Rate this post

عاشق وب: برای مهاجمانی که می خواهند هویت کاربران را بدزدند، تلفن های همراه همچون معدنی از طلا هستند.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا، تلفن همراهِ شما، همه چیز را در مورد شما می داند؛ در سال های اخیر، میزان اطلاعاتی که در تلفن های همراه ذخیره شده، سر به فلک کشیده است. ارتباط بین برنامه ها سبب شده تا ما تمامی اطلاعات را درباره ی خود عرضه نماییم، خواه این اطلاعات جزئیات حساب های بانکی یا سلیقه ی ما در انتخاب پیتزا باشد. برای مهاجمانی که می خواهند هویت کاربران را بدزدند، تلفن های همراه همچون معدنی از طلا هستند.
تلفن های همراه به وسیله ای در شرکت ها و سازمان ها تبدیل گشته است؛ استفاده از فناوری «دستگاه خودرا بیاورید » (DYOD) در حال تبدیل شدن به روشی است که خیلی از سازمان ها در سراسر جهان از آن استفاده می نمایند. نتایج پژوهش های محققان نشان داده است در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۷۴ درصد از شرکت ها با فناوری های DYOD سازگار شده اند. برای مهاجمان سایبری، در این شرایط دستگاه های تلفن همراه بعنوان دروازه ای برای سرقت اطلاعات حساس سازمان ها شمرده می شود.

در امنیت امکان دارد سهل انگاری رخ دهد؛ ظهور BYOD برای خیلی از سازمان ها باز دردسرساز شده است، چراکه رویکرد یکپارچه ای برای حفظ امنیت این دستگاه ها اتخاذ نمی گردد. در یک بررسیِ تحقیقاتی از مدیران و کارکنان سازمان ها، ۴۵ درصد از پاسخ دهندگان اعلام نمودند دستگاه های تلفن همراه بیش ترین خطر را برای زیرساخت های شرکت به همراه دارند و ماهیت پراکنده ی تلفن های همراه دلیل اصلی این خطرات عنوان شده است.

گزینه ی تکمیل خودکار به بهترین دوست ما تبدیل گشته است؛ یکی از دلایلی که سبب شده در تلفن های همراه ما اطلاعاتی بسیار بیش تر از گذشته وجود داشته باشد، این است که ما به دنبال راحتی هستیم. با استفاده از سرویس ها و برنامه های متعدد، شاهدیم که در صفحات ورود به سرویس ها، جزئیات و گواهی نامه های متعددی را مشاهده می نماییم. با این اوصاف ما رفته رفته تنبل تر می شویم. به عبارت دیگر ترجیح می دهیم تا از گزینه های تکمیل خودکار بهره برده و خودرا در معرض خطرات مختلف قرار دهیم.

تلفن همراه شما، مسیری به سمت کیف پولتان است؛ ما می توانیم از تلفن همراه خود برای انتقال پول، پرداخت صورت حساب ها و به صورت کلی بعنوان روشی برای پرداخت ها استفاده نمائیم. کیف پول گوگل، سامانه های پرداخت اپل و سامسونگ را در خیلی از تلفن های همراه مشاهده می نماییم و به قول کارشناسان تعداد این برنامه ها در آینده بیش تر باز خواهد شد. البته تنها اشکالی که این مسئله دارد این است که توجه مهاجمان سایبری به سمت تلفن همراه ما جلب میگردد.

تلفن های همراه می دانند شما کجا هستید و کجا کار می کنید؛ در خیلی از موارد امکان دارد در پسِ پرده ی ردیابی شما، نیّت خوبی وجود داشته باشد و فناوری های مختلف بخواهند شما را از شرّ داده ها و اطلاعات اضافی خلاص کنند. به صورت مثال فرض کنید از منزل خارج شده و می خواهید به رستوران بروید، یک برنامه با ردیابی شما می تواند نزدیک ترین رستوران را به شما معرفی نماید. با این وجود، نفوذ به سامانه ی GPS یک تلفن همراه کار خیلی سختی نیست.

بلوتوث؛ سال‎هاست که بلوتوث در تلفن های همراه مورد استفاده قرار می گیرد. اینک بلوتوث باز مانند GPS به هدفی برای مهاجمان سایبری تبدیل گشته است. تأثیر حملات برروی بلوتوث می تواند موجب آلوده شدن اطلاعات کاربران شده و یا کم و بیش، کنترل دستگاه را در اختیار مهاجمان قرار دهد.

برخی از نفوذگران به صورت ویژه بر روی تلفن همراه متمرکز شده اند؛ روش های مختلفی وجود دارد که مهاجمان از آنها برای سرقت پول ها از راه تلفن همراه استفاده می نمایند. در کشورهایی مانند چین، به صورت مثال، می توان با استفاده از بدافزار به دستگاه ها نفوذ کرده و با استفاده از شماره ی بیمه، مبلغ زیادی را به سرقت برد. این کلاه برداری ها نه تنها سودآور است بلکه می تواند به دستگاه های زیادی منتشر شود.

روش های بسیار عالی برای ارسال هرزنامه وجود دارد؛
همه از هرزنامه متنفرند. با این وجود هرزنامه ها بخش جدایی ناپذیر خیلی از حملات سایبری هستند. دلایل زیادی وجود دارد که مهاجمان می توانند تصمیم به ارسال هرزنامه بگیرند ولی خیلی از مهاجمان، تلفن های همراه را بستر ایده آلی برای ارسال هرزنامه می دانند. برمبنای اطلاعات سایت پلیس فتا، این همان دلیلی عمده ای است که نمایش دهندگان سرویس به سختی می توانند نفوذگران را ردیابی و مسدود کنند.

کاربران در مورد خطرات، اطلاعات کافی ندارند؛ خیلی از کاربران در بخش فناوری، می دانند که بهترین واکنش در استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر ی رومیزی چیست اما در تعیین اولویت ها و مشخص کردن بهترین چاره ها در تلفن های همراه نادیده گرفته شده و در انتهای لیست قرار دارند. شاید بسیار عجیب باشد ولی از سال ۲۰۰۵ میلادی، تلفن های همراه بیشتر از پیش هدف حملات سایبری قرار گرفته اند. با این وجود وقتی ما بیشتر متوجه مسائل امنیتی می شویم، تهدیداتی که برای تلفن های همراه وجود دارد، بیشتر به چشم می خورد.