Rate this post

عاشق وب: اگر به تصاویر فضانوردان پیش از آغاز سفر و در جریان اقامت آنها در فضا نگاهی بیندازید می بینید که آنها طی چند روز، حتی چند ساعت اول سفر به فضا، هم سر حال تر و چاق تر شده اند و هم جوان تر. ضمنا قدشان هم طی همان چند روز اول سفر ۵-۶ سانتی متر بلندتر شده است. دلیل این تغییرات چیست؟
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا؛ زمانیکه انسان بر روی زمین اقامت دارد فشار مایعات بدن بر اثر وجود جاذبه حالتی طبیعی دارند اما پس از قرار گرفتن در مدار زمین تغییراتی در وضعیت دستگاه های بدن انسان رخ می دهد همچون فشار مایعات همچون خون در بالا تنه بیشتر میگردد و جاذبه ای وجود ندارد به قلب کمک نماید تا پراکندگی و نظم طبیعی مایعات در بدن حفظ شود. با افزایش فشار مایعات در نیمه بالایی بدن، صورت کمی پف می کند و این وضعیت موجب میگردد چین و چروک های صورت برطرف گردد و انسان جوان تر دیده شود.
از جانب دیگر بالا رفتن مایعات به طرف نیم تنه بالایی و قفسه سینه، از حجم شکم میگردد. بدین سان دور کمر هم کم و فضانورد “خوش تیپ” بنظر می رسد خصوصاً که قدش هم بلندتر میگردد. اما دلیل این بلندتر شدن قد ظرف چند روز، آن است که فشار جاذبه از روی ستون فقرات برداشته شده و از بهم فشردگی آن کم می شود.
البته تصور نکنید که این تغییرات و جوان تر و خوش تیپ تر شدن دائمی است… خیر! با بازگشت فضانورد به زمین وضعیت بدنی او به همان حالت سابق بر می گردد و چین و چروک های صورت کم کم خودرا نشان می دهند و قد فضانورد هم کوتاه می شود!
البته در اولین ساعات بازگشت فضانوردان، حالت های ناخوشایند مانند احساس سنگینی، افزایش ضربان قلب، عرق کردن، ضعف، احساس تنگی نفس و… باز آنان را رنج می دهد. بنا بر این خصوصاً آنهایی که پروازهای طولانی چند ماهه داشته اند باید یک دوره بازیابی بدنی و روانی داشته باشند تا بتوانند بتدریج با شرایط “زمینی” باردیگر خو بگیرند و به حالت پیش از پرواز فضای شان بازگردند.