مبتلا شدن به فشار خون بالا قرار دارند کمک نماید. این پژوهش می تواند راه های درمانی کنونی را بهبود بخشد اما پژوهشگران تاکید کرده اند که برای تایید این نتایج، بررسی بیشتری مورد نیاز است.
پروفسور “متیو بیلی” (Matthew Bailey)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: فشار خون بالا، سالانه میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد که ۷۰ درصد آنها بالای ۷۰ سال هستند. پژوهش ما، عوامل خطرناک را در مورد این مشکل مشخص می کند و امکان بررسی داروهای جدید برای درمان آنرا فراهم می سازد. مرحله بعد در فرآیند پژوهشی ما، بررسی نقش درشت خوارها در افراد مبتلا به فشار خون بالا خواهد بود.
این پژوهش، در مجله ” European Heart Journal” به چاپ رسید.