Rate this post

عاشق وب: تلسکوپ فضایی هابل ناسا موفق به ثبت تصاویر بی نظیر و از فاصله نزدیک از درخشان ترین دنباله دار کریسمس شده است.
به گزارش عاشق وب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دنباله دار آبی درخشان مذکور ۷.۴ میلیون مایل( ۱۲ میلیون کلیومتر) از زمین فاصله دارد. تلسکوپ فضایی هابل تصاویری از زوایای مختلف این دنباله دار در فاصله نزدیک ثبت کرده است.
ابزار فضاپیما از کما دنباله دار باز تصاویری را ثبت کرده است. کما جریانی مانند ابری از گاز است که در اطراف دنباله دار قرار دارد.
کما(Coma) به معنای شانه یا مو یا گیسو، نام پوشش ابرمانندی در اطراف هسته یک دنباله دار است. کما زمانی تشکیل و دیده میگردد که دنباله دار از نزدیکی خورشید در مدار بسیار بیضی شکل خود عبور می کند. این هاله در برگیرنده هسته، با گرم شدن بخش هایی از هسته دنباله دار تصعید میگردد.
دنباله دار مذکور “comet ۴۶P/Wirtane” نام دارد و ستاره شناسان را قادر می سازد تا به مطالعه دقیق آن توسط تلسکوپ هابل و “رصدخانه ایکس رپ ناسا”(NASA’s X-rap observatory) بپردازند.
دوربین”Wide Field Camera ۳” تلسکوپ فضایی هابل همین طور آنها را قادر می سازد تا بررسی نمایند که دنباله دار یاد شده از چه چیزی تشکیل شده و چگونه گازهای اطراف آن در هنگام تابش نور خورشید تغییر می کنند.

یکی دیگر از تلسکوپ فضایی ناسا “رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ”(SOFIA ) باز تصاویری از این دنباله دار هنگامیکه در فاصله ۱۲۱۹۲ کیلومتری (۴۰ هزار پا) از زمین بود ثبت نمود.
رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ مشهور به SOFIA نام یک رصدخانه هوایی است.
این رصدخانه مشترکاً متعلق به مرکز هوافضای آلمان و ناسا است و بر روی یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ مدل اس پی سوار است و مجهز به یک منعکس کننده دو و نیم متری است که برای رصد آسمان در طیف ۱ تا ۶۵۵ میکرومتر طراحی گردیده است.
ماموریت SOFIA این است که میزان آب دنباله دار را مطالعه کند، چونکه بعضی از ستاره شناسان بر این باورند که منشا آب بر روی زمین امکان دارد از طرف دنباله دارها و سیارک ها باشد.
این دو تلسکوپ تصاویر را در ایام ۱۹ و ۱۷ دسامبر ثبت کردند.

هنگامیکه این دنباله دار در ۱۲۱۹۲ کیلومتری از زمین قرار داشت، در نزدیک ترین فاصله خود با زمین بود اما بااینکه این دنباله دار در حال حرکت است، ستاره شناسان می توانند آنرا از زمین مشاهده کنند.
ناسا گفته است افرادی که تمایل به تماشای این دنباله دار دارند، باید به یک نقطه تاریک بروند و به جنوب نگاه کنند.